Nastavljeno suđenje Novaliću: Svjedočili uposlenici Agencije za lijekove

Vijesti 01. okt 202118:02 > 20:16 1 komentar
Sud BiH

U Sudu Bosne i Hercegovine danas je nastavljeno suđenje premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću i drugima u vezi sa nabavkom respiratora. Osim Novalića, u slučaju sporne nabavke respiratora optuženi su suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, ministrica finansija Federacije BiH Jelka Milićević i vlasnik preduzeća “Srebrena malina” Fikret Hodžić.

Prvi je svjedočio Mladen Čančarević. Pravnik u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH. Neke od njegovih obaveza, kako je pojasnio su i rad na predmetima interventnog uvoza, u kontekstu ispunjavanja uslova.

23. aprila 2020. prvi put je čuo za kompaniju Srebrena malina. Kaže da mu je direktor Agencije Aleksandar Zolak rekao kako ga je kontaktirao Stevanović Miloš (UIO) za neku firmu koja za potrebe Vlade FBiH uvozi respiratore.

Čančarević kaže da je direktora Zolaka obavijestio tada kako postoje dva načina registracije za promet medicinskom opremom. Ili da kompanija koja to želi se prijavi za registraciju ili da pronađu već registrovanu firmu za uvoz.

Direktor Zolak se nakon izvijesnog vremena, kaže svjedok, vratio opet da kaže da ga je zvao Stevanović i rekao da se hitno mora riješiti to pitanje, jer respiratori stižu.

“Potom me je zvao Fikret Hodžić, no imao sam stranku, nisam mogao razgovarati. Poslao je poruku da se čujemo kada budem u prilici, potom sam ga nazvao, raspitivao se za procedure, kaže svjedok. Rekao sam mu isto što i direktoru. On je rekao da će razmisliti. Ja sam ga uputio na našu web stranicu da provjeri šta je potrebno od dokumenata.

Nakon određenog vremena opet me nazvao i rekao da je odlučio da se registruje. Kontaktirao sam s Indirom Fazlagić (glavna farmaceutska inspektorica u Agenciji, svjedok), otišao do nje, rekla mi je da je i ona imala poziv Hsana (Ganibegovića, bivšeg šefa Kabineta Fadila Novalića), rečeno je da stižu respiratori i da je potrebno naše hitno postupanje. Svjedok je rekao kako mu je Fazlagić rekla da ga je planirala oko tog predmeta zvati.

Dalje sam komunicirao s Hodžićem. On je počeo slati dokumentaciju, i to sam trebao poslati kolegici Dragani Reljić (inspektorici). Prema onome čega se svjedok sjeća, Hodžić je dostavio svu dokumentaciju, kako za registraciju za promet, ali i za interventni uvoz. Dokumentacija je dostavljena putem mail, nešto i preko telefona, jer putem maila nije mogla proći. U datim okolnostima (vanredno stanje) takvi postupci su bili relevantni”, navodi Čančarević.

Odgovarajući na direktna pitanja Tužilaštva, Čančarević je govorio i o odgovarajućim certifikatima koje je Srebrena malina morala posjedovati da bi dobila odobrenje za interventni uvoz, svjedok tvrdi da je certifikat priložen, i da misli da ga je izdala određena ugledna njemačka kompanija.

Jedan od potrebnih dokumenata bila je i izjava FUCZ. Svjedok je napomenuo u odgovorima kako su i druge komapnije postupale na sličan način kao i Srebrena malina. Spomenuo je određene dopise ministra Šeranića ili premijera Viškovića. Nije neobično da je za 4,5 dana kompanija upisana u registar i dobila dozvolu za interventni uvoz, naveo je.

Čančarević je rekao, odgovarajući na pitanje tužioca da li je bilo pritiska sa strane tokom izdavanja dozvola, kako jeste, ali da je cjelokupna situacija bila takva. Svjedok je opisao, parafraziramo, da su uposlenici s jedne strane imali predmete koje hitno moraju rješavati, a s druge strane pritisak da od njihovog rada i efikasnosti ovise ljudski životi. Sve je utjecalo na odluke, naveo je, u kontekstu toga koji će predmeti dobiti oznaku hitno. Čančarević je rekao pak da niko od njegovih nadređenih nije vršio bilo kakav pritisak, te da su sve odluke donosili u okviru Zakona i podzakonskih akata.

Svjedočila je i njegova kolegica, inspektorica Dragana Reljić. Rekla je da se odlučuje o predmetima u dogovoru s glavnom inspektoricom. Predmet Srebrena malina zatekla je u petak na stolu, signiran od glavnog inspektora (Indira Fazlagić). Pisalo je “hitno Vlada FBiH”.

To je bio zahtjev za upis u registar, tu je bio i akt FUCZ za raspodjelu respiratora, službeni Memorandum. Razgovarala sam s Indirom rečeno mi je da je to hitno za potrebe Vlade. S Mladenom sam razgovarala jer dokumentacija nije potpuna, rekao je da će tražiti nedostajuće dokumente, dopunu podneska. Sve je išlo preko Mladena, ali nije neobično jer je kolega koji to inače radi, bio na bolovanju, rekla je Reljić. Tvrdi da je Srebrena malina dostavila svu dokumentaciju. Neposrednim nadzorom krajem maja ili početkom juna, izlaskom na teren, utvrđeno je kako stanje odgovara prethodno poslanim slikama, da je sve uredno, ispunjeno za upis u registar.

Prilikom uvoza, kada se izvrši carinjenje, pravno lice, veleprometnik treba Agenciji dostaviti prijemnicu (robe), no Reljić kaže kako se to nije dogodilo iako je tražila. Iz Srebrene maline su je obavijestili da to nemaju jer je respiratore preuzeo FUCZ. Nisu dobili ni traženu fakturu, a FUCZ je tek naknadno dostavio potvrdu da su oni preuzeli robu. Rekla je i da Srebrena malina nije više u registru prometnika, na vlastiti zahtjev, jer su obavijestili kako imaju finansijskih problema da bi nastavili plaćati osoblje.

Nakon pauze koju je tražilo Tužilaštvo radi utvrđivanja dijelova Zapisnika, desila se rasprava između tužilaca, odbrane i Sudskog vijeća, oko određenih procedura i pitanja svjedocima. Iz Tužilaštva su u jednom dijelu rasprave kazali da imaju namjeru kroz pitanja o kontaktima pokazati kako je na radnike Agencije vršen pritisak sa svih strana da riješe predmet Srebrena malina.

Osim toga, interesovalo ih je kako je ta komapnija u najkraćem roku dobila dvije dozvole, i da li je to pošlo za rukom drugoj kompaniji, na šta svjedoci nisu imali konrektan odgovor, a Tužilaštvo je Sudskom vijeću pojašnjavalo kako imaju namjeru pokazati da se u slučaju Srebrene maline desio preseda. Iako su tužioci bili uporni da svjedoke pitaju o tome je li postojala eksterna revizija odluka koje je u tom periodu Agencija donosila, odbrana se oštro protivila, jer tvrde izlazi iz okvira optužnice i ne sudi se uposlenicima Agencije, no jedan od svjedoka Čančarević je ipak rekao da je Upravni inspektorat provjeravao i njihov rad i da već pet mjeseci čekaju izvještaj.

Suđenje se nastavlja 6.10. u devet sati. Jedan od svjedoka Mustafa Kadribegović koji je nakon suspenzije Fahrudina Solaka kratko bio na čelu FUCZ.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare