Imperativ je popraviti odnose Bošnjaka i Hrvata, poručio je predsjednik SDA Bakir Izetbegović komentirajući sinoćnji razgovor u Dubrovniku sa premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem. Za relaksiranje odnosa ključan je Itzborni zakon, ali je neophodno popuštanje. Popuštanja neće biti kada je riječ o konstitutivnosti, zaključuje se iz Čovićeve rekacije na sastanak u Dubrovniku. Drugi Izetbegoviću zamjeraju što na sastanku nije iznio problem Trgovske gore
Nove stvari, iznio je Andreju Plenkoviću na sastanku u Dubrovniku, poručuje Izetbegović. Nisu Hrvati tako ugroženi, kaže on.
“Hrvati su isfrustrirani sa jednom pozicijom, članom Predsjedništva. Ali na barem na 100 pozicija, ministarskih, direktorskih, šefova UO, Hrvati u BiH imaju preko onoga što im Ustav garantuje. Tako da i te stvari treba predočiti. Mislim, priče o ugroženosti, da Bošnjaci dominiraju nad njima, padaju u vodu”, kazao je Izetbegović.
Relaksacija odnosa je potrebna, poručuje i predsjednik HDZ-a i HNS-a BiH Dragan Čović. Njega je izvjestio premijer Hrvatske o sastanku. Ali, poručuje da je legitimno predstavljanje ključno u pregovorima
“Čini mi se da pravimo jedan ambijent da možemo s mnogo više povjerenja nego do sada napraviti iskorak, riješiti pitanje legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda, ali riješiti i mnoga druga pitanja u BiH. Izborni zakon je samo jedno od tih pitanja. Ovaj zakon jeste danas strateški bitan zbog izbora koji bi trebali biti u ovoj godini, ali kada sagledamo cijelu situaciju u BiH, odnose koji su napravljeni, ima još puno toga što treba uraditi”, kazao je Čović.
Odnosi se moraju popraviti a za to su potrebni ustupci.
“U prvi mah su odgovori tvrdi, jer svako se teško odriče onoga što drži u svojim rukama i teško mu je izaći pred svoje članstvo i svoje birače, s tim da je nešto dao. Ali da bi se nešto dobilo, moraće se nešto i dati”, kazao je Izetbegović.
Izetbegović je komentarisao sa Plenkovićem i izgradnju hidroelektrane “Dabar” koju gradi Republika Srpska. Kaže, suglasan je da se ovaj projekat mora zaustaviti, jer šteti i stanovništvu i prirodi na tom području. Stanovništvu i prirodi šteti i moguće odlaganje otpada na Trgovskoj gori, ali o tome nije bilo riječi sa Plenkovićem, pa stiže kritika od ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, Staše Košarca.
“Krajnje je vrijeme da ‘sateliti’ određenih političkih partija, čiji lideri ništa nisu preduzeli po ovom pitanju kada su imali priliku za to, prestanu da politizuju slučaj Trgovske gore i uključe se u zajedničku borbu protiv izgradnje spornog odlagališta, jer je to zakonska i morala obaveza prema našim građanima”, kazao je Košarac.
Relaksiranje je ključna riječ koja se traži od političkih lidera u BiH. Prilika za to je naredna sedmica, kada u Sarajevo ponovo stižu Matthew Palmer i Angelina Eichhorst. Izborni zakon, pa ako uspije, onda razgovori sa partnerima iz RS-a, kako kaže Čović, da bi se omogućilo da institucije BiH koliko-toliko normalno funkcionišu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare