Srđan Todorović: Inzko je u panici jer nije ispunio obaveze

Vijesti 04. feb 202109:13 4 komentara
Služba za informisanje Socijalističke partije

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko jučer je uputio pismo rukovodstvu Skupštine entiteta Republika Srpska i predsjednicima svih klubova u NSRS u kojem traže da se u roku od tri mjeseca ponište povelje koje je NSRS dodijelila osobama osuđenim za ratne zločine među kojima su svi bivši predsjednici Narodne skupštine RS i članovi prvog Predsjedništva RS, uključujući Radovana Karadžića, Momčila Krajišnika i Biljane Plavšić.

“Da je Valentin Inzko, visoki predstavnik za BiH, imao nešto protiv povelja koje je NSRS dodijelila Radovanu Karadžiću, Momčilu Krajišniku i Biljani Plavšić, reagovao bi prije pet godina kada su i dodijeljene, a ne na odlasku iz BiH”, smatra član Predsjedništva Socijalističke partije i poslanik u Narodnoj skupštini RS Srđan Todorović.

On kaže da Inzko “pravi medvjeđu uslugu svom nasljedniku sipajući, na kraju mandata, dodatno ulje na vatru ionako uzavrelim političkim odnosima u BiH”.

“Izgleda kao da je visoki predstavnik u panici jer nije ispunio preuzete obveze nekih krugova u Sarajevu, ali mi nemamo namjeru da ispunjavamo bilo čije želje, a ponajmanje onih koji RS ne misle dobro. Šta mu znači ovaj ultimatum i rok od tri mjeseca nakon pet godina u kojima mu te povelje uopšte nisu smetale? Zbog čega sada opet demonstrira silu, kada svi znamo da konačno odlazi iz BiH? Vidimo da se opet stavio na mjesto portparola bošnjačke politike na štetu srpskog naroda čime uopšte ne pomaže u procesu pomirenja. Nadam se da će njegov nasljednik biti barem za nijansu kvalitetniji diplomata i da će pokušati da radi svoj posao na nepristrasan i profesionalan način”, rekao je Todorović.

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko uputio je pismo rukovodstvu Skupštine entiteta Republika Srpska i predsjednicima svih klubova u NSRS u kojem traže da se u roku od tri mjeseca ponište povelje koje je NSRS dodijelila osobama osuđenim za ratne zločine.

“Dana 24. oktobra 2016. godine, organizacioni odbor koji je uspostavljen u svrhu obilježavanja manifestacije 25. godina od postojanja i rada Narodne skupštine RS dodijelio je posebne povelje i priznanja brojnim institucijama, organizacijama i pojedincima, a upravo ste ih Vi u svojstvu predsjednika NSRS uručili. Među nagrađenima bili su i svi bivši predsjednici Narodne skupštine i članovi Prvog Predsjedništva RS, uključujući Radovana Karadžića, Momčila Krajišnika i Biljane Plavšić, čiji su postupci tokom orižanog sukoba šokirali svijet i uzrokovali nezamislive ljudske patnje. Kao što vam je poznato, Karadžić, Krajišnik i Plavšić su osuđeni za ratne zločine od strane Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju”, stoji u pismu u koje je N1 imao uvid.

Kako se navodi, “veličanje ratnih zločinaca, uključujući i veličanje u formi u kojoj smo svjedočili 24. oktobra 2016. godine, direktno povređuje i provocira one koji su pretrpjeli posljedice rata te šteti sjećanju na žrtve”.

“Na koncu, njime se destabilizuje region i ugrožavaju izgledi za pomirenje u BiH”, naveo je Inzko.

Kako je kazao, uklanjanje ploče osuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića sa prostorija Studentskog doma na Palama bio je prvi korak u pravom smjeru.

“Time se stvara izvanredna prilika da NSRS sa vama na čelu nastavi tim putem kako bi pokazala poliitčku zrelost, moralnu odgovornost i umjerenost prema budućnosti, time što ćete oduzeti povelje s odlikovanjima dodijeljenje osuđenim ratnim zločincima Karadžiću, Krajišniku i Plavšićki, čime biste se Vi lično i institucija koja se nalazi pod Vašim vodstvom stavili na pravu stranu istorije. Vama i NSRS dajem rok od tri mjeseca, do kraja aprila 2021. godine”, naveo je Inzko u pismu Čubriloviću.

“Tim činom bi se ispravilo poniženje koje je počinjeno prema žrtvama ratnih zločina, njihovim porodicama i svim građanima Bosne i Hercegovine, ali uklonila bi se i kolektivna odgovornost sa srpskog naroda, a uklanjanjem kolektivne krivnje i eliminisanjem bremena prošlosti, cjelokupan narod bi se rasteretio i mnogo lakše bi se kretao prema plemenitim ciljevima budućnosti, uključujući i cilj za pristupanje u EU. Ova se praksa pokazala djelotvornom i u drugim zemljama i imat će iscjeljujući efekat i u BiH”.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare