Sutra u Novom danu gledajte:
Nastavljamo govoriti o radničkim pravima, potencijalima određenih zanimanja ali i o vještačkoj inteligenciji. U izvještaju koji je prošlog mjeseca objavio Goldman Sachs, američka finansijska institucija, navodi se da bi vještačka inteligencija mogla zamijeniti ekvivalent od 300 miliona poslova s punim radnim vremenom širom svijeta. Voditelji vijesti generisani vještačkom inteligencijom nisu više bliska budućnost nego stvarnost doba u kom živimo. Postoji li mogućnost da jednom u potpunosti zamijene ljudskog voditelja? U kojim još zanimanjima su kompjuterski generisani radnici, ljudskim “kolegama”, prijetnja? Hoće li biti spas Bosni i Hercegovini iz koje radna snaga odlazi? Koliko ljudskosti je uopšte sačuvano u kapitalizmu, da li smo robotizovali međuljudske odnose u kompanijama i mnogo prije dolaska vještačke inteligencije? O ovoj temi u “Novom danu” govore: Haris Hadžialić IT stručnjak, Jagoda Pejaković HR menadžerka i Jasminka Šipka, najpoznatija bosanskohercegovačka spikerka, danas edukatorica interpretacije teksta na FTV.
U “Novom danu” gledajte kako je u BiH, regiji i svijetu obilježen 1. maj Međunarodni praznik rada. Kako su izgledala izletiša a kako gradski trgovi i lokacije na kojima su bili organizovani protesti? Znaju li radnici u BiH, šta im pripada, šta im se duguje a šta im je trajno oduzeto? Je li se u ovoj zemlji odustalo od ideje pristojnog života od poštenog rada ili su kriterijumi kod mnogih spušteni na nivo preživljavanja? Kako živi bosanskohercegovački radnik, prevazilazi li isključivo sopstvene granice trpljenja ili prelazi i granice drugih zemalja, putijući, šireći vidike, zadovoljavajući potrebe koje nisu isključivo bazične? Naš gost će biti Dražan Pejaković iz Udruženja građana “Radnički pokret”.
Mostar tradicionalno početkom maja, u vrijeme održavanja Međunarodnog sajma privrede, postaje centar bilateralnih, političkih i privrednih susreta. Mostarski sajam privrede po broju izlagača i posjetilaca, jedna je od najvažnijih sajamskih izložbi u Bosni i Hercegovini. Na prostoru od oko 30 000m2 okuplja izlagače iz više od 20 zemalja regiona i Evropske unije. Tokom trajanja sajma, održaće se i podsajamska manifestacija – Sajam turizma Mostar, koja je namjenjena promociji turističkih potencijala i povezivanju ponuda turističkih agencija. Uživo sa 24. Međunarodnog sajma privrede u Mostaru, izvještava reporterka Đenana Kaminić Puce.
Kakva je posjeta jedinom bosanskohercegovačkom gradu na moru za prvomajske praznike? Kako teku pripreme u Neumu pred početak sezone, kakve su cijene trenutno, šta se može očekivati tokom ljeta? Branimr Butigan, predsjednik Udruge hotelijera Neum, biće naš gost.
U godini obilježavanja 130 godina od rođenja nobelovca Ive Andrića, 40 godina od prvog i donedavno jedinog izdanja romana “Travnička hronika”, predstavljeno je i njegovo drugo izdanje. Knjigu je uredio kustos Memorijalnog muzeja Rodna kuća Ive Andrića Enes Škrgo. Bibliografska bilješka, koju je napisao Škrgo, donosi uz ostalo i vrlo dragocjen iskaz Ive Andrića o nastanku Travničke hronike, koji je zabilježen u Travniku 1962. godine, te je do sada bio dostupan samo rijetkima. Enes Škrgo će biti naš gost.
Sumnja se da je jedan Holanđanin otac 550 dece širom svijeta pošto je godinama donirao spermu, te mu je naređeno da prestane. Muškarac po imenu Džonatan, koji ima 41 godinu, mogao bi da bude kažnjen sa 100.000 dolara ako ponovo pokuša da donira spermu, piše BBC. Takva zabrana mu je već uvedena 2017. na klinikama za veštačku oplodnju u Holandiji pošto je otkriveno da je otac više od 100 djece. O vještačkoj oplodnji uz korištenje usluge banke sperme tj. anonimnog davatelja, u “Novom danu” razgovaramo sa embriologinjom iz Mostara, direktoricom Centra za vantjelesnu oplodnju, Emicom Ćorić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!