Gdje se nalazi rat u Ukrajini, kakve su opcije za njegov završetak i kad se može očekivati kraj rata, kako se Zapad a kako Istok ponašaju u Ukrajini te kako vidi uticaj ukrajinskog rata na Balkan posebno na BiH i Kosovo u intervjuu za N1 odgovara bivši komandant udruženih snaga UK general Sir Richard Barrons.
N1: Nedavno ste dali intervju u kojem ste to rekli za BBC Ukrainian Vama i drugima je izgledalo da zapad nije reagovao dovoljno brzo da pomogne Ukrajini sa svim oružjem i svim resursima koji su im potrebni. I svi se slažemo oko toga. Ali moje pitanje za Vas je da li sada činimo dovoljno da im pomognemo da se bore? Pogotovo sa svim ovim kašnjenjima kada su u pitanju rakete dugog dometa, ali i vazdušna podrška i vazdušne sposobnosti kao što je F-16?
BARRONS: Mislim da smo stigli u još jednu kritičnu tačku u ovom užasnom ratu u Ukrajini. Vidjeli smo kako se odigravanje tokom posljednjih 18 mjeseci ovog rata predstavljalo zapadnu vezu iza Ukrajine u eskalirajućim razmjerima jer je uvijek bio regulisan politikom nedavanja Ukrajini vojnih sposobnosti ako je to tako. Sposobnost rizikuje da rat postane rat između Rusije i NATO-a. Dakle, oprema se pojavila kasnije nego što je Ukrajina tražila i trebala i ograničena je količinama projektila i druge opreme koja se nalazi na policama raznih NATO vojski i industrija. Ali sada smo na tački kada možemo biti potpuno sigurni u dvije stvari. Prva je trenutna ukrajinska kontraofanziva. To pravi razliku. Možda će napraviti iskorak, ali nije. 2023. će izbaciti ruske snage iz Ukrajine. Druga stvar koja je apsolutno jasna je da se sa polica zapadnih vojnih ili industrijskih grana zapravo ne može dati mnogo više o budućnosti ovog rata. Sad. Okreće Zapad da čini mnogo više da mobiliše svoju odbrambenu industriju, da pravi nove stvari i da to radi duže i u mnogo većem obimu i samim tim skuplje nego što je bilo predviđeno, mislim, čak i prije godinu dana.
N1: Ali Sir Richard, NATO kaže da ćemo podržati Ukrajinu koliko ona želi koliko joj je potrebno. A generalni sekretar je nedavno rekao, ako nešto naručimo sada, to ćemo dobiti za 18 mjeseci. Ne za dvanaest meseci kako se zamišlja. I to ste spomenuli. Kako onda vidite budućnost ovog sukoba? Može li se završiti za godinu ili dvije ili će potrajati duže ili će to biti zastoj i zamrznuti sukob kakav vidimo u nekim drugim dijelovima svijeta?
BARRONS: Tako da mislim da je način na koji se to gleda prije svega, upravo sada ove godine u Ukrajini nijedna strana nema sposobnost odlučne pobjede na bojnom polju, nijedna strana nije izgubila i nijedna strana ne misli da je vrijeme da odustane. Tako da može biti vrlo malo promjena na bojnom polju. Ovo ljeto je na mnogo načina pat pozicija, ali to ne znači da je rat gotov. I tako ćemo u suštini ići na jedan od tri načina. Prva opcija je da pristalice Ukrajine odluče da odustanu, da ne mobilišu svoju industriju, ne troše novac ili podržavaju Ukrajinu i kažu da ne želimo da vam pružimo pomoć koja vam je potrebna da biste dobili rat. To mi se čini krajnje malo vjerojatnim i bilo bi potpuno obrnuto od onoga što ste upravo rekli, a to je da zapadni lideri kažu da smo s vama onoliko dugo koliko je potrebno. Srednji kurs, koji je jednako nezadovoljavajući, mislim da bi bio da Zapad nastavi da vodi računa o tome da Ukrajina više ne izgubi teritoriju i da stoga ima vojsku koja je dovoljno velika da drži liniju fronta od 1.000 kilometara i mi bismo tada bili u produženi zastoj. Za što? Za generaciju? Niko ne zna. Ali to bi bilo skupo i krvavo i vjerovatno bi dovelo do prelijevanja rata na neki drugi način u odnosu između Rusije i NATO-a. I treći put, onaj za koji mislim da će Zapad aktivno razmotriti i da će morati odlučiti oko ove jeseni, jeste da prepozna da Ukrajini, da bi pobijedila, treba zapadni novac i industrija i obuka i čitavo područje druge pomoći, uključujući održavanje i zapravo produbljivanje sankcija. I tu smo gde jesmo. Ovo je veliki rat za nacionalni opstanak Ukrajine sa vitalnim sigurnosnim interesima Zapada u igri. I to će biti dug rat. Biće potrebno najmanje godinu, a moguće i dvije godine da se izgradi vojna sposobnost koja je Ukrajini potrebna da odlučno pobijedi na bojnom polju. S obzirom na veličinu izazova s kojim se suočavaju koje predstavlja Rusija, toliko će biti potrebno da Ukrajina postane jača, a Rusija slabija. A izbor je ili se posvetiti tom dužem, težem, skupljem putu ili odustati. A to je malo vjerovatno.
N1: Sir Richarde, Vi ste služili u Bosni i Hercegovini, poznajete ovu zemlju jako dobro iz vremena rata. Ali danas, skoro 30 godina nakon toga, ovde imamo političare koji su skloni da rade sa gospodinom Putinom i gospodinom Orbanom, koji je takođe remetilački faktor u Evropskoj uniji kada je u pitanju Rusija. Da li osjećate ili vidite bilo kakvu prijetnju sigurnosti i stabilnosti ovdje u Bosni i Hercegovini zbog uticaja koji dolaze iz Rusije u nestabilne regije kao što je Balkan?
BARRONS: Mislim da bi većina ljudi prihvatila da je jedan od efekata rata u Ukrajini povećanje polarizacije širom svijeta. Zapad se u velikoj mjeri vezao iza Ukrajine, a Zapad je bio iznenađen koliko drugih zemalja širom svijeta, posebno u Africi i dijelovima Bliskog istoka, nisu podržale Zapad i održavale su ili ambivalentne odnose s oba tabora ili podržavali su Rusiju. Zapad je vrlo pažljivo pogledao kako je Kina izbalansirala način na koji podržava Rusiju, niti iskreno osuđujući rat niti dajući Rusiji vojnu sposobnost koju bi Rusija mogla željeti od kineske pješadije. I uvijek postoji zabrinutost da se rat, jer produbljuje konfrontaciju između Rusije i Zapada, može preliti u sukob volje na Balkanu, gdje, kao što je svima poznato, ima elemenata na Balkanu. Oni su skloni da podrže Rusiju, a ima elemenata koji su mnogo skloniji da gledaju na Zapad, a posebno na Evropsku uniju. I zato mislim da bi bilo pošteno reći da su Evropska unija i NATO živi za ovo. I svi su prepoznali kakva bi tragedija bila da su jedan od efekata rata u Ukrajini uvijek izazovni aranžmani na Balkanu nakon toliko vremena nakon što se Dayton srušio u novoj ogorčenosti ili novoj konfrontaciji koja sigurno ne može biti ni u čijem interes. I samo bih pozvao stranke na svim stranama na Balkanu da se pobrinu da dobro razmisle prije nego zauzmu stav koji je na neki način povezan sa posljedicama rata u Ukrajini.
Šta o stanju u Rusiji i ruskoj vojsci, NATO-u, ali i mogućem povratku Donalda Trumpa na vlast te efektima toga na rat u Ukrajini pogledajte u videu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!