Novi toplotni talas nije zaobišao ni Bosnu i Hercegovinu. Temperature koje prelaze 40 stepeni na jugu zadržaće se i narednih deset dana, prognoziraju klimatolozi. Zbog najavljenih vrućina meteoalarm je za danas izdao narandžasto upozorenje za područje Trebinja, dok je za veći dio zemlje upaljen žuti.
Rijetki su oni koji se odvaže izaći na vreli sarajevski asfalt, bez prijeke potrebe. Građani, posebno stariji, kažu “ovakve vrućine ne pamtimo”.
Ozbiljne prijetnje po zdravlje
Temperature, koje na jugu prelaze 40 stepeni, zadržaće se i narednih deset dana, prognoziraju meteorolozi. Zbog najavljenih vrućina meteoalarm je izdao narandžasto upozorenje za područje Trebinja, dok je za veći dio zemlje, upaljen žuti. Entitetski auto-moto savezi savjetuju vozačima da zbog velikih vrućina na put kreću u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim časovima.
“Prije svega, moramo redukovati aktivnosti na otvorenom od 10 do 17h, kada je i sunčevo zračenje i najintenzivnije i kada je UV indeks izuzetno visok, što je još jedna negativna pojava u toku ovakvih perioda”, kaže Bakir Krajinović, klimatolog.
Izrazito visoke temperature predstavljaju ozbiljnu prijetnju po zdravlje, naročito ukoliko traju više dana uzastopno, upozoravaju ljekari, zbog čega Hitne zdravstvene službe imaju pune ruke posla. Niko nije pošteđen, ali na udaru najčešće djeca, starije osobe, trudnice, te hronični bolesnici.
“Nešto najblaže što se može desiti su toplotna iscrpljenost. Znači, pretjerano znojenje, kolapsna stanja, da se kratkotrajno izgubi svijest zbog pada krvnog pritiska, ali mogu se desiti i ozbiljniji poremećaji”, pojašnjava dr Amela Ramadani-Podžo, Hitna pomoć KS.
Sve češći toplotni talasi
Klimatske promjene su udvostručile mogućnost toplotnih talasa širom Evrope, smatraju naučnici. Trenutni požari koji bjesne na Balkanu, ali i u svijetu, samo su jedna od posljedica ovih promjena. Tim povodom Međuvladin panel o klimatskim promjenama objavio je, po hitnom postupku, izvještaj koji predviđa da će klimatske promjene u budućnosti, između ostalog, usloviti veći broj toplotnih talasa. To će se posebno negativno odraziti na zdravlje stanovništva i poljoprivredu.
“Naime, sve više energije se upucava u taj klimatski sistem i posljedica toga su, upravo, ovakve ekstremne prilike. Kao što imamo priliku vidjeti, jugoistok Evrope se bori sa uzrazito izraženim toplotnim talasom. Vidimo na području Grčke i Turske satelitska mjerenja ukazuju na temperature i do 52 stepena. Što su ekstremne temperaturne vrijednosti”, ističe Tea Blažević, meteorolog.
Sudeći prema izjavama klimatologa iz regije, ljeta poput ovog koje jedva preživljavamo, ali i još gora, čekaju nas i u godinama koje slijede.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!