Neizvjesna sudbina NUBBiH: “Uskoro se na cijeloj teritoriji države neće moći izdati nijedna knjiga”

Vijesti 11. nov 202419:38 0 komentara
N1/ Protest NUB BiH

Jeste li znali da se trenutno u Bosni i Hercegovini ne može izdati nijedna nova publikacija, a u Federaciji ni knjiga, ni naučni rad? Razlog - prestanak pružanja usluga Nacionalne i univerzitetske biblioteke do kojeg je došlo osmog oktobra. Na današnjem protestu, simbolično održanom u 12:05 sati, uposlenici biblioteke i akademska zajednica ponovo su pokušali ukazati na alarmantnost situacije. Izgleda - bezuspješno.

Dragana Bogdanović decenijama je radila na izdavanju naučnih časopisa u Bosni i Hercegovini. Od osmog oktobra njen rad je onemogućen. Kaže, nikada nije bilo teže.

“1992. godinu smo dočekali sa 110 uposlenika. Mi sada imamo deset do dvadeset posto uposlenika koliko imaju velike biblioteke. Ugrožena je i naša digitalizacija. Te su funkcije ugrožene zbog nedostatka režijskih i materijalnih troškova, kadrova, zbog nedostatka resursa, a sada nedostatak upravljačke strukture, upravnog i nadzornog odbora, i naravno, nemamo direktora”, dodaje bibliografkinja Dragana Bogdanović.

Upravo je neimenovanje potpisnika razlog što su Dragana i kolege već mjesecima bez plata i doprinosa. Nije to samo udar na ustanovu kojoj su posvetili život, udar je to i na život akademskih i kulturnih radnika u cijeloj zemlji.

“Trenutno se u Federaciji Bosne i Hercegovine ne može izdati nijedna knjiga, u čitavoj Bosni i Hercegovini se ne može izdati niti jedna publikacija, ne može se registrovati niti jedan notni zapis muzički i ovo je na dobrom putu da se na čitavoj teritoriji BiH za koji dan se više ne može izdati nijedna knjiga”, ističe Almir Šehalić, predsjednik Zajednice izdavača BiH.

I ne samo to – zbog nemogućnosti plaćanja članarine pred kolapsom je i sistem COBBIS BiH – kooperativni servis koji uvezuje 78 biblioteka u zemlji.

“Njegovim gašenjem bi bilo dovedeno cjelokupno biblioteško poslovanje svih biblioteka koje su unutar tog sistema. Imali bismo problema i kada je u pitanju izdavačka, ali i akademska zajednica, jer profesori bi imali problema sa napredovanjem u više zvanje”, smatra  Azra Smajić Gačević, rukovoditeljica Virtuelne biblioteke BiH.

Zato su brojni predstavnici Univerziteta danas stajali zajedno sa uposlenicima jedne od najznačajnijih naučnih institucija u zemlji. Zajednički je i poziv na odgovornost.

“Moramo biti jasni i glasni i da kažemo da ove opstrukcije dolaze iz RS, jer njihovi predstavnici ne žele da stave na dnevni red. Međutim, zabrinjava nas i zašto bošnjački predstavnici uopšte učestvuju u radu Vijeća ministara ukoliko ne mogu da stave na dnevni red pitanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke”, kaže Aldin Huskić, predsjednik Vijeća uposlenika NUBBiH.

Rektor Univerziteta u Sarajevu Tarik Zaimović ističe kako će podsjetiti Vijeće ministara da trebaju dobro pročitati odluku o proglašenju nacionalnog spomenika.

“I da vide da svako ima odgovornost da zaštiti nacionalni spomenik i da postoji odgovornost i za nečinjenje”, dodaje.

Iza vrata Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine čuva se nacionalno blago koje bi moralo biti važno svakom stanovniku ove zemlje. Da će izazovne decenije i nikad teži dani biti okončani brzo, za sada nema naznaka. Pitanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH nije uvršetno na dnevni red predstojeće sjednice Vijeća ministara.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!