Sakib Katana, direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja Kanton Sarajevo, kazao je za N1 portal da je dovoljno poslije obje primljene doze vakcine protiv Covid-19, upisati se u novu aplikaciju koja je dostupna na web stranici ZZO KS, i sve podatke koji se tu unesu vidi i porodični ljekar, te se one automatski šalju u karton pacijenta.
“Sve je uvezano. Čim primite vakcinu u Zetri, vama u zdravstveni karton uđu podaci, ako ste registrovani kroz sistem podataka o vakcinaciji. Aplikacija koja je objavljena jučer je aplikacija kojom vi sebi spuštate dokumente koje vi želite i koji su kreirani u sistemu”, rekao je Katana.
Nezadovoljni građani
Također, pojasnio je da osobe koje su vakcinisane u Srbiji, Hrvatskoj i inostranstvu mogu se prijaviti na aplikaciju za vakcinaciju u inostranstvu, i taj podatak automatski ulazi u zdravstveni karton pacijenta.
Građani Kantona Sarajevo, u više navrata žalili su na rad i ažurnost aplikacija koje su dostupne na ZZO KS, ali i obavještenja i prijave putem Vibera. Direktor ZZO KS-a rekao je da se trude da svi budu zadovoljni, te da riješe 99 posto osiguranika.
“Uvijek ima pritužbi. Neko zamijeni, na primjer, slovo “J” i “K”, te zbog toga ne može da se prijavi. U cijelom procesu pokušavamo da napravimo model i riješimo 99 posto osiguranika. Ne mogu biti svi zadovoljni, ali mi se trudimo da obuhvatimo većinu ljudi”, naglasio je Katana, dodavši, da je kroz sistem do sada prijavljeno oko 90.000 stanovnika, te da se taj broj svakodnevno povećava.
Kako je najavljeno, u funkciji je nova aplikacija putem koje građani Kantona Sarajevo mogu preuzimati dokumente koji se odnose na njihovu vakcinaciju ili prebolovani COVID-19.
Pored vakcinisanih u Kantonu Sarajevo, preuzimanje certifikata će biti omogućeno i sugrađanima koji su se vakcinisali izvan Kantona Sarajevo i u drugim državama, a koji su izvršili registraciju i priložili validne dokumente te vakcinacije putem ranije uspostavljene aplikacije.
Putovanja i provjere
U narednom periodu će biti postavljeni certifikati i za one sugrađane koji su primili samo jednu dozu. QR kod koji se nalazi na certifikatu omogućava online provjeru autentičnosti dokumenta i dovoljno je isti skenirati kamerom mobilnog telefona (ili bilo kojim skenerom) kako bi se prikazao online link za provjeru navedenog dokumenta. Dokument je lako provjerljiv sa bilo kojeg mjesta na svijetu jer se skeniranjem QR koda i otvaranjem linka koji on prikazuje vrši uvid u online certifikat o vakcinaciji.
“Certifikat koji je dostupan građanima je izrađen u skladu sa okvirnim smjernicama EU i isti se može provjeriti online u stvarnom vremenu, a da li će isti biti prihvaćen na graničnim prelazima kao validan dokument, zavisit će isključivo od odluke države u koju se putuje. Pojedine države imaju svoju metodologiju prihvatanja certifikata za vakcine koje nisu odbrene od strane regulatorne agencije EU”, saopćili su ranije iz ZZO KS.
Kako BiH nije članica EU i nije potpisnik Sporazuma o EU COVID pasošu, svi građani se upućuju da prije putovanja provjere uslove za ulazak u zemlju u koju žele da putuju i validnu dokumentaciju u pogledu prihvatljivosti certifikata, izdavaoca certifikata i vrste vakcine kojom je osoba vakcinisana.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad