Dragan Čović kod Aleksandra Vučića u Beogradu, Milorad Dodik kod Zorana Milanovića u Zagrebu.
Iz Beograda zajednička fotografija i Čovićeve riječi na Twitter profilu : „Sa Vučićem o dijalogu i napretku Zapadnog Balkana. Govoreći o BiH, naglasio sam da izmjene Izbornog zakona/ograničene ustavne promjene, ne mogu ugroziti temelje BiH.“
“Konstitutivni narodi i njihova prava moraju se u potpunosti poštovati, a diskriminacija mora biti eliminirana“, napisao je Čović.
Iz Zagreba ista priča, drugi akteri. Uz zajedničke fotografije, saopštenje sa Pantovčaka.
„Sastanak predsjednika Milanovića s gospodinom Dodikom nastavak je aktivnosti Predsjednika Republike u cilju stabilnosti i funkcioniranja Bosne i Hercegovine, te ostvarenja legitimnog predstavljanja sva tri konstitutivna naroda u skladu s Daytonskim sporazumom.“
Bosna i Hercegovina, stabilnost, konstitutivna tri naroda, legitimno predstavljanje – zajednički su imenitelj.
Kao da je ista osoba pisala i jedno i drugo.
Treći bh. ključni politički igrač na ovoj šahovskoj tabli, Bakir Izetbegović najavio je uskoro susret sa predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, jer „neće (mu) pasti kruna sa glave“ ni ako ode u Beograd.
Moguće je samo pretpostaviti ko ima „bijele figure.“ I ko će biti „dama“.
„Namjeravam da razgovaram i postignem ovo što sam kazao, da ne dođe do konflikta, da jedni druge bolje razumijemo, da uskladimo interes.“, najvio je Izetbegović.
Šta je taj interes? Kojeg treba uskladiti. I to se može pretpostaviti.
Kome je sad do izbora 2022.godine – zašto je šansa sve manja?
Zanimljivo je da je istog dana kada je u Zagrebu boravio Milorad Dodik, u glavnom gradu Hrvatske, a uoči dolaska u Sarajevo, boravio posebni izaslanik američkog State Departmenta za izbornu reformu u BiH Matthew Palmer.
„Mislim da mnogi sudionici imaju određen osjećaj hitnosti u pogledu trenutne političke situacije u Bosni i Hercegovini. Mi svakako osjećamo tu hitnost i vidimo koliko je važno načiniti korak naprijed po pitanju izborne reforme i ograničenih, ciljanih ustavnih promjena koje bi je trebale pratiti. Smatramo da 2021. godina pruža šansu, ali ta je šansa sve manja. Stoga sarađujemo sa svim stranama kako bismo ih ohrabrili i pozvali da se angažuju u pogledu identifikovanja nužnih kompromisa kako bi se što prije postigao dogovor.“, rekao je za N1 Palmer, uoči dolaska u BiH.
Dogovor na koji tipuje Metthew Palmer je jasan. Potvrdio je i sam. Izmjena izbornog zakona u BiH je potrebna hitno. Ali do nje se neće doći hitno.
„Oni kao hoće da se otcijepe, mi im kao ne damo!“
Milorad Dodik nakon povratka iz Zagreba danas još jasniji. „Palmer je čovjek zadužen isključivo za izbornu reformu, na relaciji Bošnjaci i Hrvati.“, riječi su Dodika.
„Borba“ za Izborni zakon kojem se teži u ovoj šahovskoj partiji treba odgovarati samo jednom političaru, drugi nema ništa protiv, a treći ne zna šta reći jer je između dvije vatre.
Danas sve potvrđuje i saopšenje iz SDA. „ SDA je iznenađena najavom Matthewa Palmera, specijalnog izaslanika Sjedinjenih Američkih Država, da se u izbornoj reformi treba “fokusirati na izborni model za izbor tri člana Predsjedništva BiH”, jer je “teško postići dogovor za izmjene nadležnosti domova naroda”.
Istovremeno rašomonijada. Liči na devedesete. I čuvenu rečenicu Bahrudina Kaletovića, mladog vojnika : “Oni kao hoće da se otcijepe, mi im kao ne damo!”
Šta nam slijedi? Pitali smo dugogodišnjeg novinara, koji je vrsni poznavalac domaće, a posebno i međunarodne političke scene, Seada Numanovića, urednika portala Politički.ba.
„Pitanja koja se trebaju riješiti promjenama Izbornog zakona i Ustava Bosne i Hercegovine odveć su kompleksna, da bi iko mogao očekivati brz i jednostavan dogovor. Ako se uzme u obzir bukteća opasna kriza koju raspiruje Milorad Dodik po instrukcijama Aleksandra Vučića, a u čemu mu svesrdno asistira i Dragan Čović uz svu logistiku Hrvatske, tajming za kompromis, sa ili bez navodnika, nije mogao biti gori!
Pojednostavljeno – Zapad dolazi s ciljem da Dragana Čovića instalira u naredni sastav Predsjedništva Bosne i Hercegovine, pod uslovom da ovaj – kao – nestane s političke scene. A Čović to neće. Od stranaka sa sjedištem u Sarajevu traže se “ustupci”. U situaciji kada samo oni grozničavo nastoje održati funkcioniranje institucija Bosne i Hercegovine.“, analizirao je aktuelno situaciju Numanović za N1.
Da li će kraj tekuće šah partije pod motom ‘ i vuk sit, a ovce na broju’, ostati u kratkom komentaru aktuelnog predsjedavajuće Predsjednišva BiH, Željke Komšića o susretu Izetbegović- Vučić : “Rekao sam mu da to ne radi!”
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare