Inspekcija opet žmiri na oba oka: Nastavila se nadogradnja objekta bez dozvola u HUK-u u Sarajevu

Vijesti 18. okt 202411:22 0 komentara
F.Z./N1

Nastavlja se agonija stanara koji žive u sarajevskoj ulici Obala Kulina Bana 34, u starom dijelu grada. Počela je u januaru, sa malom pauzom, te se vratila na početak, jer, očito je, institucije kojima građani trebaju vjerovati, ne rade svoj posao.

N1 je ranije pisao o nelegalnoj nadogradnji, odnosno rekonstrukciji stambenog objekta koji je navodno namijenjen kao hostel. Ukratko, hronološki ćemo podsjetiti kako je tekao slučaj.

Neizvršenje mjera iz Rješenja

U zoni koja je Historijski urbani krajolik (HUK), gdje bilo kakva rekonstrukcija objekata, bez saglasnosti Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, predstavlja krivično djelo, u januaru se počeo nadograđivati stambeni objekat. U tom trenutku, investitor nije imao ni urbanističku, ali ni građevinsku dozvolu, što nam je potvrdilo Federalno ministarstvo prostornog uređenja, navode, oni nisu izdali nikakvu saglasnost.

F.Z./N1: Stambeni objekat se nalazi samo nekoliko metara od mjesta na kome je Gavrilo Princip pucao u Franca Ferdinanda

Stanari su se žalili Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, koja početkom februara izlazi na teren i usmenim zapisnikom zatvara gradilište. Investitor ne poštuje zapisnik, radovi se nastavljaju. Ponovno sredinom februara, kad je objekat završen i pokriven krovom, FUZIP vrši pečaćenje gradilišta.

Početkom marta drugostepeni organ je potvrdio rješenje inspektorata. Nakon čega su u inspekciji kazali “s obzirom da je subjektu nadzora istekao rok za dobrovoljno izvršenje mjera iz rješenja, to će postupajući inspektor po odabiru pravnog lica za izvršenje mjera iz rješenja, pristupiti, prisilnom izvršenju mjera iz rješenja”.

U međuvremenu, stanari prijavljuju inspekciji da je investitor pristupio uklanjanju izgrađenog bez da je na propisan način obezbijedio objekat, tako da rušenjem dovodi u opasnost ljudske živote i imovinu stanara. Već su nekima, kako su nam rekli, oštećeni automobili, čime je pričinjena materijalna šteta, a sve je prijavljeno i MUP-u KS. Također, i policija je tada konstatovala, dodaju, da objekat nije obezbijeđen na propisan način.

Žalba ombudsmenu za ljudska prava

U nadi da će dobiti zaštitu, u ime stanara, Samir Šehović se žalio Instituciji ombudsmena za ljudska prava BiH. Ombudsmen traži od FUZIP-a informacije o nelegalnoj gradnji. U odgovoru Instituciji Ombudsmena za ljudska prava, akt od 23.09.2024, koji je potpisala direktorica FUZIP-a, a sačinio inspektor Smajić Senad stoji da je upravna mjera izvršena, te da je investitor izvršio mjeru iz Rješenja broj: UPI-10-19-2-00394/2024-10023-2P.

Stanari tvrde da ovo nije istina, a što smo se i mi uvjerili svojim očima. Investitor nije vratio objekat u prvobitno stanje, što je i ekipa N1 vidjela na mjestu događaja, nego su nastavljeni radovi. Kako je vidljivo, ranije su bila četiri reda nadogradnje, skinuta su dva, ali krov je povišen čime se dobila veća kosina. Danas su tu i skele, a sprema se postavljanje fasade.

N1: Prije i poslije pečaćenja gradilišta: Šta je drugačije?

Podnesene krivične prijave

Zbog svega, Amina Kapetanović i još nekoliko potpisanih stanara podnose krivičnu prijavu protiv Sanele Imamović, glavne Federalne urbanističko ekološke inspektorica, Senada Smajića, federalnog građevinskog inspektora i Adnana Vlajčića, investitora objekta u ulici Obala Kulina Bana 34.

Podnosilac krivične prijave smatra da su naprijed navedene osobe počinile krivična djela iz člana 383 i 387, Zloupotreba položaja i ili ovlaštenja i Nesavjestan rad u službi, te su svojim neradom dozvolili bespravnom graditelju da krši zakon.

“Radovi još uvijek traju, radnici dolaze i svakodnevno narušavaju javni red i mir, grade bez dozvole, a sve to ignorišu uposlenici FUZIP čiji je posao da sprovode Zakon”, kaže nam Kapetanović.

F.Z./N1: Zašto se nije izvršilo Rješenje?

Mišljenje struke smo potražili kod uglednog arhitekte Hasana Ćemalovića. Ističe da se borba mora i dalje nastaviti, kako ovo nije jedini slučaj, te da je toga masa u glavnom gradu BiH.

“Sila, sila, sila…, koja je to pravila, i dalje se ponaša kao sila. Ako se ne izvrši rješenje, tuži se zašto se ne izvršava rješenje. Sve je inspekcija rekla kako treba, a treba srušiti, treba vratiti u postojeće stanje, a niko ne ruši i ne vraća. To se kaže: ‘kad administracija šuti…'”, podcrtava arhitekta Ćemalović.

Bez odgovora na kršenje zakona

Federalna inspekcija na pozive i e-mailove N1 duže vrijeme ne odgovara. Obraćamo se direktno direktorici ove značajne institucije Ivani Prvulović, koja nam prvo obećava da će na naš upit “bez odlaganja pripremiti odgovor”. Kako odgovor ni danima poslije nije pripremljen, ponovo smo tražili odgovor.

“Provjerit ću status vašeg upita sa službenikom čiji je ovo radni zadatak”, kaže direktorica FUZIP-a. I tajac. Ni odgovora, ni objašnjenja, ni opravdanja, do objavljivanja ovog teksta – ničega iz federalne inspekcije.

Na kraju, pokaza se tačnom ona rečenica koju nam reče arhitekta Ćemalović. Administracija i dalje šuti, ignorišu se zahtjevi građana, a zakon je izgleda, samo mrtvo slovo na papiru.

F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
N1
F.Z./N1

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!