Kakva će biti sudbina Ustavnog suda, SNSD istrajan u zahtjevima

Vijesti 17. sep 202317:58 > 20:46 0 komentara

SNSD insistira na reorganizaciji Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Odlazak stranih sudija ključni je uslov za nastavak njihova djelovanja u institucijama Bosne i Hercegovine. Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara, kadar SNSD-a, Staša Košarac, najavio je kako će zakon o Ustavnom sudu uskoro biti u proceduri. Ipak, dio Kluba Bošnjaka u državnom Domu naroda odlučan je da takav zakon blokira. Hoće li to biti "okidač" i da SNSD s partnerima blokira rad institucija?

Crvena linija

U Klubu Bošnjaka državnog doma, pet je delegata. Tri su dovoljna kako bi zaustavili određeno zakonsko rješenje. Čak se i pozvali na zaštitu vitalalnog nacionalnog interesa. Izvijesno je da delegati iz SDA Šefik Džaferović i Safet Softić neće podržati rješenje za Ustavni sud pripremljeno u “kuhinji SNSD-a”. Pratiće ih i delegat Džemal Smajić.

“Mislim da će ovoga puta ići prvo u Predstavnički dom, pa tek onda na sjednicu Doma naroda, ali i ako prođe na Predstavničkom domu sigurno da će Klub Bošnjaka napustiti, ne vjerujem da će cijeli Klub ali onoliko koliko je dovoljno, to jeste, minimum tri delegata iz Kluba Bošnjaka da će napustiti i time pokazati da je to crvena linija i mi preko toga nećemo preći. Nećemo dopustiti izmjene Zakona o Ustavnom sudu onako kako su to zamislili Milorad Dodik i Dragan Čović”, rekao je Džemal Smajić, delegat u Klubu Bošnjaka u DN BiH.

U slučaju pokretanja zaštite vitalnog nacionalnog interesa, krajnju odluku na koncu bi mogao donositi upravo Ustavni sud BiH, čije mišljenje se ne poštuje u Republici Srpskoj. No, SNSD je odlučan da je izbacivanje stranih sudija njihov strateški interes. Da se na ovome intenzivno radi, najavljeno je još u osmom mjesecu.

“Važno je u domenu pravosuđa i radne grupe za pravosuđe da već počnemo analizirati zakon koji je dostavila Republika Srpska a to je zakon o prestanku mandata stranih sudija”, rekao je ranije Staša Košarac, ministar u Vijeću ministara BiH.

Upravo je ovo bio razlog zbog kojeg je Košarac na posljednjoj sjednici Vijeća ministara opstruirao usvajanje zakona o sudovima, iako su prethodno to dogovorili lideri koalicije. Košarac je naveo, dok se ne riješi pitanje Ustavnog suda, nema nikakvih drugih pravosudnih reformi.

“Podsjećam kolegu Košarca, Milorada Dodika i partnere u vlasti da imamo potpisan dokument u kojem stoji da će zakon o sudovima biti usvojen, dužni su to, ili će na kraju izigrati to što su potpisali, neki novi stav iz RS nije ništa što već nismo navikli”, kazao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.

Iako su u više navrata lideri trojke naglasili kako neće pristati na odlazak stranih sudija, jer u aktuelnom trenutku bi to bilo izuzetno opasno za Bosnu i Hercegovinu, opozicija u Federaciji BiH nepovjerljiva. Smatraju kako su već previše ustupaka napravili SNSD-u, te da bi mogli i ovaj, najopasniji.

“A da ne govorimo da on konkretno djeluje da je na neki način izvršio državni udar, jer ne poštuju odluke Ustavnog suda, ne priznaje visokog predstavnika, te krupne stvari su ključne. Tragično da se uopće u bilo kojoj državi raaspravlja o primjeni ustava. Prema tome to su stvari gdje mi ne možemo se složiti sa onima koji kažu biće sve u redu, a nama ne izgleda da je sve u redu, nama izgleda svaki dan da je gore, i naši strahovi su ljudski”, kažu.

Dodik uporan

Gost današnje sesije Kruga 99, bio je i profesor ustavnog prava iz italijanskog Trenta. Navodeći kako Bosna i Hercegovina neće biti dijelom Evropske unije sve dok ne ispoštuje presude tamošnjeg Suda za ljudska prava, u svim slučajevima, pa i posljednjem “Kovačević”, govorio je i o eventualnoj reorganizaciji Ustavnog suda.

“Bosna je dijelom sistema, dio evropske familije, tako da strane, odnosno međunarodne sudije su garancija da upravo ovi aspekti budu ojačani u odlukama Suda, unutar Bosne I Hercegovine, I to je razlog zbog kojeg je njihovo prisustvo još jako važno, možda nekad u budućnosti mogu da se zamijene domaćim sudijama, ali treba naglasiti da Evropski sud za ljudska prava nadgleda ove procese”, naveo je Jens Woelk, profesor na Univerzitetu Trent.

Mnogi pak stava kako je Milorad Dodik intenzivirao napade na Ustavni sud nakon odluka kojima je ova institucija zauzela stajalište o državnoj imovini. No, Dodik je uporan pa i danas poručuje, imovina pripada entitetima, nema te optužnice protiv njega, niti progona koji će to promijeniti.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!