Glavni pretres na suđenju premijeru FBiH, Fadilu Novaliću i drugima, nastaljen je svjedočenjem, direktnim i unakrsnim ispitivanjem dva svjedoka, oba uposlenika FUCZ.
Prvi je svjedočio Adnan Hrapović, stručni saradnik za javne nabavke. Bavi se provođenjem procedura shodno Zakonu o javnim nabavkama. S njim na istim poslovima radi još jedna kolegica, pojasnio je svjedok.
Odgovarajući na pitanja tužitelja Mirze Hukeljić, Hrapović je rekao da odluke o pokretanju postupka nabavke donosi direktor, a na zahtjev sektora koji iskaže određene potrebe. Od vrijednosti nabavke zavisi vrsta postupka.
Kada je 2020. proglašeno stanje nesreće u tim postupcima primjenjivao se član 10., odnosno izuzeće Zakon o javnim nabavkama, što znači da se nabavke vrše bez provođenja procedura, pojasnio je. Zakon se uopšte ne primjenjuje. Kasnije se na portalu Javnih nabavki unose podaci i o izuzeću.
Odluku o izuzeću (od primjene Zakona) u konačnici donosi direktor Uprave, a po prijedlogu nadležnog sektora. Nakon prijedloga koji se sačinjava o njegovom Odjeku za nabavke, odluku pravi Pravni sektor, kaže svjedok.
Nabavka opreme po uputama Agencije za javne nabavke
Nabavka medicinske opreme u to vrijeme vršena je po osnovu člana 10. Zakona o javnim nabavkama (izuzeće prodedura), a inače redovne nabavke (gorivo, registracija, osiguranje vozila), shodno Zakonu o javnim nabavkama kroz otvoreni ili konkurentski postupak.
Kada je proglašeno stanje prirodne nesreće, kaže svjedok Hrapović, Agencija za javne nabavke izdala je upute, odnosno preporuke da se tada može koristiti član 10, ili član 21. Zakona o javnim nabavkama, koji predviđa pregovarački postupak bez obavještenja.
Svjedok pretpostavlja da je to bio osnov za izuzeće od Zakona prilikom nabavki medicinske opreme. Svjedok ne zna tačan broj nabavki, kaže, možda ih je bilo oko 15.
Plaćala su se namjenskim sredstvima za zaštitu i spašavanje, a odluku o tome donosio je Federalni štab civilne zaštite (moguće da je mislio na Krizni štab). Svjedok misli da se sjeća tri takve odluke.
Hrapović: Nisam parafirao prijedlog odluke
U prve dvije odluke navedena su konkretna medicinska sredstva koja se nabavljaju, a u trećoj je samo pisalo medicinska oprema.
Pomoćnik direktora, Sanita Alagić (Sektor finansija) je napravila prijedlog, svjedok Hrapović se sjeća samo ponude Srebrene maline za nabavku respiratora.
Tip respiratora koji je pisao u ponudio bio je HCVE 003, sjeća se svjedok. 100 respiratora, vrijednosti oko 10,5 miliona maraka.
Sačinili smo prijedlog, kaže svjedok, ali tvrdi kako je rekao šefici (Saniti Alagić) da on na taj način ne bi radio. Više je kaže izrazio mišljenje, nego što je negodovao. No, kaže i da ga niko nije ni pitao za mišljenje.
Kada ga je tužilac upitao da pojasni zašto on to tako ne bi radio, Hrapović je rekao, zbog transparentnosti. Nije transparentno da ne provodite Zakon, a trošite novac, ali eto nije ni bilo zabranjeno, postoji taj član 10.
Pismenim putem nisam iskazao nezadovoljstvo, kaže svjedok, ali nisam parafirao prijedlog odluke (naznačio svoje ime i prezime, kao osobe koja je prijedlog pripremila), jer nisam smatrao da treba, ne bi se ništa svakako promijenilo, jer odluka o nabavci i načinu nabavke je na nekome drugo.
U vrijeme pandemije, ističe Hrapović, nije ništa parafirao.
Kada je konačno urađen Ugovor, kaže svjedok Hrapović, sav materijal, čitav predmet, predao je šefici (Alagić). Ne znam, kaže svjedok, šta je ona dalje radila.
Papirić s izmijenjenom šifrom
Sve se dešavalo u jednom danu, Ugovor je napravljen na mom kompjuteru u mojoj kancelariji, odgovorio je svjedok na pitanja tužitelja. Nije mogao da se sjeti da li je ponuda Srebrene maline bila protokolisana, a istakao je kako Odjel u kojem radi nije vršio nikakve provjere ponuđača, niti je to njihov posao.
Šefica (Sanita Alagić) je jedan dan došla, ispričao je svjedok, i rekla da se prijedlog ugovora mora promijeniti, jer je došlo do tehničke greške (druga vrsta respiratora se trebala upisati).
Svjedok se nije mogao sjetiti koliko je vremena od prvobitnog Ugovora do tog trenutka kada je zatražena izmjena, prošlo vremena. No, tužilac ga je podsjetio na raniji iskaz dat tokom istrage u kojem je svjedok rekao da mu je nakon tri sedmice šefica došla da kaže da postoji “tehnička greška”.
Riječ je o nazivu oznake za respiratore gdje se mijenja u ACM812A.
Hrapović kaže da misli da mu je šefica samo dala na papiriću šta treba da izmijeni. Kazala je, prema sjećanju svjedoka, da je riječ o istim respiratorima samo da imaju svije različite oznake.
“Parafiranje”
Svjedok kaže da je u prijedlogu Ugovora to ispravio, ali da ni tada nije parafirao.
Odgovarajući na pitanja odbrane, svjedok Hrapović istakao je specifične okolnosti u kojima su u tom periodu radili, opterećenost, pritisak, neophodnost brzine nabavki u svrhu spašavanja života. Naznačio je i da sve što su radili je objavljeno naknadno na portalu Javnih nabavki, ali i upućeno na zahtjev različitih insitutcija, i u pismenom obliku.
Potom je tužilac Hukeljić ponovo upitao svjedoka da li je u 15 godina koliko radi taj posao imao takvu vrstu prepravke koja se pravdala kao tehnička greška (potpuno drugačiji naziv respiratora), svjedok je rekao da nije.
A na pitanje članova Sudskog vijeća da li je moguće da je on napravio grešku, svjedok je odgovorio da nije.
Efendić: Bilo raznih ponuda
Potom je svjedočila i šefica Kabineta suspendovanog direktora FUCZ, Fahrudina Solaka, Dalila Efendić. Obavijestila je prisutne da već neko vrijeme više nije na poziciji pomoćnika direktora.
Ona je, odgovarajući na pitanja tužitelja potvrdila da je u odsustvu direktora pregledala pristiglu poštu, te signirala kome ona pripada. Pošta se preda na protokol, kaže, opečati, predaje se dalje ovlaštenim licima na signiranje.
Kada je tu direktor, svjedokinja kaže da nije imala doticaj s poštom.
Svjedokinja se sjeća da je putem pošte bilo raznih ponuda s raznih strana, pa i za nabavku medicinske opreme. Ona ih je, kaže, signirala Sektoru finansija, i Štabu civilne zaštite, jer je zbog stanja nesreće sve išlo njima na znanje, što se ticalo pandemije.
Rekla je da se ne sjeća konkretnih ponuda, ali na pitanje odbrane da li se sjeća da je bilo ponuda da neko može za kratko vrijeme nabaviti 50 i više respiratora, da li ih se sjeća, svjedokinja je rekla da se sjeća jer joj je to bilo zanimljivo.
No, tužitelj je dodatno insistirao na pojašnjenju te ponude, potom je svjedokinja rekla kako nije dobro razumjela pitanje odbrane, te da je mislila općenito na ponude medicinskih sredstava, a ne isključivo respiratora.
Sjednice Štaba se nisu snimale
Upitina i da prokomentariše, s obzirom na to da je bila članica Štaba FUCZ i učestvovala na svim sastancima, dok nije donesena Uredba o smanjenju broja članova, da li su se sjednice snimale, svjedokinja je rekla da misli da jesu.
Ali kada su snimci zatraženi (nije rekla ko je snimke tražio), da je tehnička služba obavijestila kako se u to vrijeme iz svjedokinji nepoznatih razloga, sjednice Štaba FUCZ ipak nisu adekvatno snimale.
Glavni pretres se nastavalja u petak u 13 sati. Planirano je svjedočenje uposlenika FUCZ, među kojima i početak ispitivanja šefice finansija u FUCZ, Sanite Alagić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!