Slučaj Doboj otvara Pandorinu kutiju iz koje izlaze sumnje: Koji izbori su u Doboju bili fer i pošteni? Građani uglavnom mašu rukom i okreću glavu na ovo pitanje. Analitičari stava da isti ljudi vladaju u Doboju decenijama, samo u različitim dresovima. Uz političke elite, glavni krivci za stanje su, navode, pojedini članovi Gradske izborne komisije.
Čak 73 posto Dobojlija pod maskama je izašlo na birališta u novembru. Velika izlaznost u konačnici nije donijela, kako to obično biva, velike promjene. Jeste, velike pobjede (SNSD je osvojio gotovo 60% glasova), ali i veliku galamu.
Ukupno 251 prigovor zabilježen je u toku samog izbornog dana. Uglavnom su se žalbe odnosile na nemogućnost prisustva posmatrača opozicije, koji su se na kraju i povukli iz procesa.
“To su politički subjekti koji su već pripremali ovaj scenario, da se prekinu izbori u Doboju, da od 9-11h se obustavi glasanje.. Normalno da GIK, ulažući velike napore, nije to dozvolila. Sve te nepravilnosti koje su se dešavale, ne mogu uticati na rezultate kada je u pitanju gradonačelnik. Jer taj rezultat prvog kandidata 35 000, s drugi kandidat 5 000, je takav da ga ne može ugroziti, ma šta se dešavalo”, kazao je Nenad Paleksić, predsjednik GIK Doboj.
“Žao mi je što je CIK pod velikim pritiskom”, zaključio je ranije Paleksić, koji za sve krivi opoziciju.
Jedan od najaktivnijih opozicionara u Doboju, Miroslav Borojević smatra da ovom Gradu fer izbora nije bilo 30 godina: Koliko je kriv blok oko SNSD sada, kriv je i blok oko SDS koji je ranije na sličan način vladao.
“Moraju svi da priznaju da su krali izbore 30 godiina. I lijeva i desna strana. Kada to kažu i priznaju sebi i građanima BIH, da je vrijeme da se krene naprijed, onda ćemo imati pomirenje. Oni mogu da se ljute u ovom momentu na izgovorene riječi, ja nemam problem s tim”, kazao je Miroslav Borojević, Pokret Banjaluka zove.
Dugogodišnji vladar Doboja Obren Petrović, do 2018. godine bio je u SDS-u. Svoje načine vladavine nastavio je i u SNSD-u, u koji je prešao zajedno sa čitavim gradskim odborom.
Darko Kuzmanović, politikolog smatra da je princip isti, ostalo su nijanse – u boji stranačkog dresa.
“Rješenje je u promjeni gradske izborne komisije, ali i kompletnog izbornog zakona BIH. Mi u BiH generalno imamo problem što se većina pojedinaca na političkoj sceni okreće onako kako vjetar duva. Jer Obren Petrović je dok je bio u SDS mogao da neometano radi istu stvar koju sada radi kao član SNSD. Nekome se to trenutno ne sviđa, a ranije se sviđalo. Tako da imamo tu neku vrstu igre nultog zbira”, kazao je Kuzmanović.
Igru koju bi neki čas igrali, čas ne:
“VI ste se i prije dvije godine žalili na tu komisiju, nepravilnosti… Kako to da Vama sada odgovara?”, upitao je jedan novinar Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a.
“Nismo prije dvije godine. Ali u svakom slučaju to je vrijeme u kojem smo vodili političku borbu i poštovali smo neke stvari, bez obzira što smo iznosili žalbe”, odgovorio je Dodik.
A građani o poštenju izbora u Doboju.
“A joj… Ne znam jesu li po zakonima i fer, međutim svi su priznati”, kazao je jedan građanin kroz smijeh.
Dok aktuelni gradonačelnik Boris Jerinić i njegov SNSD pišu žalbe Sudu BIH na odluku CIK-a, opozicija zbija redove. Nezvanično se pregovara da SDS odustane od svog kandidata, te da i SDS, PDP, DNS, ali i Banjaluka zove podrže SP-ovog Srđana Todorovića.
Prve sastanke na tu temu predvodio je Nenad Nešić. Đokićevi socijalisti na sve ćute – zbog mira u kući – Vladi Republike Srpske.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!