Vlada Republike Srpske usvojila je program mjera za prevenciju i sprječavanje vršnjačkog nasilja u školama i đačkim domovima. Rađen je u skladu sa zaključkom nakon vanredne sjednice održane nakon tragedije u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
Kako je istakla ministarka prosvjeye i kulture Željka Stojičić fokus nije bio na represivnim mjerama već na promociji nenasilja.
Prevashodno, predviđeno je usvajanje zakonodavnog okvira za prevenciju nenasilja.
“Radićemo na tome da zakonske odredbe koje treba prilagoditi realizaciji mjera, da to i uradimo”, kazala je ministarka najavljujući da će dva protokola vezana za zanemarivanje i vršnjačko nasilje biti obkedinjena i jedan dokument.
Svaka škola bi u narednom periodu trebala donijeti sopstveni kodeks ponašanja.
Osim toga, predviđeno je poboljšanje materijalnih i tehničkih uslova u školama.
“Mislim da je potrebno da se uradi video nadzor u svim školama u kojima nije uveden, mislim da je potrebno obezbijediti skole dodatnom rasvjetom i bavićemo se ograđivanjem naših školskih objekata kako bi cjelina škole i prostor oko škole bili kompaktni”, rekla je Stojičićeva najavljujući i unapređenje mehanizma školskog dežurstva kako bi i uloga školskog noćnog čuvara bila redefinisana i kako bi on bio na raspolaganju tokom nastavnog procesa.
Škole će na raspolaganju imati jedinstven obrazac za za evidenciju nasilja, a za učenike će biti rađen štampani i edukativni materijal za prepoznavanje nasilja u školama i školskim domovima.
“Radićemo na prikupljanju podataka o odobrenim programima koji se koriste u školama . Uspostaviti bazu podataka verifikovanih programa za prevenciju nasilja”, rekla je ona ističući da se potencijalna opasnost mora uočiti prije nego što se nasilje desi.
Takođe, kao mjeru predstavila je i unapređenje sistema anonimne prijave nasilja putem sandučeta povjerenja.
Već od naredne školske godine u nastavni plan i program biće uvršten novi predmet humanost i bezbjednost za deveti razred.
Osim toga u srednjim školama isti predmet će biti izborni.
Plan je ojačati i stručne službe kako bi se osigurala zastupljenost svih saradnika u svim školama.
Stojičićeva je istakla i kako će se raditi na jačanju vaspitne uloge nastavnika i stručnih saradnika kao i kompetencija direktora ponovo negirajući politički uticaj u školama.
“Niko u školi ne smije biti izuzet od te obaveze da smo dužni učenicima da stvorimo i pružimo sigurno okruženje tokom njihovog boravka u školama”, istakla je najavljujući da će biti dodatno vrednovan rad stručnog saradnika i nastavnika sa učenicima i roditeljima.
Plan je unaprijediti i primjenu postojećih programa u školama za prevenciju nasilja, kao i uključiti roditelje kao i širu zajednicu aktivnosti u školama vezane za prevenciju nasilja.
“Otvorićemo škole kao mjesta u kojima se mogu odvijati određene zajedničke aktivnosti nakon nastavnog procesa”, istakla je napominjući da će se sa Ministarstvom unutrašnjih poslova tražiti rješenje da školama na raspolaganju ostane školski policajac.
U narednom periodu trebala bi biti sprovedena i medijska kampanja za prevenciju nasilja u školama, a opredjeljenje Minustarstva je da ne uvodi zabranu unošenja telefona u škole.
“Ali ćemo naložiti donošenje akta kojim se uređuje njihova upotreba u školama iz razloga što smatramo da je komunikacija roditelja i učenika neophodna nakon nastavnog procesa”, rekla je pojašnjavajući da određeni broj škola već ima interne akte, ali da su oni neophodni u svim školama i da pretpostavlja da će se ići u pravcu zabrane upotrebe telefona tokom nastavnog procesa.
Najavila je i da će biti rađeno na izradi i ugradnii softvera koji bi onemogućio đacima pristup neželjenim sadržajima na internetu tokom boravka u školama.
Za realizaciju ovih mjera, procjene su, biće potrebno oko 23 miliona maraka.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!