Dok se čeka razrješenje pitanja izbora petog delegata u Dom naroda BiH, sve glasnije su najave pojedinih političara o skorim smjenama nekih od članova Centralne izborne komisije. Najodlučniji u tome su u SNSD-u, prate ih i njihovi koalicioni partneri iz Republike Srpske, a ništa protiv ne bi imao ni HDZ, sudeći prema brojnim kritikama koje je Dragan Čović upućivao na račun ove institucije. Iz Osmorke pak ne govore tako često o ovoj temi, no, ne bi iznenadilo ako bi i oni ušli u taj proces. Stoga je sve izvjesnije da bi upravo reorganizacija CIK-a mogla biti jedna od prvih odluka nove državne vlasti.
Milorad Dodik pokazuje otvoreno i dugotrajno protivljenje spram sastava i rada Centralne izborne komisije. Protiv njih je najavljivao i krivične prijave nakon odluke CIK-a da SNSD-ova i PDP-ova lista idu u žrijeb za izbor delegata u Dom naroda BiH. Dodik ih je optužio da zloupotrebljavaju položaj s ciljem da nanesu štetu političkom subjektu na čijem je čelu. Napadi se nastavljaju do danas.
“Ništa ovo nije neočekivano, kada je izabrana Centralna izborna komisija mi smo rekli da je ona politički motivisana i to se pokazuje danas, za nas to nije iznenađenje, pa mi tri godine govorimo o tome da treba da se ukine ta Centralna izborna komisija i oni baš glasaju tako po političkom zahtjevu”, rekao je.
Podršku Dodiku svesrdno pruža i novoizabrani predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, koji se prisjetio dana kada su izabrani članovi CIK-a, jer je tada obnašao funkciju državnog zastupnika.
“Ja sam bio u Parlamentarnoj skupštini, tražena je pauza izašao je Adil Osmanović i Mektić i vratili se s papirom i stavili nam hitno tačku dnevnog reda, konkurs bio u toku i oni izabrali CIK. I nešto što je tako izabrano ne može normalno da radi, i nešto što je tako izabrano treba ga tako i smijeniti”, rekao je sadašnji predsjednik NSRS.
Dodik i Čović se prate u stavovima, ni Centralna izborna komisija nije izuzetak. Nakon što nisu uspjeli da ospore izbor pojedinih članova CIK-a iz marta 2020. godine, jer je u konačnici i Sud BiH odlučio da je procedura bila zakonita, članovi ove dvije stranke godinama nakon nastavili su ih nazivati nelegalnim sastavom. No, dalje od deklarativnog nisu mogli. Danas im se otvaraju vrata da djeluju u praksi.
Za svoje namjere SNSD i HDZ bi trebali podršku i partnera iz Osmorke, koji se bar javno, pretjerano ne bave radom i odlukama Centralne izborne komisije, ali ako je stav SDP-a s početka decembra ostao nepromijenjen, onda je izvijesno da Dodik i Čović imaju njihovu podršku.
Opširnije u prilogu Adise Imamović.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare