Narodna skupština Republike Srpske počela je raspravu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske koji se pred poslanicima nalazi po hitnom postupku.
Inače, uvodnu riječ o izmjenama zakona kojim se iz Službenog glasnika izbacuje visoki predstavnik, izložio je Nenad Stevandić predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske koji je na početku istakao da je sjednica sazvana potpisima 59 narodnih poslanika kojima se kasnije pridružilo još sedam narodnih poslanika, odnosno da postoji volja dvotrećinske većine za održavanje sjednice.
“Naša borba sa OHR-om je jako velika i dugotrajna, ovdje postoji mnogo ljudi koji su posredno ili neposredno bili njegova žrtva i mnoge porodice su bile diskriminisane za prava za rad i zapošljavanje”, rekao je Stevandić u uvodnom izlaganju.
On je podsjetio da je sve do 2010. godine Vlada Republike Srpske dnevni red uoči svake sjednice morala slati u Sarajevo gdje je OHR odobravao ili osporavao tačke o kojima će se odlučivati.
“Mi smo poslije toga takođe imali nametanje odluka OHR-a i reagovanje na njih i sigurno je da je ta situacija dobila dramatičan okvir kada su odluke počele da se vežu za imovinu Republike Srpske”, rekao je Stevandić napominjući da je visoki predstavnik “propao” na Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
On je istakao da je, shodno tome, potpuno normalno da Narodna skupština izbriše stavku u zakonu koji propisuje da je Službeni glasnik u obavezi da objavljuje odluke Kancelarije visokog predstavnika.
Stevandić se na podršci posebno zahvalio kolegama iz SDS-a.
“Borba neće prestati, ali je sigurno da je ovo trenutak u kojem visoki predstavnik nema legitimitet i nema legalitet i sugurno da Narodna skupština Republike Srpske mora da reaguje”, rekao je on ukazujući ponovo na veliku saglasnost koju među poslanicima ima današnja sjednica zbog čega je klubovima “podijelio knjigu o 20 srpskih podjela”.
Stevandić je podsjetio i na jučerašnji sastanak lidera stranaka vladajuće koalicije o posljednjim odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predlažući da se tokom dana usaglase narodni poslanici o zaključcima koje bi usvojili kao stav Narodne skupštine.
U sali nije prisutan predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ali se neposredno pred početak sjednice obratio na svom Twitter profilu.
“Republika Srpska ne može sarađivati s visokim predstavnikom jer trenutno u Bosni i Hercegovini ne postoji visoki predstavnik. Osoba koja se lažno predstavlja i koju dio međunarodne zajednice pokušava nametnuti kao visokog predstavnika nikada nije potvrđena u Savjetu bezbjednosti UN-a. Neka Majkl Marfi javnosti pokaže takvu odluku kad već Republiku Srpsku podsjeća na njene Dejtonske obaveze. Što opet nije njegov posao da tumači taj sporazum jer država koju on predstavlja nije strana potpisnica Dejtonskog sporazuma”, rekao je Dodik napominjući da NSRS ima “legitimno pravo i ustavnu obavezu da štiti Republiku Srpsku od antidejtonskih aktivnosti lažnog visokog predstavnika i zato je predložila izmjene zakona i drugih propisa kojima će se regulisati da se u “Službenom glasniku Srpske” ne objavljuju njegove odluke”.
Podsjetimo, Christian Schmidt obratio se u ulozi visokog predstavnika BiH pred Savjetom bezbjednosti UN gdje je predstavio izvještaj o BiH i dobio podršku većine zemalja članica.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare