
Zastupnici Europskog parlamenta u Odboru za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove podržali su u četvrtak sporazum između Eurojusta, agencije EU odgovorne za krivičnopravnu suradnju, i nadležnih tijela Bosne i Hercegovine. Sporazumom se produbljuje krivičnopravna saradnja između Eurojusta i vlasti Bosne i Hercegovine.
Kako je saopšteno iz Europskog parlamenta, sporazum utvrđuje uvjete za suradnju Eurojusta s vlastima u Bosni i Hercegovini, uključujući mogućnost sigurne i povjerljive razmjene povjerljivih podataka. Sadrži odredbe o zaštiti i sigurnosti podataka, uključujući proporcionalnost, uvjete pohrane i zadržavanja, pravo ispitanika na pristup i ispravak podataka koji se na njih odnose te ograničenja rukovanja osjetljivim podacima.
Kako bi se produbila operativna suradnja, sporazum omogućava Bosni i Hercegovini da pošalje tužitelja za vezu u Eurojust, a da Eurojust zauzvrat postavi suca za vezu u zemlji. Prema sporazumu, Eurojust također može podržati stvaranje zajedničkih istražnih timova između država članica EU i vlasti Bosne i Hercegovine.
“Ovim sporazumom želimo poboljšati suradnju između Eurojusta i vlasti Bosne i Hercegovine u cilju efikasnije borbe protiv teškog kriminala, koji je vrlo često transnacionalan i širi se na zemlje izvan EU. Kako bismo zaštitili naša društva i građane, moramo koordinirati naš odgovor na prijetnje, a ovaj će sporazum ojačati naše vlasti u borbi protiv ozbiljnog kriminala i terorizma”, rekao je nakon glasanja izvjestitelj Jaroslav Bžoch.
Nacrt preporuke usvojen je sa 65 glasova za, 0 protiv i tri suzdržana.
Plenarno glasanje o prijedlogu zakazano je za plenarnu sjednicu Parlamenta koja se održava od 31. marta do 3. aprila.
Eurojust podržava nacionalna tijela EU i partnerskih zemalja u njihovoj borbi protiv teškog kriminala, uključujući terorizam, kibernetički kriminal, trgovinu ljudima, krijumčarenje migranata i pranje novca, koordinirajući i podržavajući operacije koje uključuju prekograničnu suradnju. Detalji suradnje Eurojusta s vlastima Bosne i Hercegovine bit će dodatno razrađeni u radnom dogovoru.
Godine 2024. Eurojust je pomogao njemačkim i slovenskim vlastima u hapšenjima zbog navodnog krijumčarenja bh. radnika u Njemačku i podržao Zajednički istražni tim u mreži za krijumčarenje migranata na balkanskoj ruti.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!