Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo (KS) usvojilo je interni protokol liječenja akutnih COVID i post-COVID pacijenata.
Predstavnici Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS u ponedjeljak su održali konferenciju za medije u vezi s epidemiološkom situacijom u Sarajevu.
Članica Kriznog štaba Denaida Ovčina – Šabanović kazala je kako je Ministarstvo zdravstva KS usvojilo interni protokol liječenja akutnih COVID i post-COVID pacijenata tako da će sve javne zdravstvene ustanove imati pomenuti prokotol.
“To je naša prva i najbolja verzija do sada, a sve privatne zdravstvene ustanove, s web stranice Ministarstva zdravstva KS, moći će dobiti ove protokole s kojima će se rukovoditi u procentu od 80 posto, 20 posto uvijek ostavljamo našim zdravstvenim djelatnicima, ljekarima koji mogu nešto promijeniti, ali uvijek uz adekvatno obrazloženje”, rekla je Ovčina-Šabanović.
Pojasnila je kako su ti interni protokoli sinteza rada zdravstvenih djelatnika Doma zdravlja KS i Opće bolnice ”Prim. Dr. Abdulah Nakaš”.
Ovčina – Šabanović je podsjetila kako je na prošloj konferenciji za medije bilo govora i o post-COVID ambulantama.
“Već je jasan put pacijenta, od Doma zdravlja do državne bolnice, od Doma zdravlja do kliničkog centra tako da tu nemamo ništa novo dodati”, rekla je Ovčina – Šabanović dodavši kako se detaljne informacije nalaze u pomenutim internim protokolima.
Naglasila je kako i Krizni štab KS ostaje pri odluci u vezi posjeta staračkim domovima.
“Ostaje na snazi zabrana, po čemu se razlikujemo od federalnih preporuka i naredbi Kriznog štaba”, pojasnila je Ovčina – Šabanović.
Član Kriznog štaba dr. Ednan Drljević rekao je kako je danas bilo nekoliko tačaka dnevnog rada te su s nadležnim institucijama razgovarali o provođenju mjera na području KS.
“Iako je pod kontrolom, ova epidemiološka situacija nam ukazuje na porast. To je najvjerovatnije posljedica zimskih praznika, odmora i relativno toplog vremena koje je bilo prije desetak dana, tako da je došlo do popuštanja mjera među građanstvom i onda smo mi vidjeli šta bismo mogli poduzeti u jednoj sinergiji da zaustavimo negativni trend”, rekao je Drljević.
Pojasnio je kako je donesena odluka da se ide u tri pravca, a prvo je pokušati zamoliti stanovništvo, koje je već umorno od mjera, da se strpi.
“Kao što i sami znate, mi smo zemlja koja najlošije ‘stoji’ s vakcinacijom u Evropi, tako da nam još treba period od nekoliko mjeseci da provodimo klasične mjere koje smo dosad sprovodili”, rekao je Drljević.
Zahvalio je na dosadašnjoj strpljivosti i zamolio građane da se nastave pridržavati mjera.
“Ukoliko se to ne bude moglo provesti, mi ćemo zadržati neke mjere od ranije, koje ćemo pooštriti, mjere od Federalnog ministarstva zdravstva. Morat ćemo neke mjere pooštravati ukoliko se zadrži ovaj trend porasta”, upozorio je Drljević.
Dodao je kako će morati uvoditi i kaznene mjere.
“Razgovarali smo o načinu i modalitetima sporovđenja tih kaznenih mjera, ali se nadamo da će ovaj naš apel uroditi plodom i da neće morati dolaziti do pooštravanja mjera”, rekao je Drljević.
Drljević je kazao kako usvajanjem protokola na stručan i naučan način riješen takozvani ”put pacijenta“.
“Vidjet ćete u tom protokolu i za COVID oboljele i post-COVID pacijente, mi se trudimo da pokažemo što više empatije i da naš zdravstveni sistem, koji je relativno podkapacitiran, pruži maksimum i pružimo usluge našim građanima jer oni to zaista zaslužuju. To se posebno odnosi na COVID pozitivne pacijente koji imaju problema sa stigmatizacijom, tokom cijele svoje bolesti pa čak i poslije toga”, istakao je Drljević koji je pozvao na destigmatizaciju tih pacijenata.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!