Odluka Ustavnog suda predstavlja pravno nasilje i pokušaj je otimanja imovine Republike Srpske, reakcija je iz tog bh. entiteta na odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Spominje se još jedna posebna sjednica Narodne skupštine, na kojoj bi vlast i opozicija, glasali za iste zaključke. Razlika je što je ovoga puta traži opozicija.
Pod šumom je 1.200.000 hektara površine Republike Srpske, a od toga je milion u vlasništvu entiteta, kažu u Vladi.
“Ništa se neće promjeniti sama eksploatacija, prodaja drvnih asortimenata, drvoprerađivačka industrija u cjelini. Mogu da budu mirni i drvoprerađivači i stanovništvo. Mi smo očekivali ovakvu odluku i najavili smo je nakon same apelacije i to je čista politička odluka“, izjavio je Boris Pašalić, ministar šumarstva u Vladi RS.
Poništiti sve izvan Ustava i vratiti se se Dejtonskom mirovnom sporazumu je prva reakcija koja je uslijedila je od člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika:
“Pozivam sve ljude u Republici Srpskoj da shvate ozbiljnost situacije, a one koji donose odluke da se okupimo i idemo u Narodnu skupštinu Republike Srpske i da sve što je van Ustava poništimo u Republici Srpskoj, da kažemo da hoćemo da prihvatimo dejtonsku Bosnu i Hercegovinu“.
To je neustavni proces centralizacije Bosne i Hercegovine, smatra predsjednica RS. A, da Ustavni sud nastavlja praksu derogacije Republike Srpske i mijenja ustavna uređenja Bosne i Hercegovine, mišljenja je i predsjednik najveće opozicione stranke.
“Mi mislimo da je ovo potpuno neprihvatljivo, da je nepodnošljivo. Uostalom, popis državne imovine je radio i OHR 2005. godine kada ništa od ovih resursa nije navedeno kao državno vlasništvo“, kazao je Mirko Šarović, predsjednik SDS.
Sličnog je stava i Šarovićev kolega iz opozicionih redova. Branisalv Borenović poručuje da odluka Ustavnog suda nije pravni akt nego političko djelovanje te da je postalo jasno da su ataci na Republiku Srpsku postali sve učestaliji:
“Prije nekoliko mjeseci imali smo odluku Ustavnog suda kojim se iz vlasničke strukture Republike Srpske izuzima poljoprivredno zemljište, sada već imamo otimanje šuma koji su ogroman resurs Srpske, ako znamo da je u Srpskoj 1.200.000 hektara pod šumom. Ustavni sud svojim politički motivisanim odlukama pokušava da rasparča dio po dio Srpske“.
Reagovao je i predsjednik DNS-a Nenad Nešić koji je poručio da ako se ne kaže dosta, doi će do oduzimanja vazduha. Za razliku od drugih opozicionara koji traže posebnu sjednicu, poslanik iz Trebinja, Nebojša Vukanović, poručuje da neće statirati u Dodikovim predstavama.
“Oni su glasali za formiranje OSA-e, za formiranje Suda i Tužilaštva i brojnih drugih institucija zajedničkih i ne može neko ko je učestvovao u izdaji RS sad da glumi patriotu i traži povratak na izvorni Dejton“, mišljenja je Nebojša Vukanović, Za pravdu i red.
Poruka iz Sarajeva je jasna. Član Predsjednišva Šefik Džaferović tvrdi da je odluka u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine.
“Država BiH mora donijeti zakon kojim će urediti pitanje državne imovine i upravljanja državnom imovinom i to je njen posao, nije to posao ni jednog drugog nivoa vlasti u BiH. Državni zakonom će se odrediti šta je uloga drugih nivoa vlasti jer tako kaže i odluka Ustavnog suda“, istakao je Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Ovom odlukom Ustavnog suda je pozvana Parlamentarna skupština BiH da donese zakon.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare