I danas na dnevnom redu političke scene u Bosne i Hercegovine stare teme, odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda, državna imovina, Izborni zakon. Ključna pitanja bi mogla biti usaglašena uvjeren je lider HDZ-a. Sve osim pitanja imovine, o njoj predsjednik SNSD-a ne želi ni da se raspravlja.
Iako mu stranku napušta članstvo, a koalicioni partneri blokiraju procese u Domu naroda lider HDZ-a ne gubi optimizam. Najavljuje novo okupljanje i moguće rješenje jednog od najtežih pitanja- Izbornog zakona BiH.
“Mislim da smo se usaglasili u dijelu koji se odnosi na Središnje izborno povjerenstvo. Onaj drugi je vitalni, za nas, ono legitimno predstavljanje, izbor članova Predsjedništva i Doma naroda tražiće nešto više truda”.
Upravo to što je usaglašeno, sporno je za opoziciju. Iz SDA poručuju da bi ukoliko se u izbor članova CIK-a uključi Dom naroda ova institucija bila perdata SNSD i HDZ-u, na šta iz SDP-a nisu ostali dužni.
“Servilnost stranaka Trojke prema Dodiku i Čoviću više nikoga ne iznenađuje. Začuđujuće je, međutim, da neke od njih koje se predstavljaju kao građanske, poput SDP-a, pristaju da uopće ragovaraju o uvođenju etničkog principa odlučivanja u izboru članova CIK-a, koji je jedna od rijetkih institucija o kojoj se odlučuje građanskom voljom, samo u Predstavničkom domu PSBiH”, navodi se u saopštenju SDA.
Uslijedio je odgovor i SDP-a:
“Sjeća li se SDA kako su izglasali četvrtog delegata HDZ-u i SNSD-u 2018. godine i dali im svu moć na državnom nivou? Sjeća li se Bakir Izetbegović tvrdnje da nećemo u NATO ako to ne žele “Srbi i RS”? Sjeća li se gospodin Izetbegović svog potpisa na “legitimno predstavljanje”? Sjeća li se svog potpisa na dokument kojim su se po prvi put izbacili Dejtonskim sporazumom definisani međunarodni članovi domaćih institucija, odnosno Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.”.
Dragan Čović je kazao:
“Drugo vitalno pitanje koje potencira SNSD je pitanje stranaca i njihovog statusa u Ustavnom sudu, kako bi i to stavili na dnevni red, čak se u posljednje vrijeme da nema ništa drugo dok ne bdue to. Usaglasićemo taj ritam vremenski da jedna stvar može biti u Vijeću ministara, dok druga stigne do Zastupničkog i Doma naroda.”
Jedna stvar neće se čitati ni u Parlamentu ni u Savjetu ministara poručuje prvi čovjek SNSD-a. Zakon koga su predložili članovi Predsjedništva Komšić i Bećirović.
Milorad Dodik, predsjednik SNSD:
“Pitanje imovine, mi smo rekli šta smo imali oko toga, ono nije stvar koja će biti na dnevnom redu ni bilo gdje na stolu. Ovo je neka njihova ujudurma populistička, Komšić ima negdje neku pobunu u sebi, vidjet ćemo kako to izgleda, ali ovaj Bećirović, to je zaglupljeno, to je jedna zatucanost.”
Nije dugo trebalo čekati na odgovor Bećirovića, koji je još jednom poručio da je imovina državna, a ne entiteta.
Denis Bećirović, član Predsjedništva BIH:
“Dosta je Dodikovih laži i obmana. U Dejtonu je odlučeno da Ustavni sud donosi konačne i obavezujeće odluke. Ustavni sud BiH je odlučio da je BiH nasljednik državne imovine soccijalističke, odnosno RBiH. To su argumenti koje ne može sakriti nikakva galama separatističkih političara.”
Nije Bećirović jedini na čije se stavove Dodik referisao. U nedelju je pratio i zasjedanje Kruga 99.
Larisa Velić, Dekan Pravnog fakulteta UNSE:
“Vidimo da je imovina itekako bitna za BiH i da je usko povezana i sa njenim teritorijalnim i materijalnim nadležnostima, što znači da je imovina garant opstojnosti države BiH i itekako je povezana sa njenim teritorijalnim intergritetom i suverenitetom.”
Dodik je kazao:
“I ona kaže ovako: “Što prije, ako već nismo zakasnili mora se prenijeti imovina na nivo BiH. Ako to ne uradimo, nema BiH.” Ali ako to uradimo nema Republike Srpske, i te dvije stvari su neka vrsta trenja koje nekada varniči, ali to će se riješiti kroz mir, sve političkim procesima”
A političke procese u BiH upravo je SNSD zaustavio na posljednjoj sjednici Doma naroda. Insistiraju na odlasku stranih sudija, oko čega nema konsenzusa u i onako poljuljanoj koaliciji na nivou BiH.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare