Šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini, ambasador Johann Sattler danas je u posjeti Unsko-sanskom kantonu. Tokom posjete kantonu, ambasador Sattler se sastao s predstavnicima i zastupnicima Skupštine Unsko-sanskog kantona na čelu s predsjedavajućim Skupštine Jasminom Musićem i članovima Vlade Unsko-sanskog kantona na čelu s predsjednikom Vlade Mustafom Ružnićem.
Zakon o okupljanju, slobodi kretanja, reforme javne uprave, u skladu sa EU standardima, teme su o kojima je razgovarano, rekao je premijer USK Mustafa Ružnić nakon sastanka.
“Razgovarali smo i o poštovanju sporazuma, povelja, u vezi sa zdravstvom i listom lijekova. Posebno nas raduje dio gdje, među prvima, osim Sarajeva, završavamo formiranje Kancelarije za borbu protiv korupcije. Dobijanje kandidatskog statusa je ujedno i nas odgovor za migracije. Spremni smo i dalje ići u zacrtanom pravcu, a to je poštovanje, prije svega, Povelje o ljudskim pravima, ali cilj je očuvati dostojanstvo i građana i njihove imovine i dostojanstva migranata”, kaže Ružnić.
Gradonačelnik Bihaća: Sumnjam u namjere EU i Ministarstva sigurnosti BiH
Jasmin Musić, predsjedavajući Skupštine USK dodao je da su danas definisali nadležnosti USK u smislu vladinih obaveza u okviru pristupanja BiH EU. Neizbježna tema migrantska kriza i svi njeni aspekti, u čemu se složio sa Ružnićem, je da treba osigurati bezbjednost i dostojanstvo i građana i migranata.
Sattler je izrazio zadovoljstvo posjetom USK.
“Pričali smo i o evropeizaciji kantona koji je i najistureniji prema EU. Razgovarali smo i o ekonomiji, stvaranjem novih radnih mjesta i privlačenjem investicija. Uskoro u BiH stiže paket pomoći 70 miliona eura za porodice koje imaju problema sa plaćanjem računa. Ono što je jednako važno je poštovanje temeljnih ljudskih prava u smislu donošenja zakona o javnom okupljanju koji će uskoro ugledati svjetlost dana. Kao i Kancelarija za borbu protiv korupcije. Pričali smo i o migracijama, postigli smo jednu dozu razumijevanja. EU je tu kao partner da pruži i finansijsku podršku”, poručio je Sattler.
Pohvalio Službu za poslove sa strancima i Ministarstvo bezbjednosti BiH u tom pravcu. Zahvaljuje se građanima koji su pokazali veliko srce, posebno posljednjih godina kada je zabilježen proces. Pratimo dešavanja u vezi sa procesom readmisije, ali ostajemo na oprezu kada su u pitanju nova dešavanja.
Austrijska nevladina organizacija, nezvanično, gradi pritvorsku jedinicu nezvanično, je li to tačno i ko je dao odobrenja, pitali su novinari.
“Centar za migrante je multifunkcionalni centar koji nude različite sadržaje, radi se samo o jednoj prostoriji za zadržavanje koji izazivaju probleme, odnosno do 72 sata maksimalno, do njihovog upućivanja u imigracioni centar u Istočnom Sarajevu. Nije tačno da finansira Austrija, određen dio finansirale su pojedinačne države EU, Njemačka, Austrija, ali sredstva dolaze iz EU”, istaknuo je Sattler.
Ružnić je poručio da će tražižiti ravnomjerno raspoređivanje migranata.
“Kako postoji sistem readmisije iz Hrvatske u BiH, tako ćemo tražiti isti pristup prema Srbiji”, kazao je.
Inače, 18.4.2023. ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić dolazi u posjetu USK.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!