Šta bi od “najuspješnije borbe sa koronom na svijetu”?

Vijesti 05. mar 202118:50 2 komentara

Deja vu. Prije godinu dana, u Federaciji Bosne i Hercegovine proglašeno stanje prirodne nesreće. Hitni sastanci su se nizali. Bez distance, ni najodgovorniji ljudi u entitetu još uvijek nisu nosili maske.

“Danas smo imali sastanak koji veoma sliči na sjednicu Vlade od 16.3.2020”, ističe danas Fadil Novalić, premijer FBiH.

Nedugo nakon toga uveden je “lockdown”, koji je doveo do suzbijanja pandemije u našoj zemlji. Tada smo bili među najuspješnijima na svijetu, za šta Fadil Novalić ima i “papir”.

“Dobili smo i paprinatu, je li, potvrdu od Svjetske zdravstvene organizacije za to”, tvrdi federalni premijer.

A za razliku od tada, uspješnost u borbi protiv nevidjivog virusa – danas upitna.  Bolnice su već pune, cjepiva nema, najgore se očekuje tek za 14 dana.

“Upozorenja koja dolaze iz Kliničkog centra i Opće bolnice u Sarajevu je da su kapaciteti kompletno puni. Da pacijenti leže po hodnicima”, podsjeća Mirsad Kacila.

U takvim okolnostima Federacije tek formira tijelo za nabavu cjepiva. To je razljutilo pojedine kantonalne premijere. Mustafa Ružnić poručuje da ga je sram nesposobnosti države i entiteta, sastanak je napustio Edin Forto.

“Najbolje ću opisati to jednom hrvatskom riječi koja se zove ‘susramlje’. Susramlje je kad je vama neugodno, a neko drugi nešto radi. Meni je neugodno i mene je stid šta smo čuli u smislu nabavke vakcine sa federalnog nivoa”, tvrdi Forto, premijer KS.

“Sarajevski kanton ima najveći problem. To je posljedica nedostatka mjera u Kantonu Sarajevo”, odgovara Novalić.

A čija je odgovornost zbog toga što je građani ne mogu cijepiti, nema dobrovoljnog priznanja. Federacija ne želi kontra države, kažu. A sada kada je država rekla da ne može, stvar u svoje ruke preuzela je Federacija.

“Tek od prije šest, sedam dana kada je država rekla da mi to ne možemo uraditi preko COVAX-a, onda su počeli priznavati kao entitete kao neke državne entitete, gdje nam se javljaju i priznaju naš pečat Federalni i pečat Republike Srpske. U tom smislu već jutros je Pfizer zakazao sastanak”, kaže Novalić.

Cjepivo se može nabaviti, priznaje Goran Čerkez, ali niko ne želi prihvatiti odgovornost, jer je riječ o cjepivima iz druge ili treće ruke.

“Ko će biti hrabar i odgovoran da nabavi vakcinu iz druge ili treće veledrogerije, ruke? Ko će garantovati građanima BiH sigurnost za tu vakcinu? Ne možemo se mi igrati sa vakcinom koja mora imati hladni režim. Moramo biti odgovorni. Jer onda kad nešto uradimo, kad ne valja, onda će nas svi prozivati – zašto ste to uradili”, navodi Čerkez.

Potpuni “lockdown” se pokušava izbjeći koliko je god moguće, ali sadašnja situacija, naposve u Sarajevu, ne nagovještava da bi se i ta mjera mogla isključiti kao opcija.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare