
Ususret presudi Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske pojačavaju se i prijetnje. U najnovijem istupu, entitetski predsjednik državu BiH nazvao je zemljom u raspadu, a državne institucije neustavnim. Najavio je i dvodnevno zasjedanje entitetskog parlamenta i veliki miting na dan presude. Jesu li prijetnje samo pokušaj pritiska u nadi da neće biti osuđen ili će se ovaj put odlučiti prijeći crvenu liniju?
Milorad Dodik ponovio je i danas da bez njega nema RS. Ako bude presuđen RS će nestati. Na glavnom odboru stranke rekao je da će na osuđujuću presudu rukovodstvo RS odgovoriti političkim odlukama, povratkom na izvorni Dejton koji uz ostalo podrazumijeva i vojsku RS.
Dodik najavio “borbu za Ustav BiH”, ukidanje ministarstava BiH, moli i prijeti
To podrazumijeva da će RS poništiti ili istupiti iz svih “reformi koje su joj nametali, nekad iz EU-a, nekad iz drugih centara”.
“To znači da će RS otkazati bilo kakvo prisustvo Suda BiH i Tužilaštva BiH, SIPA-e i drugih vještačkih i vanustavno nadmetnutih organa na nivou BiH, zabraniti njihov rad na prostoru RS-a, donijeti svoj izborni zakon i učiniti sve da ono što su nadležnosti, 83 takve, vrati na ustavnu poziciju, Ustav BiH”, rekao je Dodik.
U utorak će biti održana sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se govoriti o odbrani od udara na Ustav BiH, kako je danas rečeno.
Bit će nasatvljena i u srijedu u 14:00 sati, a sadržaj zaključaka ovisit će od odluke Suda BiH koja će, podsjetimo, biti izrečena sat vremena ranije.
SNSD također poziva građane da u utorak i srijedu dođu ispred NSRS-a kako bi podržali poslanike u donošenju odluka.
“Sve ćemo donijeti političkim sredstvima. Odbacujem bilo kakvu upotrebu sile, bilo kakvu upotrebu organa. Nikakvog rata nema”, naglasio je Dodik.
Prijetnje Dodika nisu ništa novo. Gotovo svakodnevno članovi njegove stranke prijete da će BiH nestati ako Dodik bude presuđen, ukoliko mu se zabrani političko djelovanje.
Tužilaštvo BiH je prije dva dana saslušalo Nenada Stevandića na okolnosti posebne sjednice NSRS. Na pitanje šta će uraditi sa posljednjim prijetnjama rukovodstva RS uključujući i one koje se direktno odnose na sutkinju Senu Uzunović, odnosno, pritiska kojem je izložena, Iz Tužilaštva za sada bez odgovora. No, podsjećamo da je napad na ustavni poredak mnogo složenije djelo od onog za koje Dodik očekuje presudu.
“Ko upotrebom sile ili prijetnjom upotrebe sile, ili na neki drugi protivpravan način pokuša da promijeni ustavni poredak Bosne i Hercegovine ili da svrgne njene najviše institucije, kaznit će se kaznom zatvora najmanje pet godina. Kazna zatvora od pet godina je i za ugrožavanje teritorijalnog integriteta BIH. Oba ova djela nose i dugogodišnje kazne ukoliko su praćena nasiljem, razaranjima, smrtnih ishodom”, navodi se u Krivičnom zakonu BiH.
Ramiz Salkić, poslanik u NSRS kaže da Dodika ne treba podcjeniti ali i da BiH ima institucije i narod kojem je dosta pritiska i tenzija, a ranije su se, podsjetimo SDS i Lista za pravdu i red obratili javnosti i kazali kako Dodik nije Republika Srpska.
SDS o Dodikovoj prijetnji: Pravi lideri se isprse ispred zemlje, loši je žrtvuju
Reagirajući na prijetnje iz SNSD-a Igor Crnadak iz PDP-a na Facebooku podsjetio je i kako i sudije i tužitelji u RS ne poštuju zaključke NSRS, odnosno, zakon o neprovođenju odluka Ustavnog suda, koji je Dodik potpisao i zbog kojem mu se sudi, što zapravo, kako je naveo, govori o apsurdnosti cijele situacije.
Sudska bitka i političke prijetnje: Šta nas čeka nakon suđenja Miloradu Dodiku?
Inače prijetnje ne stižu samo od Dodika, Nakon izjava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, srbijanski premijer u ostavci Miloš Vučević koji je danas boravio u BiH kazao je da očekuje oslobađajuću presudu. Sve drugo, kako je dodao, vodilo bi BiH u neizvjesnost.
U Federaciji BiH bez prevelikih riječi. U saopštenju za javnost, federalni ministar MUP-a zatražio je od političara u Srbiji da se ne miješaju u unutrašnje stvari BiH i pozvao tamnošnje pravosuđe da reagira na kriminal Vučića. Državni ministar odbrane Zukan Helez napisao na svom Facebook profilu kako je mnogo aktivnosti koje pripadaju sigurnosnim i odbrambenim sferama, koje se ne mogu podijeliti sa javnošću, jer bi samo ugrozilo njihovu realizaciju.
Međunarodna zajednica za sada se ne oglašava, čeka se presuda Suda BiH. Na naše pitanje oglasio se EUFOR, potvrdio da prati situaciju u cijeloj zemlji, te da je spreman djelovati u okviru mandata, koji mu je povjerilo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Opširnije u prilogu:
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!