Ministrica odgoja i obrazovanja u Vladi Kantona Sarajevo, Naida Hota Muminović, izdala je saopćenje u kojem je pojasnila da će Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i/ili drugim faktorima koji mogu ugroziti najbolji interes učenika i zaštitu djece i dalje ostati na snazi. Međutim, šest indikatora koji su do sada bili dio Pravilnika bit će uklonjeni nakon zahtjeva Agencije za zaštitu ličnih podataka Bosne i Hercegovine.
Pravilnik, koji je donesen u avgustu 2024. godine, obuhvata 77 indikatora koji služe za identifikaciju faktora koji mogu ugroziti dobrobit učenika, a prema instrukcijama Ministarstva, školske ustanove će sada uništiti podatke prikupljene u vezi sa sljedećih šest indikatora:
- Učenik uklanja profilnu sliku na društvenim mrežama;
- Učenik ima vidljive tragove opekotina, preloma, modrica, ožiljaka ili znakove samopovređivanja;
- Učenik pokazuje tikove (nekontrolisane motoričke reakcije);
- Učenik se žali na bolove u stomaku, glavobolje, mučnine;
- Učenik ima poteškoće u kontroli eliminacijskih funkcija (mokrenje, pražnjenje crijeva);
- Učenik pokazuje govorno-jezičke poteškoće (tepanje, mucanje, usporen razvoj govora).
Ministrica Hota Muminović ističe da će, uprkos izmjenama, Pravilnik i dalje ostati na snazi, a nakon uklanjanja šest indikatora, u primjeni će ostati 71 indikator.
“Prikupljanje podataka putem ovog Pravilnika nije samo sebi svrha, već služi pedagoško-psihološkoj službi kako bi se na vrijeme procijenile potrebe učenika i izradio plan podrške ili brige za učenika”, objasnila je ministrica.
Ministrica je izrazila zabrinutost zbog stava Agencije za zaštitu ličnih podataka, prema kojem zdravstveni problemi poput modrica, preloma i samopovređivanja mogu ostati privatna stvar djeteta, što može otežati pravovremeno prepoznavanje potreba za stručnom podrškom.
“Želim iskazati našu zabrinutost zbog stava Agencije da zdravstveno stanje, poput modrica, preloma, opekotina i samopovređivanja može ostati privatna stvar djeteta, što posljedično znači da se za takvog učenika ne izrađuje individualni plan podrške ili brige”, naglasila je ministrica.
Podsjetila je također na tragičan slučaj dječaka S.Ć. (3,5 godina) koji je 2014. godine bio žrtva nasilja, što je istaknulo važnost pravovremenog prepoznavanja i prijavljivanja nasilja nad djecom, čak i unutar porodice.
“Upozoravamo na strašne slučajeve zlostavljanja djece, posebno u periodima kada traju raspusti i kada djeca nisu na očima profesionalaca. Institucije sistema i profesionalci koji rade u njima upravo imaju obavezu da štite najbolji interes djeteta kada isti može biti ugrožen i u samoj porodici, bilo kroz zanemarivanje ili zlostavljanje. Zakon o zaštiti nasilja u porodici i Krivični zakon obavezuje profesionalce na prijavljivanje slučajeva nasilja nad djetetom, a Pravilnik je polazna osnova da se za takvo dijete/učenika izradi individulani plan podrške ili brige u školi. Na taj način se pokušavaju stručno tretirati traume i omogućiti uslove kako traume ne bi ostavile dugoročne posljedice po dijete, a u odrasloj dobi i po zajednicu”, zaključila je ministrica, ističući kako je važno pravovremeno prepoznati rizike i pružiti odgovarajuću podršku, kako bi se izbjegle kasnije tragedije.
Podsjećamo, nakon usvajanja Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u julu 2024. godine, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje bilo je obavezno donijeti Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja. Po donošenju Pravilnika, uslijedilo je negodovanje javnosti, a Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH izdala je hitan zahtjev za povlačenje Pravilnika, povezujući ga s ranijim Rješenjem iz 2018. godine. Nakon što je Ministarstvo uložilo žalbu, Agencija je 3. januara 2025. godine odbila žalbu i potvrdila prvostepeno rješenje.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
BONUS VIDEO:
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!