Epidemiolozi dvije ključne entitetske zdravstvene institucije koje prate epidemiološku situaciju, šef službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH Sanjin Musa i Jelena Đaković Dević, epidemiologinja Instituta za javno zdravstvo RS jutros su za N1 govorili o epidemiološkim prilikama u BiH.
“U FBiH sa početkom oktobra je došlo do porasta incidence koja je vrhunac doživjela sredinom 11 mjeseca i zadržala se cijeli 12 mjesec. Sada bilježimo pad, za proteklu sedmicu incidenca iznosi 60 pacijenata na 100.000 stanovnilka. To su dobri znakovi, ali je vrlo važno da se prati ostatak zime, posebno nove informacije o novim sojevima su razlozi da ostanemo “budni””, kazao je Musa.
Jelena Đaković Dević je istakla da u RS nije bilo većeg broja slučajeva hospitalizacije djece.
“Mi u RS nismo imali veliki broj djece koja su hospitalizovana zbog covida. U ovom trenutku ne možemo reći da smo imali loše podatkeza dječiji uzrast. S povećanjem broja oboljelih, za očekivati je i porast broja zaražene djece. Nadam se da nećemo ima6i slučajeve kao što je sa 11-godišnjakom, to je nešto što nas je sve potreslo”.
Dr. Musa dodaje da je slučaj multi inflamatornog sindroma kod djece vrlo rijedak.
“Naša iskustva govore da su djeca zaštićena od velikog broja komplikacija. U vrlo vrlo rijetkim slučajevima se dešava sistemskog multi inflamatornog sindroma i u većini slučajeva se tretira. Ovaj slučaj je nešto što nas je potresao. Škole u FBiH su različite po kantonima. u KS se odlučilo da se pređe na online model gdje je moguće. Dobro je ostaviti mogućnost da se ostava kombinirani model koji se pokazao kao dobar”.
“Ono što za sada znamo o školama u svijetu, transmisije se dešavaju u dijelovima gdje je visoka zaraženost”.
Novi soj?
“Mi pratimo epidemiološku situaciju u Evropi i svijetu. Vidimo da su ove nove varijante virusa registrirane u Velikoj Britaniji. Zanimljive su također dvije varijante sa epidemiološke strane; u Južnoj Africi i u Brazilu”, kazao je Musa o novom soju virusa i dodao:
“Svi sadašnji podaci govore da je riječ o sojevima koji se vežu za povećani prenos, to se i dalje mora evaluirati da vidimo koliko je povezan sa složenijom kliničkom slikom”.
Još je kazao da se u FBiH radi sekvencioniranje genoma virusa.
“U FBiH su se stvorili uvjeti da se obezbijede aparati i educira osoblje za sekvencioniranje. Rađeno je sekvencioniranuje već u aprilu sojeva koji su prisutni bili u BiH”.
Đaković Dević kaže da i RS vrši aktivnosti kako bi bili spremni za sekvencioniranje.
“Mi još nismo krenuli sa sekvencioniranjem genoma, ali jesmo određene aktivnosti i očekujemo da u potpunosti krenemo u narednom periodu”.
Vakcine?
“Vakcina jeste odgovor na ovo stanje. BiH je posredstvom MCP izvršila potpunu uplatu za Covax mehanizam. To je jedna mogućnost da se osigurate potrebnim dozama vakcine. U petak je objavljeno iz Covaxa da će sa isporukom prvih, Pfizerovih vakcina početi početkom februara, a u drugom valu do kraja marta se očekuje isporuka i drugih proizvođača, prvenstveno AstraZenecca“, kazao je i poručio:
“Otvorili smo mogućnost i direktne nabavke nakon sastanka predsjedavajućeg VM BiH sa premijerima. Prije svega sa Kinom i Rusijom, milion doza je stiglo u Srbiju što je u Evropi jedno od prvih pojavljivanja ovog proizvođača”.