NSRS iz Krivičnog zakonika protjeruje pojam “rodni identitet”, zaparao oči vladajućoj većini

Vijesti 30. okt 202422:08 0 komentara
N1

Narodna skupština Republike Srpske iz Krivičnog zakonika protjeruje pojam “rodni identitet”. Sve na zahtjev poslanika vladajuće većine koja u ovoj odredbi, koja u zakonu postoji već sedam godina, vide uvođenje rodne ideologije.

Pred narodnim poslanicima Republike Srpske ponovo su izmjene Krivičnog zakonika. Ali ovaj put nije po srijedi uvođenje novog krivičnog djela ili pooštravanje kaznenih odredaba već jezik. Briše se pojam “rodni identitet” koji je zaparao oči vladajućoj većini.

Miloš Bukejlović, ministar pravde RS:

“Vrši se usklađivanje sa članom 10 Ustava RS i štaviše uvođenjem termina “drugo lično svojstvo” daje se određena šira definicija odnosno apstraktnija definicija koja ne može dovesti do negativnih reprekusija po bilo kojeg građanina RS.”

Poslanici su za raspravu bili inspirisani. SNSD-ov Srđan Mazalica uvjeren je da je po srijedi ideološko pitanje. Čitao je o 72 rodna identiteta.

Srđan Mazalica SNSD: “Teško je sad to sve i pročitati.”

Prisjetio se uvjeravanja prijatelja iz desničarske Alternativa za Njemačku da se pol u toj zemlji može promjeniti samo jednom u jednoj godini, a nakon priznanja da izmjene zapravo neće promjeniti ništa, podijelio je strah zbog moguće zloupotrebe Izbornog zakona.

Srđan Mazalica SNSD:

“Ostaće sve isto i kad ovo izbacimo kao što je i bilo sve isto i kad smo stavili ovo u zakon, nažalost, ali Igor Žunić predlaže – da će neki muškarac tražiti broj dva na listi i tako prevariti Izborni zakon BiH.”

I tema, ali i tok rasprave zbunio je pojedine opozicionare, ostavio ih bez riječi ili asocirao na vic.

Igor Crnadak PDP:

“Kad smo još popunjavali one formulare tražeći vizu za Šengen zemlje pa kad je jedan naš otišao tamo što slabo zna engleski, počeo da popunjava ime, prezime i kad je pisalo seks on napisao: ‘yes please’, jer je mislio da se izjašnjava za nešto što ga čeka tamo gdje je već išao u Italiju, Njemačku.”

Eksperti Ujedinjenih nacija stava su da se izbacivanjem “rodnog identiteta” iz krivičnog zakonodavstva smanjuje ostvareni stepen zaštite. Banjalučki advokat dijeli to mišljenje.

Aleksandar Jokić, advokat:

“Dejure to zapravo znači manju zaštitu i smanjenje postignutog stepena zaštite ljudskih prava i sonovnih sloboda. Međutim defakto imali smo priliku da vidimo u primjeni krivičnog zakonika u prethodnih sedam godina koliko je na snazi da ove odredbe nisu proizvodile pravno dejstvo.”

Ovo nije prvi put da se u Republici Srpskoj iz zakonodavstva protjeruje “rodni identitet”, slično se već desilo početkom godine.

Brankica Spasenić, novinarka:

“Termin rodni identitet u krivičnom zakonodavstvu RS postoji još od 2017. godine. U ovih sedam godina to nikad nije problematizovano, sve do trenutka dok se nije pojavio prijedlog da se donese zakon kojim će se regulisati pojam femicida.”

Na to su burno i pismima zvaničnicima reagovali predstavnici 21 udruženja koja tvrde da baštine tradiciju. Procedura donošenja Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama tako je naprasno zaustavljena, a potom i zaboravljena nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik “iksnuo” kako se njime na mala vrata uvodi rodna ideologija.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!