Protest pod državnom zastavom

Vijesti 17. mar 202118:53 > 18:54 4 komentara
N1

Možda bi moglo nekima zvučati pomalo neobično, ali pred zgradom institucija Bosne i Hercegovine u Sarajevu okupili su se, u znak negodovanja, policajci i državni službenici. Nedostatak socijalnog dijaloga između Vijeća ministara BiH i nekoliko sindikata, te niske plate - samo su neki od prigovora adresiranih Vijeću ministara.

Okupili su se pod državnim barjacima. Na Trgu države – Bosne i Hercegovine, u Sarajevu, glavnom bh. gradu. Rame uz rame, radnici u državnim policijskim agencijama, ali i oni u državnoj službi. Njihove uniforme su donirane, a pravilnika o uniformi ova država nema. Tvrde da nema ni adekvatnog zakona o policijskim službenicima, i da su im plate nedovoljne za životne troškove.

Imali smo u zadnje vrijeme izjave političara da bi oni rado povećali plate policiji i vojsci, ali da ne mogu dopustiti da se svima povećaju plate. Naš zahtjev će biti sljedeći, da se u parlamentarnu proceduru dostavi novi zakon o platama uposlenih u policijskim agencijama, po uzoru na uposlene u Tužilaštvu BiH, Sudu BiH i OSA-i, i drugim agencijama koje su izdvojene iz trenutnog zakona”, kazao je Edin Kahrimanović, sindikat SIPA-e.

Inzistiraju na većim primanjima koja bi postigli na temelju nove osnovice za obračun plate za ovu godinu, i to u iznosu 498,10 KM. Imajući u vidu da je raniji zahtjev sindikata bio 535 KM, ovaj iznos smatraju kompromisnim rješenjem.

Kako su rekli okupljeni, imali su sastanak sa predsjedavajućim Vijeća ministara BIH. Ali još nemaju nadanje da će bilo šta biti napravljeno u skorije vrijeme. Ipak, kažu, neće odustati.

Rekla bih da je ovo bruka i sramota, da je vladajuća elita na nivou institucija BiH primorala sve kategorije zaposlenih da na ovaj način javno izraze svoje nezadovoljstvo, odnosom Vijeća ministara BiH prema svima nama, u ovo vrijeme pandemije”, izjavila je Lejla Čopelj, sindikat službenika i zaposlenika u institucijama BiH.

Zahtjevima su podršku dali i predstavnici sindikata Uprave za indikretno oporezivanje Bosne i Hercegovine.

Bez obzira što pojedini misle da ovaj skup nema opravdanje jer su ovdje državni službenici, samo bih rekla da se treba uzeti u obzir da je 60% državnih službenika sa plaćama od 480 do 700 maraka; ljudi su dovedeni na granicu egzistencije”, istakla je Ana Mrnjavac, sindikat Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Okupljeni su tražili od nadležnih i imenovanje radne grupe za kolektivno pregovaranje s ciljem zaključenja kolektivnog ugovora.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare