Obilježena 29. godišnjica početka raspuštanja logora Omarska

Vijesti 06. aug 202110:38 0 komentara
N1/Arhiv

Na mjestu nekadašnjeg logora "Omarska", danas je u prisustvu brojnih bivših logoraša, udruženja logoraša, međunarodnih predstavnika, te porodica šehida obilježena 29. godišnjica od raspuštanja logora, a poslana je i jasna poruka da se zločin ne smije zaboraviti.

Skup su organizovali Udruženje logoraša “Prijedor 92“, Udruženje logoraša Kozarac, Regionalni savez udruženja logoraša regije Banjaluka, Udruženje “Sedra“, a pod pokroviteljstvom Saveza logoraša u BiH. Polaganjem vijenaca i puštanjem balona u zrak odata je dužna pošta onima koji to nisu dočekali.

Mirsad Čaušević je nakon 29 godina ponovo došao u na lokaciju gdje je nekada bio logor “Omarska“. Kaže kada dođe na ovo mjesto prvo pomisli na sve ubijene.

“Sjetite se ubijenih, rodbine, komšija, prijatelja, svih onih koji su prošli strašnu torturu. Osjećaj je neopisiv i teško ga je prenijeti onom ko to nije doživio. Meni evo u trenutku dođe muka i povraća mi se. Ja sam ovdje u ime žrtava i od njih nekako dobijam snagu. Siguran sam da nećemo nikad zaboraviti šta se ovdje desilo i borićemo se uvijek za prava svih žrtava”, poručio je Čaušević.

Za nekoliko dana izgubio 47 članova porodice

Mirsad Duratović, bivši logoraš logora “Omarska”, sadašnji predsjednik Skupštine Grada Prijedora i predsjednik Regionalnog saveza udruženja logoraša regije Banjaluka, kaže za AA da su sjećanja bolna, ali i da istina i pravda dovode do boljeg suživota među narodima koji žive na ovim prostorima.

“Bio sam zatočen od 20. jula do 6. avgusta u ovom logoru i imao sam 17 godina. Sjećanja na te dane ne blijede i danas su jako teška, mada bi čovjek ponekad htio i da ih zaboravi, ali ne može. U mojoj familiji je stradalo 47 članova 1992. godine u roku od nekoliko dana. Prošle godine su u krugu nekadašnjeg logora postavljene dvije Spomen-ploče, jedna od bivših logoraša i jedna koju su postavili Prijedorčani srpske nacionalnosti. Istinom i pravdom trebamo težiti ka boljem suživotu svih naroda na ovim prostorima“, rekao je Duratović.

Osim žena, u logoru je bilo zatočeno i 28 maloljetnika

U logoru “Omarska“ je bilo zatočeno oko 6. 000 Prijedorčanina nesrpske nacionalnosti, dok ih je oko 700 ubijeno. U logoru je boravilo i 37 žena, a njih pet nije živo napustilo logor. U logoru je bilo i 28 maloljetnika.

Dio logoraša logora “Omaraska“ ubijen je na Korićanskim stijenama, dio na Hrastovoj glavici, a mnogi su podlegli od mučenja.

Početkom avgusta, poznati američki i britanski novinari su otkrili postojanje prijedorskih logora, a zahvaljujući njima mnogi su preživjeli.

Logor “Omarska“ je kao i logori “Keraterm“ i “Trnopolje“ formiran 26. maja 1992. godine po odluci Kriznog štaba tadašnje opštine Prijedor.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!