Iskustva sarajevskih pacijenata s korona virusom

Vijesti 04. jan 202119:21 3 komentara
n1

Izolovani od porodica i spoljnjeg svijeta - hospitalizovani covid bolesnici dane provode oslonjeni na medicinsko osoblje. Nekoliko slojeva zaštitne odjeće ne ometa ljudskost i toplinu da uz profesionalnost izađu na površinu i daju snagu pacijentima. Naša ekipa provela je jutro u izolatoriju opšte bolnice "Abdulah Nakaš".

U izolatoriju Opšte bolnice “Abdulah Nakaš” u Sarajevu trenutno se nalazi 51 pacijent. Ulasku u izolatorij prethodi stroga procedura oblačenja, tj. vođenja računa o tome da budete maksimalno zaštićeni od korona virusa. Zdravstveno osoblje pod uniformom provede šest sati, bez mogućnosti da jede ili da ode u toalet.

“Osoblje je vrlo uslužno, tu su za svaki, najmanji detalj. Sve se prati, apsolutno, što se tiče krvne slike, što se tiče našeg stanja, prehrane higijene. Odlično zaista, nemamo zamjerki. Jednostavno, nemoćni ste. Čitav život vam prođe kroz glavu ali poslije toga drugačije posložite neke stvari”, kaže pacijent Dino Alihodžić.

Bahtijar Krasnić, također pacijent, govori kroz suze za N1 da je prijem i osoblje na velikom nivou.

“Možemo samo da im se zahvalimo, ništa više”, rekao je.

Spomenko Kristić, medicinski tehničar govorio je o pristupi sa pacijentima.

“Naravno, tu je i podrška pacijentu, gdje ga probamo malo i smiriti… Pacijent kad počne da tone, automatski nastupi panika i onda on još teže diše. Smirimo ga, kontaktiramo dežurnog ljekara, pristupimo davanju adekvatne terapije, najčešće je to terapija kiseonikom preko nosnica ili preko maske”, objasnio je.

Razgovarali smo i sa pacijentom Mehmedalijom Ferićem.

“Teško je bilo, počeci su bili teški… Izgubio sam apetit, snagu, malte ne upola mrtav. Došao sam ovdje i hvala Bogu kao da sam se tek rodio. Nemam riječi na osoblje, isto kao da su nam sve djeca naša”, kaže Ferić.

Esad Ustamujić, rekao je da je osjetip dobro ozdravljenje u odnosu na to u kakvom je stanju došao.

“Mogu lijepo da dišem, a došao sam u veoma teškom stanju – obostrana upala pluća”, navodi.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare