Minimalac porastao, firme se gase: Šta čeka radnike u FBiH?

Vijesti 04. feb 202519:22 2 komentara

Obistinila se prijetnja poslovne zajednice - otpuštanje radnika i zatvaranje preduzeća je počelo. Uredba Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o subvencijama za poslodavce koji su pogođeni odlukom o najnižoj plati, nije im pomogla. Sve preko leđa građana. Dok spremaju novi, dvodnevni bojkot trgovina, na snagu bi ponovo mogla da stupi odluka o zaključavanju cijena.

Još jedno “ad hoc” rješenje, koje odlikuje ovaj začarani krug, ističu upućeni.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je na hitnoj sjednici dvije uredbe kojima je utvrđena finansijska podrška privatnim poslodavcima kroz refundaciju ili sufinansiranje doprinosa, te data mogućnost poslodavcima da radnicima isplate neoporezivu mjesečnu pomoć do 450 KM.

Međutim, cjelokupna ekonomska akademska zajednica upozorila je da je odluka Vlade o povećanju najniže plate šokantna, podsjeća profesor ekonomije, Damir Bećirović. 60% povećanje minimalnog ličnog dohodka u bruto iznosu do sada na evropskom kontinentu nije zabilježeno nigdje, zbog čega ga odgovor privrednika i ne iznenađuje.

“I tada smo svi upozoravali da će neminovno kod onih političkih subjekata na rubu likvidnosti doći do atvaranja poslovnih objekata ili otpuštanja radnika. Potpuno mi je očekivano da je već došlo do otpuštanja radne snage u drvnoj industriji, tekstilnoj i industriji kože, koje su niskoakumulativne djelatnosti i rade ‘low’ poslove iz inostranstva”, kaže Damir Bećirović, profesor ekonomije.

Popularni brendovi u problemu, zatvaraju poslovnice

Nekoliko kompanija stavilo je ključ u bravu, dok druge smanjuju broj poslovnica. Posljednja u nizu poznatih kompanija koja je odlučila zatvoriti devet poslovnica, zbog čega će 21 radnik ostati bez posla, je Azel France, koja posjeduje prodajnu mrežu od gotovo 100 prodavnica širom BiH.

Razlozi za zatvaranje poslovnica, kako kažu iz kompanije, su čisto ekonomske prirode, uzrokovane negativnim poslovnim rezultatima i rastom svih troškova, uključujući i troškove plata.

“U 2025. godini, rastom minimalne plate, troškovi će i dalje rasti, a poslovni rezultat bi postao još negativniji”, objašnjavaju iz Azel France.

No, budućnost kompanije, dodaju, nije upitna. Nije samo ovaj brend u problemu. Sve poslovnice lanaca Astra i Borovo u BiH, takođe su zatvorene. Da li je i ova odluka posljedica one u vezi s povećanjem minimalca, nejasno je, ali prema pisanju pojedinih poslovnih portala.

No, nije samo Azel France u problemima. Sve poslovnice lanaca Astra i Borovo u BiH, takođe su zatvorene. Da li i ova odluka ima veze s onom o povećanju minimalca, nejasno je, ali prema pisanju pojedinih poslovnih portala, probleme u poslovanju imaju već gotovo dvije godine.

Slične probleme imaju i lanci Astra i Borovo, koji su zatvorili sve svoje poslovnice u BiH. Iako nije jasno je li to povezano s povećanjem minimalne plate, prema pisanju poslovnih portala, ove kompanije već gotovo dvije godine imaju problema u poslovanju.

Ove dvije povezane kompanije čine možda i najveći domaći lanac trgovina obućom i odjećom. Samo u glavnom bh. gradu brojali su 20-ak prodavnica. Na nekima od njih piše “inventura”, ali se jasno vidi da je prostor koji je do prije samo nekoliko dana obilovao robom, sada prazan.

S ozbiljnim izazovima suočava se i jedna od vodećih kompanija za preradu drveta u BiH sa sjedištem u Žepču, firma “Nansi”. Jasna sudbina biće poznata nakon razgovora s njemačkim partnerima. Sto miliona KM koje je Vlada izdvojila za subvencije privrednicima, čini se, ne daje rezultate.

Novi bojkot u najavi

A lančano su, po ko zna koji put, krenula nekontrolisana, ogromna poskupljenja. No, građanski bojkot trgovina u Bosni i Hercegovini, čini se, daje efekte. Dok pripremaju novi, ovoga puta dvodnevni, federalni ministar poljoprivrede najavljuje mjere koje su vladini predstavnici, kaže, razmatrali i prije ove akcije. Najavljuje mogućnost ponovnog zaključavanju cijena određenih artikala, ali uz širenje liste proizvoda.

“Krenuli smo sa 30 proizvoda, sada mislim da će lista biti proširena na oko 60. Trgovci najbolje znaju koji proizvodi se najviše kupuju i u kojem cjenovnom rangu mogu ponuditi nešto povoljnije”, ističe Kemal Hrnjić, ministar poljoprivrede FBiH.

Svaka reakcija građana u odnosu na dosadašnju pasivnost, prilikom donošenja sistemskih rješenja vlasti, je, ocjenjuju i sami, dobrodošla. Međutim, nemaju mnogo povjerenja da će bojkot trgovina koji je najavljen ponovo dati neke rezultate, iako, i sami učestvuju u tome. Nisu mnogo optimistični ni kada je u pitanju zaključavanje cijena. Ni do sada, kažu, nije donijelo ništa:

“Zavisi, jer je sve skupo, još ako zaključe cijene, to ostaje tako. Onda ništa ne vrijedi bojkot.”

Damir Bećirović, profesor ekonomije, smatra da nijedna mjera zaključavanja cijena do sada nije dala trajne efekte na sniženje cijena prehrambenih proizvoda.

“U konačnici, ekonomska praksa pokazuje da zaključavanje cijena dovodi do nestašica proizvoda čije su cijene zaključane”, dodaje Bećirović.

U međuvremenu, ministar trgovine pokrenuo je i izradu aplikacije putem koje će građani moći da prate gdje su najpovoljnije ponude. I, zaista, gdje će biti, pitaju se i sami, kad im svaki povratak kupovine ne udara samo na džep nego i dostojanstvo.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare