Znate li vi Radovane i Nenade da je nama određen pritvor pita danas Viškovića i Stevandića u Skupštini Milorad Dodik. Potvrdu tvrdnje još nemamo. Imamo razna očekivanja kako će se završiti ono što država čeka.
Sud Bosne i Hercegovine, kao ni Dodikov advokatski tim nisu odgovorili na upite N1 o tome da li su mjere pritvora određene. Dok se čeka naredni potez agencija i institucija zbog narušavanja ustavnog poretka i nepoštivanja odluka Ustavnog suda, Dodik je promijenio ploču i u priči o onom za šta je ranije presuđen, pa njegov tim sada najavljuje žalbu na odluku kojom mu se na šest godina zabranjuje političko djelovanje zbog nepošitvanja visokog predstavnika.
“Ne toliko što bi mi nešto očekivali od Suda Bosne i Hercegovine, Apelaciono vijeće je isto u Sudu, samo drugi hodnik lijevo, nego moramo iscrpiti pravni put u Bosni i Hercegovini da bi došli pred Evropski sud za ljudska prava”, rekao je advokat Anto Nobilo.
Nobilo će žalbu napisati, no u novonastaloj situaciji neće djelovati kao Dodikov advokat. Posljednje Dodikove poteze vidi kao političku borbu, a pozive Tužilaštva na saslušanje kao povod za mogući incident.
“Najbolje govori procjena SIPA-e koja je rekla da je to akcija visokog rizika. Na taj način, mislim da će razumni ljudi u Sarajevu shvatiti da ne bi bilo pametno ulaziti u jednu takvu nasilnu akciju, jer bojim se da bi moglo doći do sukoba”, poručuje Nobilo.
Za stručnjaka za sigurnost Admira Kržalića, stvari su sasvim jasne. Zna se koje institucije su na potezu, no poželjna je, kaže, i intervencija.
“Za svaki slučaj, može se tražiti i intervencija, i neophodna je da bi bilo sve objektivno, intervencija EUFOR-a. Tako da je samo pitanje volje, a ne mogućnosti da se to i uradi. Svi putevi vode u Sarajevo”, pojašnjava Armin Kržalić, profesor na fakultetu za sigurnosne studije.
Rasplet će, tvrdi, biti poznat brzo, a prijetnje incidentima ne bi smjele biti opravdanje institucijama za nedjelovanje.
“Najbolje će se to pokazati u roku od 48 sati ili za dva, tri dana da li će oni odgovoriti zadatku ili neće. Htjeli mi ili ne, ovo je jedna krizna tačka koja se na neki način mora spustiti prema zemlji”, dodaje Kržalić.
A u deeskalaciji krize koja se još ne nazire, evidentno se smjenjuju različite taktike. U takvoj službi je i izjava o imunitetu u Republici Srpskoj na kojeg se pozivaju Višković i Dodik.
“Također ta tvrdnja nema svoje legislativno utemeljenje i to je sasvim jasno. mislim da i u tom dijelu moramo zauzeti jasan stav i poručiti da građani ne budu obmanuti, iz prostog razloga jer je to pitanje imuniteta u Republici Srpskoj regulisano Zakonom o imunitetu. Međutim, taj zakon je Ustavni sud u pojedinim njegovim odredbama stavio van snage, odnosno proglasio ga neustavnim”, naglašava Miloš Davidović s Pravnog fakulteta u Sarajevu.
Dok pravni stručnjaci pozivaju na povjerenje u institucije, a stručnjaci za sigurnost prizivaju intervenciju EUFOR-a – njihove snage se gomilaju. Sa jasnom političkom porukom stigle su dodatne trupe iz Češke, Italije i Rumunije.Komandanta EUFOR-a na hitan razgovor je danas pozvao Aleksandar Goganović, zamjenik ministra odbrane Bosne i Hercegovine. Kaže – zbog uznemirenosti građana Republike Srpske.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare