Sve su učestalije akcije hapšenja i razbijanja lanaca organizovanih kriminalnih grupa dešifrovanjem aplikacije Sky. U posljednjoj je uhapšeno 19 dilera koji su radili s velikim količinama droge te su dugo bili meta policijskih organa. Samo u Bosni i Hercegovini ovu aplikaciju koristilo je 2.000 korisnika.
Koristili su je, uglavnom, kriminalci, ali i pojedini preduzetnici za dogovaranje poslova. Procjenjuje se da je korištena na najmanje 70.000 uređaja. Stotine ih je locirano u regiji, uključujući i one koje je koristila kriminalna grupa Veljka Belivuka. Prema medijskim navodima i Tužilaštvo BiH traži raspisivanje potjernice za članovima narkobande i za profesionalnim ubicama, koje je razotkrio Sky. No, za potvrdu te informacije smo ostali uskraćeni.
A dileri u posljednjoj policijskoj akciji “Staza” pali su, upravo, zahvaljujući ovoj aplikaciji.
“Sky aplikacija se koristi više od 10 godina, a prema našim podacima u BiH je oko 2.000 osoba koristilo kriptovane telefone”, kazao je Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova RS.
Da li prate korisnike Sky-ja pitali smo i predstavnike FUP-a, ali navode da ne mogu da komentarišu svoje operativne aktivnosti. Ipak, izvjesno je, kažu, da bez saradnje sa inostranim policijskim i obavještajnim agencijama, policijski organi u našoj državi ne bi mogli “raspakovati” Sky.
“Za to je najbitniji, ne samo stručnjak, nego infrastruktura, odnosno, mreža računara, za koje, ne vjerujem, da imamo resurse, tako da se uvijek koristi pomoć iz inostranstva”, naveo je Saša Petrović, inspektor FUP-a.
Nesumnjivo je da je za rasvjetljavanje teških slučajeva korištenje Sky aplikacije i više nego dobrodošlo. No, u pitanje se dovodi zakonitost dokaza.
“No, bez obzira koliko su zakoniti, oni su policiji u istrazi otvorili oči što rezultira sve češćim hapšenjima koja se, ni slučajno, ne bi dogodila da nije bilo dešifrovanja ovih tajnih razgovora koje je uveo zapad, kasnije istok i evo, stigla je do mafijaša Balkana”, dodao je Duško Tomić, advokat.
Nisu joj odoljeli ni najviši funkcioneri koji se dovode u vezu s organizovanim kriminalom, ali ni sigurnosne strukture, podsjećaju upućeni.
“Dobro je što se došlo do toga da se te aplikacije mogu raspakivati, na osnovu toga, goniti ljudi. Nemam ništa protiv toga i ne vidim šta bi bila smetnja da se objave imena sih pojedinaca koji su je koristili”, naglasio je Dragan Mektić, bivši ministar sigurnosti BiH.
Kriptovani telefoni najviše su korišteni u Francuskoj, Belgiji i Nizozemskoj. Ipak treba podsjetiti i da je FBI prethodno razvio i aplikaciju ANOM, namijenjenu, upravo, kriminalcima koji će se sami razotkriti koristeći je, vjerujući da je njihova komunikacija apsolutno zaštićena.
“Radi se o tome da vi dobijete mobitel sa instaliranom aplikacijom koji služi samo za tu vrstu kriptovane komunikacije. Plaćate određenu pretplatu kao kriminalci i držite jednu zaštićenu komunikacijsku mrežu samo za svoje potrebe. Zauzimanjem servera FBI i Europol su došli i naravno podijelili sa policijskim agencijama i partnerima u svijetu”, dodao je Predrag Puharić, cyber stručnjak.
Raspakivanjem ove aplikacije na vidjelo su izašli monstruozni zločini širom svijeta, između ostalog, i ogranka Veljka Belivuka. A u narednom periodu očekuje se još hapšenja, kojima će, upravo, ona kumovati.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!