Od giganta do gubitaša - tako bi se najkraće moglo opisati stanje u javnim preduzećima u RS. Loši potezi, prije deceniju povučeni, stigli su na naplatu u Elektroprivreda RS, a stanje u Šumama, najbolji je primjer propasti, do koje je došlo lošim upravljanjem.
Radnici preduzeća Šume RS odlučili su da odlože štrajk i ipak se vrate za pregovarački sto. I tako sedmicama, sastanak za sastankom, pa je bar jedan od njih dijelom urodio plodom.
“Danas imamo, hajde da kažem obećanje od ministarstva i od uprave da bi do kraja ovoga mjeseca se mogla isplatiti sva zaostala dugovanja što se tiče plata radnika i da radnici imaju zdravstveno osiguranje”, rekao je Blažo Prodanović, predsjednik Sindikalnog odbora zaposlenih.
No, nije oko svih tema koja su se našle na stolu bilo saglasnosti. Izostao je dogovor oko novih cijena drvnih sortimenata. Dok preduzeće Šume RS odlučno želi da one budu veće, čime bi pokušali dijelom “zakrpiti” dugove, drvopređivači, sa druge strane, nesigurni u odgovoru na pitanje koliki je postotak povećanja cijena za njih uopšte prihvatljiv.
“Pa neki manji postotak je možda eventualno prihvatljv. Koliko? Koliko odsto? Pa mi smatramo da između 6 i 8 posto eventualno može prihvatiti”, mišljenja je Darko Partalo, predsjednik Izvršnog odbora Udruženja drvoprerađivača RS.
Biće 10, kaže resorni ministar. No, biće potreban i kredit od 20 miliona maraka kako bi se za početak isplatile plate. O imenima “bandita” u Šumama RS ne želi. Krivičnu odgovornost za kriminal utvrđivaće nadležni organi, jer ga je, priznaje, bilo.
“U JP Šume RS je vanredno stanje u svakom smislu te riječi i moramo biti realni da je politika dovela do ovoga, zaposli ovoga, zaposli onoga. Ja imam informaciju da ljudi dođu na posao ali da nema od njih nikakve efektivnosti, jednostavno njihov opis radnog mjesta je, ne znam ni šta je”, ističe Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Otišla je u zaborav i najava premijera RS da Vlada održi tematsku sjednicu o stanju u javnim preduzećima. No, pristigla je nova inicijativa, ali ovaj put od opozicije da se o svemu na sjednici izjasne poslanici Narodne skupštine. Preduzeće o kojem bi na istoj sigurno bilo riječi je i EPRS. Problemi sa nestašicom uglja već su u dva navrata zaustavljali rad termoelektrane u Ugljeviku. Radnici su izlazili na ulice tražeći raskid koncesije za eksploataciju uglja sa kompanijom Comsar, koja je u vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova. Sada, Vlada ono što je dala “džabe” mora kupiti, za cifru od kako se pominje i nekoliko stotina miliona maraka.
“Mi smo prije nego što su bili ovi problemi sa Ugljevikom imali pismo koje je dostavljeno od kompanije Comsar Energy sa ciljem da se uđe u pregovore oko tog projekta i mi smo tu aktivnost počeli”, rekao je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS.
Na ulicama su bili i radnici matičnog preduzeća EPRS, tvrdeći da su dugovi počeli da se rješavaju umanjenjem plata radnika. Direktor, čiju su smjenu zatražili, sve je nazvao malo drugačijim imenom.
“Nisu umanjene plate kako se to pokušava predstaviti u javnosti, već stimulacije koje su dodatak plati kako je i definisano Кolektivnim ugovorom”, poručuje Luka Petrović, generalni direktor EPRS.
U ništa boljoj situaciju nisu ni Željeznice RS koje su samo u prošloj godini sakupile više od 20 miliona duga. Pošte RS suočavaju se sa prekomjernim zapošljavanjem. No, naposljetku, ni tajna da su JP u RS uglavnom partijski plijen koji se dijeli nakon izbora. Pa se tako uglavnom samo mijenjaju imena na ključnim pozicijama, dok se dugovi, milionski, decenijama gomilaju.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!