Sve teže se diše u glavnom gradu BiH

Vijesti 11. nov 202119:14 > 21:04 2 komentara

U grijnoj sezoni Sarajevo je jedan od najzagađenijih gradova na svijetu, prije deset dana bio je prvi na listi najzagađenijih. U studentske sobe zagađeni sarajevski zrak lako prodire kroz pohabanu staru stolariju i polomljene prozore. Nadležni obećavaju i čišći zrak i toplije sobe.

“O moj bože, ovo je noćna mora”, kaže Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Johann Sattler pri ulasku u sobu budućih akademskih građana BiH.

Prozor koji se ne može zatvoriti, radni stolovi i stolice kao iz prošlog vijeka, pocijepani madraci, buđ i vlaga u toaletu – slika brige vlasti za one na koje će se sutra ova zemlja, ukoliko se još uvijek uzda u znanje i nauku, najviše oslanjati. Uskoro studentima, bar nekim, neće duvati iznad uzglavlja. Za opremanje Studentskog doma u Nedžarićima namijenjeno je milion i 650.000 eura.

“Pod to spada fasada, unutrašnja i vanjska stolarija. Jedino što nam preostaje nakon toga su wc-i koji su u katastrofalnom stanju. Ovo je bila dugoiscrpna borba u kojoj smo uspjeli podići svijest, prikazati kakvo je stanje u studentskom centru i napokon naići na razumijevanje”, kazao je Kenan Velić, predsjednik Udruženja studenata studentskog centra.

“Zapušteno jeste, ali nije toliko loše. Mi sad imamo oko 450 studenata, uspjeli smo da studente dočekamo u što boljim uslovima, imaju 2 obroka… u planu je da uvedemo i treći obrok. Nažalost studentski centar kao ustanova je u jako lošem stanju kada su u pitanju obaveze. Negdje oko 6 i po miliona obaveza prema poreskoj upravi, 2 i po miliona prema dobavljačima, to je ono što je ova uprava naslijedila i što nam predstavlja veliki problem u poslovanju”, kazao je direktor Studentskog centra Nedžarići Amar Dovadžija.

Unutrašnji problemi će ostati još neko vrijeme neriješeni ali barem fasada i stolarija će biti riješeni ne samo na ovom nego na ukupno 40 javnih objekata u KS.

“Udružili smo se sa Kantonom Sarajevo, premijerom Fortom i ministrom Hadžiahmetovićem da započnemo projekat u vrijednosti 10 miliona eura. Sredstva su namjenjena za renoviranje 40 javnih zgrada u Sarajevu – studentskih domova, škola, vrtića. Renoviraćemo fasadu, uraditi bolju izolaciju, nove prozore, stolariju i rasvjetu. Ne radimo samo renoviranje zgrada, projekat se odnosi i na dobrobiti za životnu sredinu, radi se o obnovi pruge, ulaže se u nove tramvaje, nove trolejbuse, snage smo udružili i sa evropskom bankom za obnovu i razvoj”, kazao je Sattler.

Od 10 miliona eura – 8 miliona su kreditna sredstva, zaduženje Vlade KS, a 2 miliona su grant EU. Osim projekta “utopljavanja” objekata, radi se i na projektima poboljšanja kvaliteta vazduha.

“To je zamjena ložišta gdje smo sa kraljevinom Švedske i UNDP-om osigurali oko 3 miliona maraka. Već prvih 100 ložišta će biti promijenjeno u kantonu. Nekih 30-tak je već završeno, 60 je u toku. Nadamo se da će tokom iduće godine još 500 ložišta biti promijenjeo. Ložišta preko 60% utiču na zagađenje zraka”, kazao je ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Enver Hadžiahmetović.

“Radićemo i studentske domove na Bjelavama ali i veliki broj drugih zgrada najviše iz obrazovanja ali i npr. Dom zdravlja na Ilidži koji će biti renoviran iz ovog projekta. Treća korist je naravno i podizanje svijesti i očuvanje našeg zraka jer štednjom energije, smanjenjem potreba za toplotom u zimskim mjesecima poboljšava naš zrak”, kazao je Edin Forto, premijer KS.

A zrak u Sarajevu mnogima i od korone veći razlog za nošenje maske.

Sarajevo je i danas jedan od najzagađenijih gradova na svijetu. 7. smo na listi po zagađenosti zraka. Sarajevo je danas zagađenije ne samo od nekih velikih gradova u regiji, npr. Beograda nego i od Wuhana u Kini i nekih veoma zagađenih gradova u Indiji. Sve teže se diše u glavnom gradu BiH.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

 

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare