Suđenje Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću moglo bi potrajati još izvijesno vrijeme, iako su mnogi mislili da se privodi kraju. Zbog operacije Dodika, od posljednjeg do narednog ročišta proći će više od mjesec dana, a to otvara i zakonsku mogućnost ponovnog izvođenja dokaza. Zakonsko je to pravo na koje bi se odbrana mogla pozvati, te dobiti još znatno na vremenu. Nastavak suđenja zakazan je za 29. januar.
Jučerašnja statusna konferencija, otkrila je zdravstveno stanje optuženog predsjednika Republike Srpske. Svjedočio je i medicinski vještak, Haris Vranić, koji je ranije procijenio kako je Dodik spreman pratiti suđenje, no odbrana je tražila njegovo izuzeće. Sud to nije prihvatio, no u konačnici prevagnulo je mišljenje šest ljekara Opće bolnice dr. Abdulah Nakaš.
Sena Uzunović:
“Kada će biti optuženi sposoban da putuje na relaciji Banjaluka-Sarajevo-Banjaluka i prisustvuje suđenju, koji je vaš zaključak?”.
Ljekari Opće bolnice:
“Naš zaključak je bio da se može pristupiti suđenju šest sedmica nakon operativnog zahvata.”
Izvještaj je sastavljen praktično jednoglasno, bez ikakvih dilema i disonantnih tonova, sve su kolege bile praktično istog mišljenja.
Sutkinja Uzunović je u konačnici donijela odluku da se suđenje nastavlja po isteku urpravo ovih šest sedmica. Na samom kraju statusne konferencije upitala je Tužilaštvo i odbranu da li su saglasni da se u nastavku suđenja ponovno ne iznose dokazi, jer će proći i više od mjesec dana između dva glavna pretresa. Tužilaštvo je odgovorilo potvrdno, no odbrana je ostala nedorečena.
Goran Bubić, branilac Milorada Dodika:
“Pravo da vam kažem ja nisam danas ni očekivao jedno takvo izjašnjenje a u svakom slučaju trebam razgovarati s branjenikom i sa drugim članovima tima odbrane. Ako nema saglasnosti stranaka u postupku znači da se dokazi izvode ispočetka.”
Advokat i nekadašnji sudija Suda BiH, Vlado Adamović pojašnjava kako je ovakav tok postupka zakonska obaveza Suda, te da je Sud postupio pravilno.
Vlado Adamović, advokat:
“Postoje prekidi postupka i i odlaganje postupka, odlaganje postupka koje traje duže od 30 dana i dođe do izmijenjenog sastava vijeća zakonski nalaže da se zbog tzv. principa zaborava, jer se pretpostavlja objektivno da će se zaboraviti ono što je rađeno protekom određenog roka, tako je zakonodavac propisao, dokazni postupak ima ponavljati.”
Postoje iznimke kada se dokazi ponovo ne mogu izvoditi, bar tako piše u Krivičnom zakonu BiH, navodi Adamović, ako je dolazak svjedoka nemoguć, jer je umro, bolestan ili nedostupan. No, to u ovom konkretnom slučaju, ne bi trebao biti slučaj. Ipak, očekivati je da će odbrana iskoristiti svoje pravo i zatražiti ponovno iznošenje dokaza.
Miljkan Pucar, branilac Miloša Lukića:
“U Sudu morate da imate vremena i strpljenja da utvrdite sve činjenice, pa da onda dadnete svoj nalaz i mišljenje, ne smijete na brzinu da donosite odluke jer to je pokazala sudska praksa nikada ne bude dobro.”
U augustu prošle godine, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Milorada Dodika, jer je potpisao, kao predsjednik entiteta ukaze kojim je proglasio važećim par entitetskih zakona koje je ranije poništio visoki predstavnik. Nepoštivanje odluka visokog predstavnika je krivično djelo, koje uz zatvorsku kaznu predviđa i zabranu političkog djelovanja. Suđenje Dodiku praćeno je brojnim zahjevima Dodikove i Lukićeve odbrane za odgodama. Posljednji u nizu takvih slučajeva je bila operacija kojoj je Dodik podvrgnut. A ni optuženi Miloš Lukić, koji je u vrijeme obajve spornih zakona bio vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika RS jučer nije došao na statusnu konferenciju zbog zdravstvenih poteškoća.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!