Veliki skok broja novih slučajeva zaraze koronavirusom u BiH. U protekla 24 sata 533 novozaražene osobe, 10 smrtnih slučajeva. Nadležni razmatraju uvođenje novih restriktivnih mjera, koje idu ka obaveznoj vakcinaciji. Svjedočimo buntu građana na društvenim mrežama. No, kakva je realna slika?
Čini se da bunt građana zbog uvođenja tzv. represivnih mjera ipak ostaje u okvirima internet platformi. Većina njih u KS, bar oni koji su htjeli pred kameru, uglavnom podržavaju njihovo uvođenje. Neki su vakcine već i primili.
“Uradio obje i čekam treću”.
“Nisam za neke restriktivne mjere. Ali mislim da bi se zaista trebala dići malo savjest svih građana da se svi vakcinišemo kako bi prekinuli ovu situaciju.
Ako prihvate, nisu normlani. To je fašizam, ništa drugo”.
“Dobro je zbog toga što bi trebalo možda smanjiti ovaj četvrti val što je nastao, i da se suzbije bar malo, koliko može”.
Čak i ugostitelji, na koje bi nove epidemiološke mjere mogle uticati u vidu smanjenja posla, uglavnom su za uvođenje novih epidemioloških mjera. Ove sezone, kažu, posjećenost bi bila i veća da je veći postotak vakcinisanih u zemlji.
“Jer smo i u ovoj sezoni imali puno otkazivanja grupa koje su otkazivale iz sljedećih razloga. Kažu, kod vas je nesigurno situacija, procenat vakcinacije je vrlo mali i rizična ste zemlja. Na sreću, desilo se sada da imamo dovoljno vakcina. Podržavam vakcinaciju”, kaže Amir Hadžić iz Udruženja hotelijera i restoratera BiH.
Nezadovoljni su, čini se, jedino u Sindikatu državnih službenika KS. Kažu, za ove mjere nema zakonskog osnova. No, imali li zaista? Advokat Vlado Adamović kaže, ukoliko odluka o restriktivnim mjerama bude bazirana na zakonu, neće moći biti osporavana.
“Ne treba ni Vladu dovoditi u tu poziciju da poseže za drastičnim mjerama. Mi za sebe trebamo naći napametnije riješenje, nije to pitanje zakonodavca ili donošenja drastičnih ili nedraastičnih mjera, mi moramo biti dovoljno pametni da sami sebe zaštitimo”, kaže advokat Vlado Adamović.
Zakašnjeli ili čak potpuni izostanak kampanje za vakcinaciju doveo je do ovoga, smatra infektolog Bakir Nakaš. Nakon nepravovremenog odgovora države na pandemiju, određeni bunt javnosti protiv uvođenja ovakvih mjera, kaže, očekivan je.
“Ako vi te informacije plasirate u onom momentu kada čekate da možete da provedete vakcinaciju, i onda ih tek plasirate, vi ste ustvari izgubili jedno vrijeme koje je bilo presudno ju tom slučaju da se ljudi unaprijed opredjele da čim dođe vakcina, da mogu da se vakcinišu i da im omogućite da budu vakcinisani”, navodi infektolog Bakir Nakaš.
U četvrtak će biti poznato hoće li građani Kantona Sarajevo biti obavezni pri ulasku u javne objekte predočiti dokaze o vakcinisanju, prebolovanom Covidu 19 ili PCR test ne stariji od tri dana. U međuvremenu pristižu alarmantni podaci. Samo u Federaciji, broj novozaraženih na sedmičnom nivou je 1665, 80 posto, više nego sedmicu prije.
Zabilježen je porast i svih ostalih COVID indikatora. Stagnira jedino broj vakcinisanih. Prema posljednim podacima državnog Ministartsva civilnih poslova, u BiH je samo 10 posto takvih.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare