Uoči novogodišnje noći kada bismo ako ništa drugo odjavili ovu pretešku 2020. godinu, svjedočimo potresnim slikama iz Unsko-sanskog kantona i razbuđujućim porukama iz Evropske unije i s državnog nivoa: hitno, bez odlaganja i ODMAH za krizu koja traje nekoliko godina a eskalira prethodnih nekoliko mjeseci.
Komesarka Evropske unije za unutrašnje poslove Ylva Johansson oglasila se jutros na Twitteru obavjestivši svjetsku javnost da je situacija sa 900 migranata na lokalitetu Lipa očajna zbog čega je razgovarala s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Zoranom Tegeltijom.
“Složili smo se da je najbolje rješenje ponovo otvoriti Biru. Odmah!”
I iz Ministarstva sigurnosti BiH saopćavaju danas da sve nadležne institucije i nivoi vlasti bez odgađanja, hitno, trebaju poduzeti korake kako bi se spriječile posljedice humanitarne katastrofe, što se odnosi na Vlasti USK-a kojima je naloženo, a one odbijaju sprovesti odluku Vijeća ministara BiH da izmjeste migrante u Biru.
“Mi pokušavamo već neko vrijeme da dokažemo da hiljadu migranata u Biri će značiti tri hiljade migranata oko Bire. Mi smo to imali, mi smo to prošli“, rekao je Šuhret Fazlić.
Bez obzira kako će se završiti agonija u USK-u, činjenica je da u skladu sa brojem migranata u BiH Bira, a ni migranti oko Bire neće rješiti problem, da u perpsektivi može doći do narušavanja odnosa između kantona i sukoba različitih nivoa vlasti, pa bi se urgencije građana BiH na ulasku u 2021. godinu mogle uputiti I Ministarstvu sigurnosti BiH, kao i predstavnicima Evropske unije. Dio ih je u otvorenom pismu uputio premijer USK-a Mustafa Ružnić.
“Mi smo posljedice svojih odluka spremni snositi,a neka to budu i svi ostali koji se u ovoj zemlji pitaju i snose pravnu i svaku drugu odgovornost za sigurnost njenih građana, dolazak i prolazak migranata i budućnost ove države”.
Ministarstvo sigurnosti BiH bi nas žurno moglo izvjestiti o ozbiljnosti propusnosti istočne granice, rješenjima koja su brojna ali se nisu desila i današnju urgenciju uputiti agencijama koje su pod njenim okriljem, bez obzira na njihovu operativnu samostalnost. Predstavnici Evropske unije reagirati na očajno stanje na vanjskoj granici na kojoj se prema izvještajima nevladinih organizacija provodi sistemsko nasilje pripadnika MUP-a RH nad migrantima koji se vraćaju na područje čije vlasti i dobrim i lošim odlukama snose ogroman teret krize već godinama.
Predstavnici Evropske unije bi žurno mogli reagirati na činjenicu da u 21. vijeku dio države može reći NE migrantima na teritoriji Republike Srpske. Građani BiH u Novoj 2021. godini očekuju ODMAH reakcije, ali i akcije na ostale brojne devijantne situacije koje nas guraju u još dublju krizu kojoj se obzirom na projekcije migrantskih kretanja ne nazire kraj.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!