Kome smeta formiranje registra bankovnih računa svih građana

Vijesti 08. apr 202119:45 4 komentara
N1

Uskoro bi se svi računi građana mogli naći u jednom registru. Mogli bi, ukoliko to politika dozvoli. A registar bi, navode u MMF-u, spriječio pranje novca.

No, i ovdje se javlja stara matrica. Iz Banjaluke bez zelenog svjetla, jer je formiranje registra bankovnih računa, kažu – prenos nadležnosti.

“Za novac ne možete postavljati politički uslov, koji znači neku centralizaciju”, kazala je Željka Cvijanović, predsjednica RS

U ovom trenutku, u Bosni i Hercegovini postoje četiri registra računa poslovnih subjekata, uključujući i onaj pri Centralnoj banci. Registar računa fizičkih osoba postoji jedino u Republici Srpskoj, u Federaciji je on u fazi pripreme, a uspostava istog pri Centralnoj banci postao je prvoklasni politički problem, ali i prepreka za MMF-ou milijardu i pol kredita.

Šta se događa sa pregovorima, ni u MMF-u nisu bili riječiti.

“MMF će kao sljedeći korak razmotriti sagledavanje napretka koji su vlasti ostvarile u pogledu reformi koje je osoblje MMF-a preporučilo u okviru nedavih konsultacija po članu IV”, kazali su iz MMF-a.

Zoran Tegeltija ipak priželjkuje novi aranžman, ali registar smatra nepotrebnim. Direktor Financijsko-informatičke agencije Federacije, naglašava da je to tehničko a ne političko pitanje.

Šta znači formiranje registra bankovnih računa

“To je tehnička stvar. Preko registara, nećete ni praviti državu, niti ćete je razgraditi. Registrom ćete samo ubrzati pristup podacima”, pojasnio je Esad Mahmutović, direktor FIA.

Jedinstveni registar bi spriječio eventualne malverzacije ili pokušaje mijenjanja podataka u bankama, a i organima gonjenja bi ubrzali pristup računima, ističe Mahmutović.

“Ne postoji mogućnost da neka druga institucija, teorestki, ukoliko bi željela nešto promijeniti u sistemu, mi imamo, radi forenzike, kompletnu sliku u registru”, dodaje.

Podaci u Registru bili bi tajni, uz zaštitu privatnosti ličnih podataka, uvjeravaju nadležni. No, iz Vlade Republike Srpske tvrde kako Centralna banka nema ovlasti da se bavi nemonetarnim poslovima.

Iz Centralne banke BiH odbacuju navode da ne postoji pravni osnov da ova institucija formira i Registar računa svih građana u BiH. Kažu da ne vide kako nadogradnja već postojećeg Registra računa poslovnih subjekata mogu štetiti bilo kome u BiH. Podržavaju, ističu, sve reforme koje vode ka financijskoj stabilnosti zemlje.

A da je posrijedi briga za financijsku stabilnost pojedinaca, uvjeren je Vojin Mijatović iz SDP-a. Ukoliko MMF popusti bh. vlastima, kaže, Fond će time podržati nastavak korupcijskih afera.

“Apelujem na njih. Nemojte! Te iste kredite ćemo vraćati mi građani BiH. Oni taj novac ne troše na reforme. Oni ga troše na respiratore, poljske bolnice i na sav kriminal koji se dešava”, poručio je Mijatović.

Vlastima na svim razinama novac je potreban. MMF, ovoga puta, ne odustaje od traženih reformi, a ni bh. vlasti, za sada, ne popuštaju. Zbog toga su pregovori o novom kreditu za BiH u zastoju mjesecima.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare