U vrijeme globalne krize i nestabilnosti, te stalnih nesreća unutar države, pripadnici Crvenog križa ukazali su na svoju trajnu predanost ka ublažavanju patnje i pružanju pomoći unesrećenima. Kada se najgore dogodi, tihi heroji među nama prvi reaguju. Ovih dana obilježava se sedmica Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
Povodom obilježavanja Sedmice Crvenog križa i Crvenog polumjeseca organizovan je prijem i pokazna vježba ispred zgrade Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Simulirane su deminerske nesreće – mladić je stao na minu i teško je povrijeđen. U minsko polje ulazi deminerska jedinica. Osiguravaju područje i dolaze do ranjenog. Potom ga izvlače iz minskog polja.
Tek kada se u stvarnosti dogode ovako strašni slučajevi, upečatljiv je značaj deminera i pripadnika Crvenog križa koji su tu kako bi spasili još jedan život.
Pripadnici Crvenog križa pružaju podršku porodici. Svoj doprinos društvu daju u najtežim trenucima, ali i svakodnevno kroz humanitarni rad.
“Smatram da je najhumanija stvar pomoći ljudima i biti u svakom trenutku sposoban pomoći. Ovo je jedna od najljepših aktivnosti kojom se možemo baviti van škole i općenito”, kaže Lejla Bubul, volonterka CK.
Prošle godine podijelili su 320.000 obroka ugroženima, pružali kućnu njegu starijim osobama, prikupili više od 45.000 doza krvi, a za unesrećene širom svijeta sakupili su 3,5 miliona maraka. No, u isto vrijeme nemaju značajnu podršku bh. sistema.
“Mi 20 godina imamo budžet od 150.000 KM i nije se povećao nijednu marku. Partnerska udruženja u okruženju imaju milion i više i ne možemo se porediti. Svaka marka data Crvenom križu je deset puta više davanje građanima Bosne i Hercegovine”, pojašnjava Namik Hodžić, generalni sekretar Crvenog križa BiH.
Tokom sedmice Crvenog križa želi se dodatno osvijestiti značaj i položaj, kako pripadnika Crvenog križa, tako i deminera, vojnika, pripadnika Civilne zaštite. Apeli građanima nisu izostali.
“Građane molim da table ‘Pazi mine’ ne diraju. One se uklanjaju i građani onda ne znaju da je neka površina sumnjiva. Prošle godine smo imali situaciju u Doboju da je čovjek ignorirao tu tablu i nažalost smrtno stradao”, ističe Enis Horozović iz Centra za uklanjanje mina u BiH.
617 osoba izgubilo je život usljed eksplozije mine. Na taj način povrijeđeno je skoro dvije hiljade ljudi od završetka rata do danas. U kriznim situacijama iznimna je i uloga civilne zaštite. Ističu da oprema sa kojom raspolažu uveliko olakšava sve zadatke.
“Naša oprema je u četvrtoj generaciji, kao što možete vidjeti radi se o detektorima sa strašnim karakteristikama koji ubrzavaju proces deminiranja, a tu je i druga vrsta detektora koji su u projektu NATO-a”, kaže Enver Grahić iz Federalne uprave civilne zaštite.
Tokom obilježavanja sedmice Crvenog križa ispred Parlamentarne skupštine prezentovana je oprema, predstavljene su brojne aktivnosti, ali je poslana i poruka društvu da su oni uvijek tu – naročito u kritičnim situacijama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!