Može li BiH dobiti pregovarački status do kraja godine?

Vijesti 23. nov 202320:48 1 komentar

Hoće li bh. vlast prokockati priliku koju joj je dala Evropska Komisija i šansu koja joj je data za otvaranje pregovora sa EU? Prema riječima državnog ministra odbrane BiH, izgleda da ne. Optimističan je da bi bh. koalicija na državnom nivou, do polovine narednog mjeseca mogla da postigne dogovor u vezi "tri sporna zakona", jer je kako kaže još samo ostalo pitanje lokacije Apelacionog odjeljenja Suda BiH. No, politički predstavnici u RS jasni - osnovni kamen spoticanja u pravcu evrointegracija je uloga visokog predstavnika u BiH.

Zakoni označeni kao “sporni”, prema najavama državnog ministra odbrane mogli bi da izgube taj epitet. Prema njegovim riječima, gostujući u Pressingu, sve bi moglo biti usvojeno do polovine narednog mjeseca. Znači li to ustupak lidera SNSD-a, Milorada Dodika, u pogledu sjedišta Apelacionog odjeljenja Suda BiH?

“Znači, on pušta sve ostale zakone koji su prioritet da dobijemo status pregovarača”, kaže Helez.

Politički analitičar, Adnan Huskić, podsjeća da nigdje ne piše šta se tačno, u smislu zakonskih projekata, eventualnih reformi, traži unutar ovih 14 ključnih prioriteta i posljednjeg Izvještaja Evropske Komisije. Ipak, gotovo dvije milijarde iz fonda za Z.Balkan, koji sljeduju BiH, ako dobije pregovarački status, više je nego dovoljan vjetar u leđa vlastima BiH da ubrzaju ovaj proces.

“Kako i na koji način, tačnije, šta će se zahtijevati od bh. i ostalih vlasti u regiji nije još potpuno jasno. Znaće se onog momenta kada se zaista bude operativnim učinila ova suma, kada se bude apliciralo za projekte, tada će će se vidjeti šta je tačno vezati za svaku od ove oblasti i koje su to tačne reforme”, kaže Huskić.

A šta je do sada urađeno na otvaranju pregovora i koliko bh. vlast koristi priliku koju joj je dala Evropska Komisija, pitao je i delegat SDA u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Šefik Džaferović.

“Jer se očekivalo da se za to vrijeme obave određene reforme u našoj zemlji, tu se podrazumijevaju aktivnosti Vijeća ministara. Ja ne znam jesu li se preduzimale određene aktivnosti od strane Vijeća?”, pita Džaferović. Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, imala je odgovor:

“I prije tog Izvještaja i poslije iu oovm trenutku, SM nastavlja raditi po pitanjima i u skladu s odgovornostima koje ima iz svoje nadležnosti. Posebno kako bi napravili korak ka evropskim reformama”, kaže Krišto.

U Republici Srpskoj ne postoje razlike u stavovima vlasti i opozicije u smislu evropskog puta, podsjeća prvi čovjek NSRS, Nenad Stevandić. Ali, prema njemu, Trojka koči proces jer su zakoni trebali biti usvojeni do kraja ovog mjeseca. Ipak, BiH na putu ka evrointegracijama najviše usporava visoki predstavnik u BiH. O tome je danas, ali u manjem obimu, kako kaže Stevandić, razgovarano i na sastanku političkih predstavnika iz ovog entiteta sa šefom Delegacije EU u BiH, Johannom Sattlerom.

“To je sramota za koju i EU traži rješenje, a ona je oličena u nelegalnom djelovanju nelegalnog visokog predstavnika koji proizvodi stalne krize. I to je ono pitanje koje ostaje otvoreno od strane EU. O tome nije bilo šireg govora, sem zalaganja gospodina Satlera da se smanje ili ne koriste Bonska ovlaštenja, što je s naše i moje lično strane dobar gest ali jedini pravi gest je da se zatvori kancelarija visokog predstavnika”.

Stav Sattlera nije poznar jer nakon sastanka nije stao pred kamere. Ali, izvjesno je da je sastanak umjesto 45 minuta trajao više od dva sata, što navodi na to da je bilo mnogo tema za razgovor ili, pak, raspravu. Za Nebojšu Vukanovića, potez Sattlera govori više od hiljadu riječi.

“Valjda bi gospoda koja dolaze iz Evrope trebalo da nam donesu ovdje njihova pravila transparentnosti, otvorenosti… No, na pitanja koja sam mu postavljao odgovarao je skretanjem pogleda i glave i otišao je odavde. Meni je jasno da je postignut dil, opet na štetu građana”, stava je Vukanović.

Predsjednik Socijalističke partije, Srđan Todorović, sastanak je, s druge strane, ocijenio otvorenim, korektnim i konstruktivnim, te nije bilo riječi ni o kakvim uslovljavanjima, tvrdi.

“Iznio je ono što predstavlja moguće šanse i benefite za RS i BiH i građane BiH na putu BiH prema EU i mogućnosti otvaranja pregovora sa BiH. Ali, i o tome šta su obaveze, a šta očekivanja EU od strane institucija RS i BiH na tom putu”, kaže Todorović.

A gdje smo na tom putu, ako ne do kraja ove godine, znaćemo sigurno do marta naredne.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare