Kome će se bojkot izbora obiti o glavu?

Vijesti 22. mar 202207:47 6 komentara
N1

Pregovori o izmjenama Izbornog zakona BiH, definitivno su propali. Još je malo vremena do raspisivanja izbora, ukoliko uopšte do toga dođe. Čović najavljuje bojkot, Izetbegović ne vjeruje, Dodik trlja ruke.

U zadnjem pokušaju da se približe stavovi propala je i zadnja mogućnost izmjene Izbornog zakona u ovom formatu. Iako su nakon trećeg dana pregovora, pod američko-evropskim patronatom stavovi bili približeni, dogovor u predvečerje raspisivanja izbora, je propao, piše Deutsche Welle u svojoj analizi.

„Po meni apsolutno nema nikakvih uslova da se izbori organizuju, zbog nesprovođenja presuda suda u Strazburu“, rekao je Dragan Čović, lider HDZ-a, nakon što su pregovori propali.

„Žao mi je, najviše je izgubila Bosna i Hercegovina. Mislim da je u startu bio cilj da se ništa ne dogovorimo, od nekih strana. Ja ovo doživljavam brutalnim udarom na BiH zbog aktuelne političke situacije“, zaključio je Čović.

“Ne provocirati Hrvate”

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović, kaže da je šansa za bojkot izbora, mala, skoro nikakva, ali da se Hrvati u ovom trenutku ne bi trebali provocirati.

“Mislim da je šansa mala da ih bojkotuje. Šansa da ih spriječi, da uđe u jednu destrukciju kako bi ih onemogućio je nikakva. Siguran sam da se neće upustiti u tome da spriječi izbore. Razmišljaće o bojkotu, a zatim će izaći na izbore i možda ako bude nezadovoljan rezultatom – ako bi se recimo, Bošnjaci i neke ljevičarske stranke ujedinile pa mu uzele trećinu Hrvatskog kluba poslanika – vjerovatno bi tada odlučio da bojkotuje formiranje vlasti. Što mi ne bismo trebali uraditi, ni na bilo koji način dalje provocirati Hrvate”, rekao je Izetbegović za Federalnu tv, komentarišući Čovićevu najavu bojkota.

Dogovora nije bilo oko izbora delegata u Dom naroda Federacije, kojim bi se ovaj dom, kako tvrde neki, sveo na Vijeće naroda u RS, koji ima značajno manja ovlaštenja. Stranci se povlače iz pregovora i sada je sve na domaćim političarima, poruka je međunarodnih predstavnika. Međutim, bojkot izbora poručuju, nije dobra opcija. Pozivaju da se o tom potezu dobro razmisli.

Američko upozorenje

„Razočarani smo da ove stranke nisu mogle preduzeti osnovne korake da sprovedu reforme, da se uspostavi funkcionalna vlast. Mi smo uradili sve što smo mogli. Sada je na liderima u BiH da fokusiraju svoje vrijeme i ideje na postizanju kompromisa”, rekao je američki ambasador u BiH, Majkl Marfi, koji je bio jedan od medijatora pregovora, napominjući da nije bilo političke hrabrosti da se postigne dogovor.

„Ukoliko neka stranka želi bojkotovati izbore, ja ću vam reći da to nije pametno. To bi bila greška“, poruka je američkog diplomate.

“Bojim se da smo propustili zadnju šansu, a to radimo već deset godina, da napravimo jedan stabilan odnos“, poručuje Fahrudin Radončić, prvi čovjek opozicionog SBB-a, bloka kojem bojkot izbornog procesa nikako ne odgovara. Ne odgovoara ni opoziciji u Republici Srpskoj, koja poručuje da je najavama blokade izbora, samo nastavljena politika vladajuće tri stranke, kako bi i dalje ostali na vlasti. Njima, tvrde, izbori ništa ne znače.

Opozicija na aparatima

„Izjave koje smo čuli nakon propasti pregovora političkih partija iz Federacije BiH, koje dovode u pitanje redovno održavanje opštih izbora u BiH, su veoma opasne i potpuno neprihvatljive“, smatra Igor Crnadak (PDP), pozivajući sve partije u Federaciji da sačuvaju hladnu glavu i ne ugrožavaju osnovni temlj demokratije.

„Nasilno oduzimanje prava narodu da bira svoju vlast, moglo bi imati nesagledive političke i bezbjednosne posljedice u BiH, jer se u tom slučaju otvaraju vrata za razne scenarije koji mogu voditi i do političkih protesta i nemira“, ističe Crnadak.

Nakon sastanka, lideri stranaka iz Federacije posebno opozicije, bili su jedinstveni u stavu da je nakon ovih pregovora, jedini pobjednik Milorad Dodik (SNSD). A više je razloga za to. Prvo, da je dogovor bio postignut o elektorskom modelu izbora u Federaciji, u RS bi se i dalje član Predsjedništva birao direktno, kao i do sada. Drugo, propast pregovora je samo dalo potvrdu Dodikovoj politici, da problem BiH nije u RS, već u političkim odnosima u Federaciji.

„Takođe, važna poruka domaćim političkim akterima, ali i međunarodnim posrednicima da je jedini pravi dogovor u BiH onaj koji se postigne samostalno od onih koji imaju izborni legitimitet. Pitanje je kako bi i ovi pregovori završili da jedna strana, mislim na muslimansku, i mislim konkretno na Bakira Izetbegovića, nije uporno računala upravo na spoljašnje aktere“, rekao je Dodik, komentarišući propast pregovora.

Odličan tajming

Analitičari takođe upozoravaju da je ovo odlična prilika da Dodik cijelu priču odgovornosti za probleme u zemlji i političku blokadu, prebaci na teren Federacije i tamošnjih političara, posebno SDA. U takvim uslovima, stvorio je odstupnicu za politiku koju vodi. U savezu sa Draganom Čovićem.

„Definitivno je između Milorada Dodika i Dragana Čovića, čvrsto savezništvo i mnoge poteze vuku sinhronizovano. Tako im trn u oku u vezi sa izbornim procesom, predstavlja i Centralna izborna komisija, pa je već na djelu tih bojkot oktobarskih izbora“, kaže analitičarka, Tanja Topić, koja je mišljenja da bi im se takva politika mogla obiti o glavu.

„Njihov manevarski prostor za uslovljavanja je znatno sužen. Čuli smo i vrlo jasne poruke, prije svih od ambasadora SAD, da će izbora biti i ako ne postoji saglasnost oko reforme izbornog zakona. Pitanje je kome bi se bojkot mogao razbiti o glavu“, kaže Topić.

U takvim uslovima, dio analitičara smatra da međunarodna zajednica, samo čeka pogrešan potez koji bi naštetio funkcionisanju BiH i daljoj razgradnji, posebno u svjetlu svjetske krize i rata u Ukrajini. Zbog toga ni Brisel ne dovodi u pitanje održavanje izbora.

Ključno da se održe izbori

„Ovo zaista predstavlja jedan veliki gubitak, propuštenu priliku domaćih političara da riješe dugotrajna pitanja koja su davno trebala biti riješena. Mi kao medijatori u procesu možemo samo izraziti žaljenje sa svoje strane. Takođe, smatramo da je u ovakvim okolnostima, sa ovakvim dešavanjima na evropskom tlu, ovakvim geopolitičkim promjenama, bila prava spremnost da se iskaže za kompromis i spremnost za postizanje konsenzusa. Nažalost, izostala je ta spremnost. Iscrpili smo sve mogućnosti. Sada je ključno da se održe izbori u BiH“, poručila je nakon okončanja posljednje runde pregovora, Angelina Ajhorst, iz evropske Službe za spoljne poslove, i uz Ameriku, predstavnik EU u pregovorima, piše Deustche Welle.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare