Amor Mašović, državni zastupnik i dugogodišnji član kolegija Instituta za nestale u BiH rekao je da politički vrh Republike Srpske i oni koji su učestvovali u ratu moraju podijeliti informacije gdje se nalaze masovne grobnice svih onih koji se i danas vode kao nestali, a koji su ubijeni u genocidu.
Kaže kako je dobro što se iz godine u godinu ukopava manji broj žrtava što ukazuje da je veliki broj ubijenih u genocidu našao svoj smiraj u Potočarima. Ono što nije uredu, kaže Mašović, da još uvijek ima onih za kojima se traga i da majke i roditelji nisu pronašli najmilije.
“Problem je isto da su i oni koju ukopani u Potočarima ukopani kao nekompletni skeleti i djelići njihovi, jer su prekopavani u više masovnih grobnica”, kaže Amor Mašović.
Dodao je kako im je u nastojanju da indentifikuje ekshumirane dijelove žrtava i nova laboratorija u Den Hagu koja može identificirati žrtve ako se na analizu pošalje krv i daljnje rodbine što ranije nije bio slučaj.
“Na taj način neki skeletni ostaci koju su ekshumirani prije deceniju danas dobijaju svoja imena i prezimena”, kaže Mašović.
Kaže kako im posao u pronalasku masovnih grobnica pravi i to što se godinama nakon rata masovne grobnice prekopavanju i kriju se tragovi genocida.
“Činjenica je da mi na teritorijama za koje raspolažemo vjerodostojnim informacijama nismo našli grobnice što dokazuje da se one i danas premještaju. Pripadnici Škorpiona koje su vodili ratni zločinci Simatovića i Stanišić, a koji su strijeljali šest mladića kod Trnova su pronađeni na Rogoju u sekundarnoj grobnici. Njihove kosti su pronađene u reklamnim vrećama s datumom proizvodnje 2000. godine. To je organizovano, jer to nisu uradili mještani i neko je to organizirano radio. Činjenica da ne možete naći grobnice, iako imamo pouzdane informacije gdje se nalaze, govori da se izmještaju na druga mjesta”, rekao j i pozvao politički vrh RS-a, obavještajne službe, učesnike rata da podijele te informacije na aplikacije ili anonimne broje istakavši da je to teško očekivati jer predsjednik RS negira i psuje genocid.
Snimak ubistva Srebreničana u Trnovu obišao je svijet, a izuzetno uznemirujući sadržaj na kome se vidi kako vojnici mučki ubijaju nedužne mladiće možete pogledati ovdje.
Sve informacije o obilježavanju 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici pratite u našem Blogu uživo.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!