Novi Zakon o sukobu interesa još je na usaglašavanju. Nakon jučerašnje sjednice Vijeća ministara zatraženo je mišljenje zakonodavnopravne komisije, no očito je da taj posao nije okončan. Očekivalo se da Vijeće već danas na vanrednoj sjednici stavi tačku na ovu priču, ipak to nije slučaj, što ne umanjuje opmtimizam vladajućih. Naredni dani su ključni.
Kakav je sadržaj novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa, javnost nije upoznata. Ne znaju ni nevladine organizacije. Zašto je teško doći do dogovora? Jer zvaničnici sijeku granu na kojoj sjede, kažu u Transparency International. Ako je po evropskim standardima, onda više nema zapošljavanja rodbine, namještanja tendera prijateljima i poznanicima. Lovi li politika u mutnom, ko će odlučivati o tome ima li sukoba interesa, sve su vrlo važne nepoznanice.
“Ono što bi bilo idealno da imamo profesionalno tijelo čiji članovi će biti birani na osnovu javnog poziva, transparentne procedure koji ne smiju biti povezani ni u kom slučaju s političkim strankama, ne smiju da obavljaju bilo kakve funkcije u vlasti prije toga. Da to budu stručnjaci koji imaju veliko iskustvo iza sebe, jer radi se o vrlo odgovornim pozicijama, i da se osiguraju mehanizmi nezavinosti institucije, da ne mogu biti nekakvi dodatni pritisci u smislu neosnovanih smjena”, rekla je Ivana Korajić, TI BiH.
O sukobu interesa funkcionera, odlučuju trenutno, upravo funkcioneri. Parlamentarna Komisija zasijedala je nedavno nakon osmomjesečne pauze. No, bez posebnih rezultata. Za pojedine slučajeve gdje je utvrđen sukob interesa je prekasno, jer te osobe nisu više na tim funcijama. Za neke, izrečene kazne su minimalne, deset posto od plaće, a utvrđeno je da su pogodovali milionskim transferima.
“Aktualni Zakon koji mi imamo o sukobu interesa je često afirmativan za one koji se nalaze u sukobu interesa. To je kazna za najistaknutije političare u BiH tisuću maraka, deset posto mjesečne plaće, to je takva mizerija, ponižavanje tog tako bitnog Zakona. Ko se boji? Boje se oni koji kriju vlastitu imovinu na rođacima, na braći, na punčevima i punicama, boje se oni koji već 30 godina kradu ovu državu”, rekao je u Pressingu Ilija Cvitanović, član Komisije za sukob interesa.
Predsjednik SDP Nermin Nikšić, odgovarajući na pitanje o tome ko bi shodno novom Zakonu mogao odlučivati o sukobu interesa odgovara:
“Zakon o sukobu interesa predviđa tijelo koje će rješavati pitanja sukoba interesa i zna se, brojaće sedam članova a u tih sedam članova je pitanje sad utezanja nadležnosti, a mi smo formirali radne grupe koje rade na tome”, kazao je Nermin Nikšić, predsjednik SDP.
Da li će pak novi Zakon ostaviti rupe za pogodovanje zvaničnicima u sukobu interesa, iz Ministarstva pravde BiH, nisu odgovorili. O ovom pitanju postoji štura izjava zamjenika ministra, koji je boravio u Tirani i govorio na temu borbe protiv korupcije na Zapadnom Balkanu.
“Kada je u pitanju Zakon o sprječavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine, ima za cilj zaustavljanje sukoba interesa u radu javnih službi, eliminiranje isticanja privatnih uticaja na donošenje odluka u obavljanju javnih funkcija, te da omogući jačanje integriteta, objektivnosti, nepristrasnosti i transparentnosti u obavljanju javnih funkcija, te jačanje povjerenja građana u institucije Bosne i Hercegovine”, kazali su iz Ministarstva pravde BiH.
Najilustrativniji primjeri sukoba interesa, kažu u Transparency International, su porodične firme visokopozicioniranih funkcionera koji posluju s državom, ili pak osobe koje obavljaju istovremeno i po pet javnih funkcija. Neuređenost na ovom polju je jedan od razloga što je Bosna i Hercegovina u vrhu najkorumpiranijih evropskih zemalja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!