Rudari neće u štrajk, ali ni u jamu

Vijesti 25. maj 202319:32 0 komentara

Rudari neće ići u generalni štrajk, saopćio je Samostalni sindikat Rudnika mrkog uglja Zenica, nakon četiri dana štrajka upozorenja zbog ponovne blokade računa i nepoštivanja kolektivnog ugovora. Kažu primorani su da obustave odluku o generalnom štrajku. Odustao je i zenički Arcelor Mittal od slanja 2.000 radnika na čekanje.

Ponovna blokada računa, neisplaćena plata i jednosatni štrajkovi upozorenja od ponedjeljka. Ranije najavljenu odluku o stupanju u generalni štrajk, Sindikat rudara stavio je van snage, jer za to ne postoje zakonski uslovi, ali će, kako kažu, podržati ono što odluče rudari druge smjene.

A rudari su danas odbili da siđu u jame.

Računi su neplaćeni, dugovi se gomilaju, a rudari koji su ostvarili uslove za penziju, susreću se s novim problemima.

“Radnik sam Stare jame od 1993-2023. Uslove sam ostvario sa 31.3.2023. godine. 2009. kompletna i ono ostalo, ništa nije uplaćeno rudnicima, Zenice, tj. radnicima”, kaže Sumedin Avdispahić, radnik RMU “Zenica”.

Nešto ranije, iz Sindikata ovog preduzeća poručeno je da su primorani da odustanu od generalnog štrajka jer, prema trenutnim zakonskim rješenjima, to nije legalno.

“Jednostavno, ne želimo da se vozamo po sudovima. Mi najbolje znamo šta nama ova elita gore radi”, dodaje Elvedin Avdić, predsjednik sindikata RMU “Zenica”.

Protiv nekih sindikalaca već su, kako kaže Avdić, pokrenute tužbe. No, iako trenutno nije moguć generalni štrajk, mogućnost radničkog neposluha ostaje otvorena.

“Mi, uglavnom, s tim neposluhom gubimo, ali nekome je, očito, u interesu. Ne samo što gubimo na proizvodnji, gubimo na naredni mjesec opet imamo problem, nedovoljno plasiranih proizvoda”, kaže Nedžad Duraković, potpredsjednik sindikata RMU “Zenica”.

Rješenje problema prvi čovjek rudnika vidi u nastavku proizvodnje.

“Već duže vrijeme imamo veliki probleme u svom poslovanju, što je, prvenstveno, uzrokovano nedovoljnim prihodima rudnika, iz razloga neispunjavanja planova proizvodnje uglja čijom se prodajom ne mogu izmiriti tekuće obaveze rudnicima, kao što su plate zaposlenima”, kaže Mensur Hukić, direktor RMU “Zenica”.

Sva pažnja rudara usmjerena je sada na Elektroprivredu i Vladu od koje očekuju rješenja. Za odgovor na upit predstavnicima Elektroprivrede, ostali smo uskraćeni, dok iz resornog ministarstva poručuju da je rješavanje ovog dugogodišnjeg problema, prioritet.

Stav je i opredjeljenje ovog Ministarstva, ali i Vlade Federacije BiH da se rješavanju ovog problema pristupi sistemski, kroz zakonska rješenja, uvažavajući sve sudionike, a sve u cilju stabilizacije poslovanja rudnika i doprinosa očuvanju energetskog sektora Federacije BiH.

Na rješenje problema čekaju i u zeničkoj željezari. Ipak, Sindikat ArcelorMittala, kompanije koja je među top 10 izvoznika, saopćio je da je kompanija odustala od slanja 2.000 radnika na čekanje, kako su ranije najavili. Njihovi zahtjevi su novi kolektivni ugovor, ali i veće plate.

“Čekanja neće biti. Rješenje se našlo u tome da radnici iskoriste stare godišnje odmore i u ovom periodu da izađemo iz te krize”, kaže Rašid Fetić, predsjednik Sindikata ArcelorMittala.

Problema je mnogo, ali ne i rješenja. A ako nova vlast u Federaciji ne donese nadu ovim radnicima, ko je u stanju?

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Pročitajte još

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!