Od ljepote do sramote: Na Partizanskom groblju skromno obilježen Dan ustanka

Vijesti 27. jul 202313:49 2 komentara
N1

Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti poginulim antifašistima u Drugom svjetskom ratu na Partizanskom spomen groblju u Mostaru obilježen je 27. juli koji se u Jugoslaviji slavio kao Dan ustanka naroda BiH protiv okupatora.

Mali broj antifašista koji je danas položio cvijeće, ponovo je dočekalo zapušteno groblje i stara tužna priča. Iako uništeno i zapušteno djelo Bogdana Bogdanovića, koje je izgrađeno u znak sjećanja na poginule mostarske partizane, antifašiste i u čast svih onih koji su se u Drugom svjetskom ratu borili protiv fašizma širom Evrope i svijeta, još uvijek privlači turiste. Ali, umjesto s pozitivnim impresijima grupa turista iz Austrije s Partizanskog groblja odlazi razočarana.

“Spomenik je jako lijep, ali je vrlo uznemirujuće to u kakvom je stanju. Moram se informisati koja je pozadina ove sramote”, kazao je Markos, turista iz Austrije.

Od ljepote do sramote bio je kratak put, od nekadašnjeg mjesta ponosa, ljepote i ljubavi ovaj nacionalni spomenik u onima koji baštine vrijednosti antifašizma sada izaziva osjećaj jeze, poraza i tuge. Prije više od godinu dana, skoro 700 spomen ploča je u potpunosti uništeno, uprkos brojnim obećanjima, Partizansko groblje nije zaštićeno, počinitelji nisu pronađeni, spomen ploče nisu obnovljene, a od zarasle trave skoro više da se i ne vide. Iako je kompleks bio očišćen, a zelene površine uređene, ponovo je neprepoznatljiv i sablasan.

“Ovakvo stanje na Partizanskom groblju je prava slika i ogledalo mostarske gradske vlasti. Ovo je ogledalo Marija Kordića gradonačelnika i cijelog Gradskog vijeća Mostara. Ovakvu sramotu ne možete vidjeti nigdje u svijetu”, ističe Sead Đulić, predjsednik SABNOR-a BiH.

A sramotan je tvrdi i broj onih koji su danas došli obilježiti 82. godišnjicu Dana ustanka naroda, jer poruke antifašizma, poručuju ne smiju blijediti.

“Šta je sa antifašizmom u Mostaru, to se duboko pitam šta je, je li se stide te prošlosti, koja je svijetla prošlost ovih naroda, ovog grada, čitave BiH”, zapitao se Bećir Delalić.

N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1

Mirad Ćupina iz Udruženja antifašista i boraca NOR-a Mostar kaže kako je očekivao dolazak mladih generacija kojima će neko prezentovati šta je to bilo 27. jula 1941. godine.

“Nažalost to nije učinjeno, a mi želimo da damo štafetu budućnosti antifašizma u njihove ruke”, dodao je Mirad.

A za buduće generacije, kažu, i ovaj spomenik treba da bude trajno zaštićen, jer podsjetimo da je ne tako davno uvršten na listu sedam najugroženijih lokaliteta evropske kulturne baštine.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare