“Obje grane gradske administracije i crveni i plavi, vjerno služe tajkunskom, građevinskom kapitalu”, optužili su na javnoj raspravi o novom regulacionom planu Banjaluke, mnogi inženjeri arhitekture. Zatraženo je da se plan većinski izmijeni, ili iznova radi. Više je spornih stvari, istražila ih je Snežana Mitrović.
Zabrinuta lica u prepunoj sali 33 Gradske uprave Banjaluka. Regulacioni plan za centar Banjaluke koji je uradio Centar za projektovanje i konsalting kritikovan je nakon javnog uvida. Zbog ovog objekta, parohijskog doma, tik uz hram i Banski dvor, dijelom i ismijavan od struke.
Taj dio bi se, mogao i izmijeniti.
“Izvršne su konsultacije sa predstavnicima SPC i opštine da se nađe neka druga lokacija”, saopštila je Dijana Šaula iz Centra za projektovanje i konsalting CPK.
Nova lokacija je bočni dio parka Bana Milosavljevića. Nije idealno, ipak je kompromis. Kompromisa, pak, nema kada je famozna “rupa” u pitanju. Projektanti tvrde da je sadašnje rješenje bolje od ranijeg.
“Nepovoljnije je parkiranje za tržni centar na lokaciji po regulacionom planu iz 2011. godine nego stambeno-poslovnog bloka”, prokomentarisao je Milan Radnjulj iz Centra za projektovanje i konsalting CPK.
Pričom o tržnom centru dezavuišete javnost, spinujete, oglasila se masa u sali…
Negoduju i zbog projektovanog parkinga ispod parka Banu, ali najviše zbog preglomaznog stambeno poslovnog objekta čije će nadzemne lamele biti visočije od 33 metra.
“Ne može, nije kompatibilno da dobije garažu ispod parka, označen je kao skver, uvršten u bilans zelenih površina, jedina na kojoj visoko rastinje može rasti, nije asvalt, ne smjete srušiti ni jedno drvo. Urbanistički plan je prošao nema primjedbi na taj park. Zakon je jasan po pitanju toga. Ne piše 20% zelena površina može ili ne mora, ne piše u bloku, piše na građevinskoj prceli obkekta. Tim ljudima ne dajete 10% zelenih površina, to su neka djeca koja će se tu igrati, to su dva svijeta kolega, poslovanje i stanovanje, dva svijeta”, naglasila je Snježana Mrđa Badža iz Urbis centra.
Biznismeni Savić, Milanović i Malbašić pominjani su kao investitori famozne rupe. Ipak gradske vlasti su izdale zvaničnu građevinsku dozvolu preduzeću City Mall u vlasništvu kontroverznog biznismena Mladena Milanovića Kaje.
Lokacija koja je decenijama bila nenaseljena i prazna na 9000 kvadrata, dobiće desetine poslovnih objekata i više od 400 stanova. Za neke će to znači 200 miliona maraka profita, no… Stručnjaci kažu uslijediće saobraćajni kolaps. Kompleks je sa tri strane gotovo blokiran: Park zatvoren, Srpska ulica jednosmjerna, Bana Lazarevića slijepa, jedina dvosmjerna je uska saobrćajnica – Vase Pelagića.
Više u priči Snežane Mitrović.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!