Gavrankapetanović: Situacija teška, došlo je do eksplozije virusa

Vijesti 10. mar 202111:01 > 12:50 2 komentara
Fena

U Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš" u Sarajevu počela je vakcinacija zdravstvenih radnika koji rade u Covid odjeljenjima vakcinom AstraZenece koju je donirao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Direktor bolnice Ismet Gavrankapetanović zahvalio se predsjedniku Srbije kazavši kako je to “velika stvar za zdravstvene radnike”.

“Situacija je još vrlo teška, zadnjih sedam dana je došlo do eksplozije virusa. Sinoć, preksinoć i jutros su bili teški dani. Pozivam stanovništvo na maksimalan oprez da se čuvaju, tako će nam pomoći da zdravstveni sistem postane stabilan. Tokom jučerašnjeg dana sedam medicinskih sestara i ljekara su dobili pozitivan test i moraju na bolovanje, to pokazuje koliki je pritisak na zdravstveni sistem. Pozivamo na odgovornost prema svom zdravlju, zdravlju vaše porodice. Čuvajte svoje najbliže. Zajedno ćemo izaći iz ovoga“, rekao je Gavrankapetanović.

Dr. Ednan Drljević prvi je primio vakcinu. Zahvalio se Vučiću kazavši kako je ovo konačni “prekid agonije” jer nije imao antitijela i svaki dan imao psihički stres kada bi ulazio u bolnicu.

“Nadam se da će taj stres za 10-15 dana biti manji. Ova vakcinacija je organizovana po kriterijima Zavoda prema kojima prvi vakcinu dobijaju zdravstveni radnici koji su stalno u Covidu, potom slijedi dob i komobirditeti. Ja spadam u tu grupu i zato sam prvi dobio vakcinu. I ranije sam govorio i ponavljam da je svaka vakcina pouzdana i treba je primiti”, rekao je Drljević.

Istakao je kako su od predsjednika Srbije dobili napismeno informaciju da će u roku od 12 sedmica dobiti novih 5.000 doza za revakcinciju. Izrazio je žaljenje kako je i danas preminuo jedan njihov kolega koji nije dočekao da bude vakcinisan.

“Oni koji su trebali nabaviti tu vakcinu trebaju voditi računa o tome da sve smrti koje su se dešavale i koje će biti su nepotrebne. Najvažniji benefit vakcine je da niko ko primi vakcinu neće umrijeti, a da ne govorimo o sprečavanju širenja infekcije. Vakcinacija se mora završiti u što većem broju i što kraćem vremenu, jer imunitet onih koji su preboljeli infekciju se gubi. Kada bi se brzo napravila kampanja vakcinacije u roku od mjesec-dva bismo spriječili širenje infekcije. Ovo je i psihička bolest. Agonija traje 13 mjeseci. Ukoliko ne bude vakcine, psihičko stanje ljudi će se pogoršati jer se osjećaju ostavljeni od onih koji su im trebali pomoći”, rekao je Drljević.

Glavni medicinski tehničar Mahir Pekić kazao je kako im je ovo “dalo snagu i volju da se i dalje bore”.

“Žao mi je naših sugrađana i apelujem na sve nadležne institucije da učine sve da kako se mi borimo i trudimo da pomognemo našim sugrađanima, i oni pomognu”, poručio je.

Kanton Sarajevo je dobio 1.050 vakcina, a one će biti iskorištene za vakcinaciju zdravstvenih radnika koji rade u Covid bolnicama, ambulantama i drugim zdravstvenim ustanovama.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare