Ukrajina dominira ovogodišnjom Minhenskom sigurnosnom konferencijom. Posebnu pažnju ratu uoči njegove godišnjice su posvetili lideri Ukrajine, Njemačke i Francuske.
Ukrajinski predsjednik Zelenski koji tvrdi da s Rusijom neće pregovarati o razmjeni teritorija niti ima povjerenja u ruskog lidera, sa pozornice minhenske sigurnosne konferencije pozvao je Evropu i svijet da požure s dostavljanjem pomoći. Jedan od onih koji su spremni tu pomoć poslati je i nizozemski premijer Rutte s kojim se danas susreo u Kijevu.
Počinje Minhenska sigurnosna konferencija, prvi put učestvuje direktor OSA-e BiH
“Moramo požuriti. Potrebna nam je brzina, brzina naših dogovora, brzina naše isporuke da bismo ojačali našu traku i brzina odluka da ograničimo ruski potencijal. Brzini nema alternative jer je to brzina o kojoj život zavisi. Kašnjenje je uvijek bilo i još uvijek je greška. Dok mi pregovaramo kako da ojačamo našu odbranu modernim tenkovima, Kremlj razmišlja o načinima da okupira Moldaviju”, naveo je Zelenski.
Sličnog mišljenja je i francuski predsjendik Macron koji je minhensko obraćanje iskoristio da upozori i na kako je rekao druge ratove koji postoje pored ukrajinskog. Macron također upozorava da Evropa mora biti jedinstvenija u budućnosti.
“Prošlo je skoro godinu dana od kada je Rusija pokrenula katastrofalni agresorski rat u Ukrajini. I iako još nije došlo vrijeme za zaključke, mislim da ipak treba gledati unaprijed, ili možda na određeni način sagledati stanje. Naravno, u svojim današnjim razmatranjima, želeo bih da se fokusiram na rat koji Rusija vodi u Ukrajini. Ali u isto vrijeme, ne smijemo zaboraviti da postoje i drugi ratovi koji se vode na Bliskom istoku, u regionu Kavkaza. U toku je rat protiv terorizma. Važna su i pitanja o nuklearnim pitanjima”, naveo je predsjednik Francuske.
Reporterka N1 jedini mladi lider iz regije na sigurnosnoj konferenciji u Minhenu
Region Zapadnog Balkana se barem u prvom dijelu konferencije nije se mnogo spominjao. Jedinu priliku za to je imao i iskoristio njemački kancelar Scholz koji je kazao kako Srbija i Kosovo moraju iskoristiti historijsku priliku koju su im pružili on i Macron.
“Ovo su također koraci ka Evropi koja je sposobnija za djelovanje u geopolitičkom smislu prema Evropi koja je također jača i kao saveznik u transatlantskom savezu. To također znači učiniti više na rješavanju sukoba u našem susjedstvu. To je svrha evropskog predloga koji smo inicirali predsednik Makron i ja o sporazumu između Srbije i Kosova i nadam se da će Beograd i Priština iskoristiti ovu istorijsku priliku. U interesu stabilnosti na Zapadnom Balkanu i širom Evrope, moraju se preduzeti dalji koraci za konsolidaciju geopolitičke Evrope”, zaključio je Scholz.
Drugog dana Minhenske sigurnosne konferencije se očekuje obraćanje američke potpredsjednice Kamale Harris koja predvodi dosada najveću delegaciju SAD-a na jednoj Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!