Počinje suđenje Dodiku: “Na snazi Marfijevi zakoni”

Vijesti 10. okt 202319:04 0 komentara

Za pet dana, u ponedjeljak, pred Sudom Bosne i Hercegovine trebao bi se naći predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Miloš Lukić. Optužnica ih tereti za krivično djelo neizvršavanje odluke Visokog predstavnika, a u vezi sa ranije osporenim zakonima o imovini.

“Prvoosumnjičeni Milorad Dodik i drugoosumnjičeni Miloš Lukić, kao službene osobe u institucijama Republike Srpske, nisu primijenili i proveli odluke Visokog predstavnika za BiH”, čime su, navodi se u optužnici Tužilaštva BiH počinili krivično djelo 203a, stav 1. Krivičnog zakona BiH.

Dok se tužilački tim sprema za prvo ročište u ponedjeljak, odbrana optužuje. Tvrdi da je sudija čije su izuzeće bezuspješno tražili, zapravo “iscrtavala” optužnicu umjesto tužioca.

Da su sudske intervencije “danajski poklon odbrani”, te da predmetnu optužnicu ne može razjasniti ni mađioničar, jer prema Ustavu BIH, Visoki predstavnik nije zakonodavac, pa samim tim, tvrdi Dodikova odbrana, nema ni krivičnog djela.

Sporan im je i CMS sistem dodjele predmeta.

“Ispada da su u BiH na snazi Marfijevi zakoni, jer će CMS sistem automatski odrediti da šnita hljeba s pekmezom padne na namazanu stranu”, navode iz Dodikove odbrane.

Zato je izvjesno da se u ovom političkom procesu, zasnovanom na nepravu, ne može očekivati pošteno suđenje optuženima. Stvarna meta ovog postupka su institucije Republike Srpske, među kojima je primarno institucija predsjednika Republike Srpske.

Da li se Marfijevi zakoni na primjeru “šnite džema”, odnose na čuvenu poslovicu, ili pak na američkog ambasadora Majkla Marfija, stvar je čitanja između redova. Ipak, ranije su upravo američkog diplomatu iz Dodikovog kabineta optuživali da je kreator optužnice u slučaju Dodik i Lukić.

“Ovdje se radi o jednom klasičnom političkom procesu, klasičnom političkom progonu”, kazao je Radovan Kovačević, portparol SNSD-a.

Za političke oponente, stvar je jasna, ali drugačija.

“Nadamo s fer procesu i osuđujućoj kazni za Milorada Dodika koji je davno trebao biti presuđen, jer nas maltretira godinama. Izaziva turbulencije, širi strah, nepovjerenje, poziva na rušenje ustavnog poretka BIH”, kaže Ramiz Salkić, poslanik u NSRS.

Kroz, spočitava mu se, nezakonite zakone o državnoj/nepokretnoj imovini. Pitanje, čija je naša zemlja, za osumnjičene zvaničnike Republike Srpske riješeno je dejtonskom podjelom 49/51%.

Antidejtonsko djelovanje, pored Milorada Dodika, adresira se i drugima. Direktor RUGIP-a, koji je zbog zakona o imovini na američkoj crnoj listi, danas ponavlja, da će sličan zakon nakon korekcija, uputiti u skupštinsku proceduru.

To što je direktor RUGIP-a pod američkim sankcijama, nije prepreka za međunarodnu saradnju. Kraljevina Švedska sa dvije geodetske uprave u BIH, nastavlja projekte. Dok otpočinju petogodišnji posao digitalnog upravljanja zemljištem vrijedan 7,5 miliona KM, konstatuju.

“Ponosni smo što smo dio ove saradnje sa geodetskim upravama”, kazao je Mikeil Lilje, direktor Lantmateriet iz Švedske.

Iako je na OFAC-ovoj listi, Dragan Stanković nastavlja kao i dosad. Zakon o nepokretnoj imovini koji je Vlada RS povukla iz procedure, vjeruje ponovo će pred poslanike.

“Na crnoj sam listi Amerike, paradoksalna situacija, radite svoj posao, nemate mogućnost žalbe, šturo obrazloženje, živite s tim sankcijama dalje, to je zastrašivanje. Ja sam radio svoj posao. Šturo obavještenje da ja svojim izjavama podrivam Dejton, što je netačno. Te stvari nas neće pokolebati, Vladu RS, da štitimo imovinu RS”, kazao je Stanković.

U međuvremenu, OHR-ova radna grupa pravi smjernice za državni zakon o državnoj imovini.

Neki okvir je potreban slažu se u Geodetskoj upravi FBiH, ne precizirajući kakav.

Na pitanja jesu li riješena sporna knjižena imovine u Širokom Brijegu, ili primjera radi Orašju, kažu slijedeće.

“U FBiH je 62,6 % podataka između zemljišnih knjiga i katastra u potpunosti usaglašeno. U tom projektu nismo imali žalbi, posebno po pitanjima preregistracije određenih nekretnina. Nismo imali ni jednu žalbu u čitavom procesu”, kazao je Željko Obradović, direktor Geodetske uprave FBiH.

Zbog predstojećeg sudskog postupka, ali i borbe za imovinu-šume, rijeke, jezera i rude, u Republici Srpskoj se već sedam sedmica zaredom, svakog petka održavaju protesti pod nazivom “Granica postoji”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!