„Mi hoćemo da služimo socijalnom progresu, a ne socijalnom mračnjaštvu i reakciji. Da naš rad bude stvarno društveno koristan. Da savremena naučna istina postane svojina najširih narodnih slojeva. Mi tražimo slobodu našeg kulturnog rada i obezbjeđenje kulturne podloge. Mi nismo došli sa Marsa, mi smo sinovi ove zemlje, dio ovog naroda, golih šaka i praznih džepova. Mi hoćemo da radimo u interesu svoje zemlje, slobode i napretka svog napaćenog naroda“., navodi se u zvještaju godišnje skupštine KAB-a održane 8. septembra 1935. godine. Organizacija “Klub akademičara Banjaluka” (KAB) osnovana je godinu dana ranije, 16. avgusta 1934.
Prema pisanju Dubravke Škarec (Djelatnosti Kluba akademičara Banja Luke pred Drugi svjetski rat) inicijativa za njegovo osnivanje potekla је od nekolicine banjalučkih studenata, među kojima је naročitu zaslugu u realizaciji ove zamisli imao tada već poznati komunista, student prava, Nikola Nikica Pavlić koji је i za sve vrijeme postojanja i djelovanja ovog akademskog društva u predratnim godinama biо jedan od njegovih najaktivnijih članova i rukovodilaca.
Osnivanje KAB-a dešava se u vrijeme kada u Kraljevini Jugoslaviji sve više jača studentski pokret, koji je na početku imao za cilj poboljšanje ekonomskog i političkog položaja studenata. Teror tadašnjeg režima nad studentima koji su se borili za bolje uslove života i stalna krvoprilića na univerzitetima, rezultirala je da su studenti svoju borbu među zidovima univerzitetskih zgrada proširili u svoje gradove i sela. KAB je prvih godina rada imao oko 70 članova. Pred zabranu rada KAB-a 1940. godine, od 250 banjalučkih studenata 150 su bili njegovi članovi.
Banjalučki studenti koji su se školovali u Beogradu, Zagrebu i Ljubljani osnivanjem KAB-a postigli su da i Banja Luka , pored Sarajeva, Bihaća, Bosanske Kostajnice i Bijeljine dobije organizaciju koja će se i u vrijeme školskog raspusta baviti pomaganjem studentima, ali i kulturno-prosvjetnim i političkim radom.
Borba je durgo trajala, a zasluge u svom radu KAB je 1974. godine dobio Orden bratstva i jedinstva, koji je uručio Josip Broz Tito. Cijeli tekst o nastanku i radu Kluba akademičara Banjaluke pročitajte OVDJE.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!